Бамія, або охра, або гомбо, або дамські пальчики, — так багато назв має однорічна рослина із сімейства мальвових, яка родом із тропічної Африки. Бамія — африканська родичка мальви. Її квіти прикрашають клумби, а плоди — коробочки можна споживати.
У бамії товсте високе гіллясте стебло, велике й опушене жорсткими волосками листя, у пазухах якого розміщені жовто-кремові великі квітки. Свого часу такий екзот оселився в саду в пенсіонерки Олени Горобенюк.
«Замовила насіння овочів із каталогу, — пояснювала тоді сусідам пані Олена. — Разом із ним надіслали подарунок — пакетик із назвою «Бамія». Про рослину з такою чудернацькою назвою ніколи раніше не чула. Довго шукала в журналах та інтернеті, що це і з чим його, як кажуть, їдять».
Втім, як виявилося, бамію таки і справді їдять. Смак її плодів-коробочок, що схожі на продовгуваті стручки гострого перцю, нагадує баклажан або спаржу. Це дає можливість широко використовувати бамію в кулінарії як заправку до супів або гарнір до других страв.
Зривають стручки дуже молодими, у віці трьох–шести днів, інакше вони стають грубими й неїстівними. Бамія чудово росте, якщо їй досить тепла і світла, хоча до довжини світлового дня вона байдужа.
У відкритому ґрунті бамія найкраще приживається з розсади. У березні насіння треба висіяти в горщики й накрити його плівкою або склом. Поки розсада не зійшла, у приміщенні, де є горщики, температура має бути до 20 градусів тепла. Якщо з'явилися паростки — її знижують, третього тижня доводять до 15°. Коли розсада досягне 10–15 см, її пересаджують у добре підготовлений, чистий від бур'янів ґрунт.
Насадження бамії обов'язково накривати плівкою, регулярно поливати, а коли верхівка досягне 40 см, прищипнути для кращого галуження бічних пагонів. Відтоді кожні два тижні рослину треба підживлювати органікою, розбавивши 20 грамів попелу у відрі води.
У міру зростання стебла бамії підв'язують до опори. Залежно від клімату й догляду, на одній рослині зав'язується від шести до десяти стручків, у кожному стручку — від 35 до 50 насінин. Незрілі стручки зрізують ножем, коли вони яскраво-зелені.
Важливо знати!
Під час збору врожаю бамії слід бути обачними. Плоди рослини вкриті густим опушенням, яке в деяких людей викликає алергію, щойно вони доторкнуться до них. Збирати плоди бамії краще в рукавицях. Після елементарної термічної обробки це опушення вже не шкідливе для людей.
Дієтологи стверджують, що цей екзотичний овоч не тільки смачний, а й має дієтичні й лікарські властивості. Зокрема, завдяки тому, що в коробочках бамії містяться слизисті речовини, вона є неоціненним скарбом для хворих на виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки. Споживають молоду, ніжну зав'язь плодів рослини і п'ють із них відвар.
Страви з бамії поширені в Індії та на Близькому Сході. Пропонуємо вам приготувати страву з Ліванської кухні. Ця невелика країна має найбільш багаті кулінар традиції в регіоні. Особливої уваги Лівані надають стравам з овочів. Бо ж на родючій ліванській землі, у сприятливому кліматі урожаї овочів виростають дуже щедрі.
⌂ Фото: З тушованою бамією відмінно смакує рис
Нам потрібно:
✔ Бамію помийте та акуратно відріжте зелені кінці, намагаючись не відкрити насіння. Цибулю очистить від лушпиння. На сковороду налийте оливкову олію і на маленькому вогні злегка обсмажте цілі цибулини зубчики часнику. Додайте бамію і смажте ще 5 хвилин.
✔ Покладіть в пательню помідори, сіль, перець і цукор і тушкуйте ще 1: хвилин, поки бамія не стане м'якою. Потім додайте подрібнену кінзу або петрушку, лимонний сік і залиште на вогні ще на хвилину.
✔ Страву можна подавати як холодною, так і гарячою. З нею відмінно смакує рис.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ярина РУДНІК
Рекомендовані товари!
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Чуфа (земляний горіх) за 3 г (ЕСЧ-2)
16грн.
У наявності
Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)
12грн.
У наявності
Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)
48грн.
У наявності
Ягода Санбері (кавказька чорниця) за 0,3 г (ЕСБ-1)
20грн.
У наявності
Фіцефалія за 5 нас. (ЕЛП-105)
24грн.
У наявності
Бамія Діброва за 0,25 г (ЕБМ-2)
10грн.
У наявності
Бамія Сопілка за 0,25 г (ЕБМ-3)
10грн.