Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.02.2021

Лілійник багаторічна декоративна рослина. Квітка красується на стеблі лише один день: уранці розквітає, увечері в’яне. Оскільки на великому кущі може бути 40 квітконосів і на кожному по 20–25 квіток, ви матимете протягом місяця-півтора гарний і постійно квітучий лілійник. Про цю рослину розповідає Тетяна Щербакова, кандидат біологічних наук, співробітник Національного ботсаду ім. М. Гришка НАН України.

Палітра кольорів лілійника різноманітна: є квіти лимонних відтінків, жовті, оранжеві, коралові, рожеві, червоні, темно-червоні, вишневі, бузкові, лавандові, темно-фіолетові.

Кореневище, а не цибулина

Лілійник, на відміну від лілій, – це кореневищна рослина. Тобто органом його розмноження є не цибулина, як у лілії, а кореневище, від якого відходять корені, ростуть пагони та бруньки поновлення – зародкові пагони наступного року.

Лілійники люблять родючі, добре дреновані ґрунти. Вони не витримують замокання, бо може загнивати коренева шийка. Рослина добре росте й на піщаних ґрунтах, однак її слід поливати, щоб не пересихала.

Як правильно викопати кореневище лілійника?

Для того, щоб викопати кореневище лілійника, треба відступити від куща приблизно 40 см. Коли викопали кущ, вийміть із ґрунту, покладіть набік та обтрусіть. Робіть це акуратно, щоб не пошкодити листя.

⌂ Поділ кореневища лілійника

Як розділити кущ на частини?

Кущі лілійника можуть бути рихлими або, навпаки, дуже щільними. Щільність куща залежить від сорту. Якщо сорт має дуже коротке кореневище, то нові бруньки, які на ньому наростатимуть, дуже близько прилягатимуть одна до одної, тобто кущ буде щільним. Якщо ж кореневище довге, то кущ виросте рихлим і легко ділитиметься вручну.

⌂ Тетяна Щербакова

Якщо кущ неможливо розділити вручну (міцно тримається материнським кореневищем), акуратно розділіть його ножем. Якщо у вас піщаний ґрунт, то місце розрізу (травмування) кореневища можна нічим не обробляти. Якщо ж ґрунти важкі й може застоюватися вода, то, щоб уникнути загнивання кореневища, слід обробити ранку фунгіцидом (присипати порошком або замочити на 20 хвилин у розчині). Можна присипати й попелом, оскільки він і дезінфікує, і забирає зайву вологу.

Як підготувати лілійник до висаджування?

Очищаємо кореневище від усіх мертвих коренів, вирізаємо залишки старого материнського кореневища. Корені можна трохи вкоротити ножем, це не зашкодить рослині.

Коли пересаджувати?

Наростання вегетативної маси та кореневища в лілійників відбувається двічі на рік: навесні, перед викиданням квітконосів, та восени. Тому кущ можна пересаджувати із квітня до середини травня та з кінця серпня до кінця жовтня (аби рослина встигла вкоренитися до настання холодів).

Улітку не рекомендують пересаджувати лілійник, оскільки дуже спекотно й рослина зазнає значного стресу.

Відео «Лілійники. 40 квітконосів по 20 квіток! Кольорова гама». Розповідає Тетяна Щербакова, кандидат біологічних наук, куратор колекції лілійників Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України:


Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Якщо так сталося, що роздобули рослину для висаджування, наприклад, у листопаді, поставте її в підвал або холодильник, щоб чекала березня, коли вже не буде морозів і ви зможете посадити її на ділянці. Або посадіть у землю, щоправда, вона не буде вкорінюватися, бо вже холодно. Зазвичай лілійник добре перезимовує в такому стані й починає вкорінюватися вже після закінчення холодів. Однак небезпека полягає в тому, що посаджена в листопаді рослина може вегетувати, якщо взимку настане потепління, а коли вдарить мороз, ще не вкорінена може замерзнути й загинути.

Акція! Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021
Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)
Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Червонощокі яблука - діти сонця (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram