Як заробити мільйон на фундуку

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.05.2021

Сто гектарів ліщини може зробити українця мільйонером.

В Україні намітилася позитивна тенденція до закладання садів промислового значення. Не пасуть задніх і підприємці, що цікавляться горіхом, зокрема фундуком (ліщиною). Для того, аби розібратися, які все ж існують проблеми на шляху становлення бізнесу фундука в Україні, газета «Агробізнес сьогодні» звернулася до підприємця Остапа МИХАЦЯ, який у горіховій справі працює вже три роки. Цей киянин, заклавши сад і маточний розсадник фундука лише на кількох гектарах, у найближчі роки розширить плантацію вже до 50 і каже, що мінімальною, з погляду  доходів, які для нього цікаві, є площа не менше 100 га, яку і сподівається зайняти вже найближчим часом

— Пане Остапе, чому, на вашу думку, фундук є перспективнішою культурою для Україии, адже для нас вона не традиційна, на відміну від, скажімо, волоського горіха?

— Причини, з яких я зайнявся вирощуванням саме фундука, дві. Ще за радянських часів українські науковці, займаючись виведенням нових сортів і вирощуванням фундука на невеликих експериментальних плантаціях, довели перспективність вирощування цього горіха на території нашої країни. Результати дослідів засвідчили, що є низка сортів, які в умовах України можуть давати високі врожаї, подеколи набагато вищі від тих, що отримують у Туреччині (там середня врожайність сягає 10 ц/га). По-друге, показовим для нас є досвід сусідньої Польщі. Там кілька років поспіль посиленно впроваджують  цю культуру, маючи товарні плантації, врожайність яких сягає 20 ц/га. І оскільки кліматичні умови Польщі подібні до українських, це свідчить про те, що у нас  досить великі перспективи.

Відео: Інтенсивна технологія вирощування фундука: отримаєте втричі більше врожаю

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

 

Читайте ще:

— А яка рентабельність цього горіха?

— На сьогодні фундук вважається дуже дорогим і ціна на нього у світі тенденційно зростає. Наприклад, у вітчизняних супермаркетах за нелущений  правлять не менше 40 грн/кг (150 г лущеного коштують 21 грн. — Авт.). Звичайно, фермер, продаючи оптовикам свій врожай, за таку ціну його не збуде, але 10-20 грн/кг — це вже дуже вигідно. Навіть якщо приватник з одного га збере 10 ц і продасть по 10 грн./кг, то отримає вже 10 тис.грн. А якщо матиме сорти кращої селекції і збере 20 ц/га, то, продавши по 20 грн, отримає прибуток у 40 тис. Моя майбутня плантація у 100 га, навіть якщо збувати горіхи за мінімальною оптовою ціною на 100 га може дати прибуток у 1 млн.грн.

— З чого розпочався ваш бізнес? Чули, ви маєте розсадник цього горіха…

— Все почалося з публікації в одній газеті. Йшлося про вирощування фундука в Туреччині і про те, що, маючи  схожі кліматичні умови, чому б його не вирощувати в Україні… Матеріал написала людина, яка там щойно побувала і, зізнатися, хоча тема мене дуже захопила, особливого значення я тоді не надав. Уже згодом, цікавлячись декоративними садовими рослинами, знайшов велику кількість літератури про фундук. А також дізнався, що в Україні давно створено власні сорти, які повністю  пристосовані до вітчизняних кліматичних умов і при цьому плодоносять  не гірше, ніж сорти іноземної селекції. Але проблема у тому, що процес підготовки цих сортів закінчився із розпадом Радянського Союзу. Після цього гроші на науку держава практично не виділяла, тому жодні наукові досягнення не впроваджувалися, власне, як і не висаджувалися промислові сади. Навпаки – їх почали по силенно вирубувати…

Тепер почалося відродження. Невдовзі знімуть мораторій на землю сільськогосподарського призначення і розпочнеться її продаж. Люди вже думають, що можна робити з великими площами не лише у плані короткострокових культур, а й садівництва. Закономірно, що коли йдеться про промислові сади фундука, спостерігатиметься і великий попит на самі саджанці.

— А як справи у галузі розсадництва фундука?

— Займатися цим можуть лише науково-дослідні інститути, оскільки жоден із вітчизняних сортів цього горіха не введено до Державного реєстру сортів рослин. Відтак, і говорити про ринок збуту неправомірно, оскільки його, по суті, не існує. Тому і виходить, що всі, хто на сьогодні займається вирощуванням саджанців фундука в Україні, роблять це нелегально, або напівлегально…

— Хіба Асоціація виробників горіхів не лобіює ваші інтереси?

— Нещодавно про створення такої організації і справді заявили, але вона наразі не функціонує. Реєстрація — тривалий процес. Справа лобіювання вимагає відповідного фінансування, а в горіховому сегменті «крутих мільйонерів» поки що немає.

Стосовно ж засобів, які б могли поліпшити ситуацію загалом, то, на мою думку, нині бракує інформації: окреслення поблем, пропозиції щодо їхнього вирішення, тощо. Книг про фундук, як, до речі, і про волоський горіх, що були видані в Україні в останні роки (або ж перевидані старі), знайти дуже важко. Звичайно, можна піти у наукову бібліотеку імені Вернадського, де всі ці видання є. Але фермеру чи, як кажуть, «простій людині» туди потрапити важко. А тому вся фахова інформація для нього закрита…

Мені простіше, оскільки звик працювати в бібліотеках (я філолог за освітою), маю з цього питання чималу бібліотеку багатьма мовами… Ось і з’ясовується, що фундук в Україні — новина. Всі знають, що таке ліщина, але чи рентабельно її вирощувати, де ця культура найкраще росте, як плодоносить, тощо — ні…

— Наскільки сорти вітчизняної селекції можуть бути конкурентоспроможними?

— Оскільки садів промислового насадження фундука в Україні досі не закладали, прогнозувати досить складно. На дослідних станціях зазвичай мала кількість дерев, і її для правильних розрахунків недостатньо, тому вони не зовсім достовірні. Якби кожного сорту науковці на дослідних станціях мали щонайменше по гектару, тоді можна було б обговорювати це більш предметно. Натомість виробники самі придивляються до сортів, відстежують їхні якісні і кількісні характеристики. Я не виключення. Наприклад, у літературі знайшов інформацію тільки про один український сорт, який стовідсотково гарантує бланшування плоду горіха.

Стосовно інших — планую дослідити, зробивши розрахунки вже у найближчі роки. Прикро, але по деяких з українських сортів інформації взагалі дуже мало, як, до речі, досі відкритими лишаються питання щодо запилювачів, генетичної сумісності сортів, тощо.

— На вашу думку, чому досі в Держреєстрі немає жодного вітчизняного сорту фундука?

— Раніше не було великої зацікавленості цією культурою. А тепер, коли зацікавлення є, різко (вдесятеро) піднялися розцінки з введення сортів у реєстр та підтримки їх у ньому. Є сорти, що вважаються основними, і до кожного із них потрібно підбирати відповідний запилювач. Вони зазвичай ідуть у комплексі — десять (звичайних) саджанців і один запилювач. Відтак, сорти-запилювачі на перспективу вже менш рентабельні, ніж представники звичайних сортів.

І коли ставляться умови, що треба заробляти гроші на матеріалі, то науковий інститут спершу добре подумає, чи вводити у реєстр сорт, який є лише запилювачем. Адже його потенційно мало купуватимуть, а віддача, закономірно, буде не швидко. Відтак, науково-дослідні інститути, не маючи належного фінансування, не вводитимуть подібні сорти. А це негативно впливатиме на розвиток галузі…

Водночас, за моєю інформацією, невдовзі у реєстрі з’являться нові сорти фундука.

Відео: Найпопулярніші питання, які стосуються фундука:

Розповідає селекціонер і саідвник із великим досвідом Ігор Цибенко

Відео: Ігор Цибенко, селекціонер і садівник із великим досвідом поділився найпопулярнішими типами формування крони фундука

 

Точка зору щодо

…мораторію
«Садівництво — довгострокова інвестиція. І якщо людина закладає сад на землі, яка сьогодні ще в орендній власності, то не виключено, що завтра цей договір буде розірвано. Відтак, поки заборона продажу земель сільськогосподарського призначення діятиме, ризикувати мало хто захоче. Одна справа, якщо ти сієш, наприклад, пшеницю, і раптом виникають певні проблеми, то після збору врожаю наступного року поле можеш і не засівати. А якщо ти посадив сад, то навіть через 2–3 роки перенести його в інше місце чи викорчувати буде неможливо — втрачається час і великі гроші. Тому питання власності на землю для садівників конче важливе».

…місця вирощування
«У промислове плодоношення фундук входить вже на 6 рік. Крім того, цей горіх не вибагливий до рівня кислотності ґрунтів (pH від 6 до 7,6) і може рости практично будь-де, хоча все ж не любить важких глинистих і дуже піщаних земель».

…способу розмноження саджанців
«У товарному виробництві, як правило, саджанці розмножують вегетативним способом — вертикальними або горизонтальними відводками. Це значно простіший і швидший спосіб, всі інші — менш рентабельні і складніші»

…поливу
«Природний ареал для фундука там, де досить високий рівень опадів — 800 мм. А тому залежно від кліматичної зони, зрошення може бути обов’язковим, або ж — ні. Щоправда, на більшості території України полив у більшій чи меншій кількості все ж буде потрібний, і, як дослідили в науково-дослідному господарстві інституту садівництва УААН, вже є сорти, які в умовах українського лісостепу можуть плодоносити до 27 ц/га і без поливу»

…форми плода
«У більшості країн займаються вирощуванням лише кулястого сорту фундука. Зокрема тому, що такий горіх легше лущити, пропускаючи крізь лущильні машини, буде менше відходів. А у подовгуватих сортів ядро під час лущення почасти розбивається, втрачаючи свій естетичний вигляд, а отже, й вартість».

…ринку збуту готової продукції
«Для України це, звичайно, шоколадна індустрія, як досить посиленно розвивається. Є тут і одна важлива вимога – бланшування. Вона передбачає відділення тоненької плівки, яка лишається на плоді під час просмажування вже лущеного ядра. У довідниках зазначається, що з вітчизняної селекції такий сорт є лише один, стосовно інших – нічого немає… Всі фабрики для свого виробництва ввозили і ввозять цей горіх із закордону».

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Валентина Олійник

(«Агробізнес сьогодні». №6, березень 2008 р.)

Купити саджанці фундука

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Запас біди не чинить: як правильно сушити фрукти в домашніх умовах
Експерт «СонцеСаду» Оксана Завадська розповість, як правильно сушити фрукти та за яких умов зберігати, щоб вони не втратили корисних властивостей
Як садити та обрізати кісточкові плодові дерева (журнал СонцеСад 2/2022)
Як правильно посадити кісточкові плодові дерева, доглядати за ними та обрізати, читачам «СонцеСаду» розповіла Олена КІЩАК
Який ґрунт потрібен фундуку
Фундук. Здоровий ґрунт – запорука здорової рослини
Основи агробізнесу: чому вигідно вирощування фундука
Останнім часом фундук широко культивують в Україні. Про користь цієї рослини і про досвід вирощування фундука розповідає сім'я Михаць
Сорт фундука Барселонський — один з найбільш популярний в Україні
Сорт фундука Барселонський легко приживеться у вашому садочку
Шкідники та хвороби фундука
Захист фундукового саду від основних шкідників і збудників хвороб
Чим вигідний фундук
П'ять причин, чому варто вирощувати фундук
Сорти фундука в реєстрі України
Сорти фундука, які рекомендовані до вирощування в Україні
Як вирощувати фундук. Рекомендації
Фундук для України не є чимось новим, незнайомим. Адже це просто культурна (сортова) ліщина. А вона ще з прадавніх часів поширена на нашій території

Рекомендовані товари!

Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ОКН-993)

189грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 20 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак ніжний, солодкуватий
Саджанець Фундук Каталонський

У наявності

Саджанець Фундук Каталонський (ІФН-5-10)

1 190грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка голий корінь, за 10 шт., за 100 шт., за 50 шт., за 500 шт., за 1000 шт.
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкуватий, ніжний
Саджанець Фундук Галле

У наявності

Саджанець Фундук Галле (ОКН-1698)

189грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 3-3,5 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак приємний, солодкуватий
Саджанець Фундук Косфорд

У наявності

Саджанець Фундук Косфорд (ОКН-1717(2-4л))

189грн.
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Розмір високорослі
Група плодові
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Саджанець Фундук Цінний Вебба

У наявності

Саджанець Фундук Цінний Вебба (ОКН-1697)

189грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група плодові
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 4-6 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середній
Смак смачний