Той, хто любить працювати на землі, полюбляє і експериментувати. Спробуйте посадити маракуйю, екзотику, яка здивує своїм смаком. Це можливо й в Україні — стверджують експерти «СонцеСаду».
Маракуя (пасифлора їстівна, гранаділла, кавалерська зірка, квітка Страстей Господніх) — тропічна південноамериканська рослина з роду Пасифлора. Це ліана з гарним декоративним листям, дивовижно красивими квітами та їстівними кисло-солодкими плодами, які мають тонізувальну дію.
Рослини маракуї дводомні: чоловічі й жіночі квітки ростуть на одній рослині, а плоди можна отримати шляхом штучного запилення, оскільки квітки нездатні до самозапилення. Для штучного запилення з жіночої квітки зрізають пиляки, а маточку залишають, потім з іншої квітки пензликом пилок переносять на маточку.
⌂ Фото: Плоди маракуї можна отримати шляхом штучного запилення
Розвиток зав'язі відбувається дуже швидко: плід достигає протягом близько двох- трьох місяців. Швидкість росту маракуї вражає: за сезон ліана може вирости завдовжки до двох метрів. Зацвітає вона вже другого року вирощування.
Потрібно стежити за тим, щоб пряме сонячне проміння не обпалило листя. Також рослина потребує доступу свіжого повітря, тому приміщення, у якому її вирощують, слід постійно провітрювати.
Вирощуючи маракую в домашніх умовах, дотримуйтеся режиму зволоження. Поливають рослини рясно, коли поверхня субстрату висихає на глибину два— три сантиметри.
Треба підтримувати постійну зволоженість ґрунту, особливо у період активного росту ліани й появи молодих листків та пагонів.
✔ Важливо!
Якщо допустити пересихання землі, можна спровокувати опадання листків і навіть загибель рослини. Проте заливати і допускати застій води у піддоні також не можна, оскільки це може призвести до підгнивання коренів і головного пагона.
У зимовий період, якщо рослина перебуває у прохолодному приміщенні, частоту поливань скорочують. Температура повітря під час зимівлі не має бути нижчою за 15°С.
⌂ Фото: Вирощуючи маракуйю в домашніх умовах, дотримуйтеся режиму зволоження
Для маракуї як тропічної рослини важливою є також вологість повітря. Сухе повітря може призвести до опадання бутонів і зав'язі та ураження павутинним кліщем. Рослина вдячно реагує на обприскування листків пом'якшеною теплою водою.
✔ Важливо!
Для підвищення вологості можна під горщик на дно піддона насипати керамзиту й залити його водою, але треба стежити, щоб дно горщика не було занурене у воду (встановивши горщик із рослиною на піддон із мокрим пористим матеріалом — керамзитом, торфом тощо).
Підживлення маракуї проводять протягом усього весняно-літнього періоду (від березня до серпня). Добрива як розчин вносять щодва тижні. Для весняних підживлень використовують органічні або мінеральні добрива з переважанням азоту в їхньому складі.
У період цвітіння треба підживлювати маракую добривами з підвищеним вмістом калію, фосфору та інших мікроелементів (підійдуть стандартні добрива для красиво квітучих рослин).
✔ Увага!
Взимку рослина входить у стан спокою, тому підживлення припиняють.
Маракуя схильна до буйного розростання та загущення крони, і водночас її старі пагони згодом втрачають листки й оголюються, тому вона потребує регулярного обрізування, яке дає можливість правильно сформувати рослину та стимулює появу молодих пагонів.
Це проводять як для збереження декоративності, так і для активізації цвітіння — пасифлора на старих стеблах не цвіте.
⌂ Фото: Маракуя схильна до буйного розростання та загущення
✔ Потрібно пам'ятати!
Занадто довгі пагони обрізають наполовину або навіть на 2/3, але маракуя не любить короткого обрізування: не варто обрізати пагони нижче 30-50 см від поверхні ґрунту.
Радикальне обрізування проводити не слід. Треба вирізати старі пагони, особливо ті, які затінюють один одного, а пізніше, після відростання молодих, провести ще одне обрізування, залишивши не більше п'яти молодих пагонів. Таке обрізування забезпечить рясне цвітіння і плодоношення.
Маракуя росте дуже швидко, особливо за інтенсивного підживлення та наявності місця в горщику для розростання коріння.
✔ Увага!
Якщо простір для рослини в приміщенні обмежений, сповільнити ріст можна, посадивши її у горщик меншого розміру.
За умов дотримання режиму зволоження, освітлення та підживлення це не вплине на стан рослини, її цвітіння і плодоношення.
⌂ Фото: Величина зростання крони маракуї залежить від розміру горщика
Пересаджують маракуйю на початку весни одночасно з обрізуванням. Ґрунтосуміш має бути пухкою і родючою, з нейтральною або слабкокислою реакцією.
Маракуйя добре росте на готовому ґрунті для бегоній чи сенполій. Можна приготувати ґрунтову суміш самостійно, змішавши листяну землю, торф, пісок і перегній в однакових пропорціях.
✔ Важливо!
Для уникнення загнивання коренів важливо не поливати надмірно щойно пересаджену рослину.
Рекомендовані товари!
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Чуфа (земляний горіх) за 3 г (ЕСЧ-2)
16грн.
У наявності
Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)
12грн.
У наявності
Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)
48грн.
У наявності
Ягода Санбері (кавказька чорниця) за 0,3 г (ЕСБ-1)
20грн.
У наявності
Фіцефалія за 5 нас. (ЕЛП-105)
24грн.
У наявності
Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)
10грн.
У наявності
Бамія Сопілка за 0,25 г (ЕБМ-3)
10грн.
У наявності
Маракуйя за 5 нас. (ЕЛП-119)
56грн.