Фундук: розмноження здерев’янілими живцями

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.01.2020

Валеріо Мартіно, син Серджіо, показує вкорінений живець

Розмноження фундука здерев’янілими живцями вважається важкою і невдячною справою, і ряд серйозних книг про фундук прямо пишуть про економічну недоцільність вирощувати саджанців культурної ліщини цим способом. Я був вражений, побачивши успішно налагоджене розмноження фундука саме цим способом під час відвідин розсадника «Серджіо Мартіно» — одного з кращих розсадників фундука у П’ємонті (Італія). Засновник розсадника, сеньйор Серджіо люб’язно погодився поділитися з читачами «СонцеСаду» особливостями вирощування саджанців фундука саме шляхом вкорінення здерев’янілих живців.

 Серджіо Мартіно

Чому саме здерев’янілі живці?

– Живцюванням фундука я серйозно займаюсь уже років десять. Надаю перевагу здерев’янілим живцям, бо це простіший спосіб, який не вимагає такого контролю за вологістю повітря, як у випадку зелених живців. До зеленого живцювання звертаюся, коли є великі замовлення і треба швидко зробити збільшену кількість саджанців.

У який період заготовляєте здерев’янілі живці?

– Як правило, наприкінці зими, краще у другій половині лютого. Однак на практиці ріжемо живці, коли маємо на це час, буває і в грудні. Зрізані живці відправляємо в холодильник, де вони зберігаються при температурі 0-2°С при вологості повітря не менше 70%.

Короби вкорінення: на дно вистилається агротканина поверх якої насипаєтся субстрат для вкорінення.

Яким чином ви їх нарізаєте?

– Максимально просто: пагони ріжемо під прямим кутом, розрізаючи на живці не один за одним, а цілими пучками.

Яка оптимальна довжина живців?

– Як правило, це 20-30 см. Однак нема стандартної довжини, вона залежить від кількості бруньок на пагоні та відстані між ними.  На живцях з прикореневих пагонів проміжки між бруньками зазвичай більші, ніж на тих, що взяли з гілок. Відстань між бруньками залежить від кількох факторів, в т.ч. і від сорту. Головне правило: треба, щоб хоча б 2-3 бруньки були над рівнем субстрату і ще хоча б 2 бруньки — в самому субстраті.

Яка оптимальна товщина живців?

– Ми нарізаємо живці товщиною 5-12 мм, стараючись, щоб в середньому було 10 мм. Товсті живці 14 мм і більше з базальної частини пагона вкорінюються слабше. Ми їх не використовуємо.

Чим ви обробляєте живці для кращого вкорінення, якими стимуляторами?

– Ми використовуємо укорінювачі, які знаходимо у продажу, як правило вони виготовлені на основі індолілмасляної кислоти. Використовуємо їх згідно з інструкцією.

Який субстрат використовуєте?

– Це промитий річковий пісок з додаванням 10-20% торфу або і без нього.

 

Теплиця, у якій вкорінюються живці.

– Чи використовували для субстрату тирсу?

– Ні, бо це може сприяти грибковим захворюванням. Натомість можна використовувати нейтральні компоненти, як, наприклад, перліт.

Коли ви висаджуєте живці в субстрат?

– Коли весною розкриваються бруньки на деревах фундука. Кожного року це по різному: колись у березні, а колись і у квітні.

Чи використовуєте підігрів субстрату?

– Для зелених живців – так, для здерев’янілих — ні.

– Як ви боретеся з грибковими захворюваннями?

– Використовуємо фунгіциди. Найважливіший період — до вкорінення, тоді ми що два тижні проводимо обробки. Коли у живців уже є коріння, це не так важливо.

Ви вкорінюєте фундук лише у теплиці чи також і без накриття?

– Колись робили проби, однак побачили що це доцільно робити лише у теплиці.

 

Короби з живцями в теплиці.

Який у вас вихід живців?

– Він досить сильно може відрізнятись від року до року. У цьому році була надзвичайна спека і у нас вкоренилось лише 20% живців, а два роки тому вдало прижилося 80%.

Що робите далі  з вкоріненими живцями?

– Висаджуємо їх на дорощування в поле. За рік з них виростають хороші потужні готові для продажу саджанці. Звісно, є і такі живці, у яких розвинулася слабша коренева система, і треба  буде дорощувати їх два роки. 

Остап Михаць

Купити саджанці фундука можна тут.

Читати ще:

Волоські горіхи. Не сад, а цілий ліс

Фундук: сорти в реєстрі України

Агротехніка вирощування фундука

Нові сорти фундука з Умані

Фундук: здоровий ґрунт — здорова рослина

Як вирощувати фундук? Рекомендації

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram