Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.03.2021

⌂ Хурма віргінська дуже рясно плодоносить

Хурма – чудове екзотичне дерево з гарними та смачними плодами. Завдяки праці науковців-селекціонерів тепер її можна вирощувати не лише в країнах з теплим кліматом – а й в Україні. Головне – обрати сорти хурми, виведені на основі хурми віргінської!
Про цю культуру розповідає Михайло Журба, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. Гришка НАН України.

⌂ Михайло Журба

Хурма віргінська – досить проста у вирощуванні!

Хурма віргінська родом з Північної Америки, з її південно-західної частини. Вона добре витримє морози, тому її вирощують не лише у США, а й у Канаді, що розташована північніше. Завдяки високій морозостійкості хурма віргінська витримує наші морози до -27°С взагалі без ушкоджень! Перевага хурми віргінської ще й у тому, що вона посухостійка. Фактично нічим не уражується! Не потребує обробки хімікатами! Не потребує якогось особливого догляду!

Дуже рясно плодоносить!

Хурма віргінська дуже урожайна: усі гілки обліплені плодами! Її плоди повністю достигають у нашій зоні. Причому, не одночасно, а поступово, тому ними можна ласувати протягом місяця. Власноруч вирощена хурма має навіть кращий смак, ніж та, яку привозять в Україну.

Плоди слід знімати, коли вони вже забарвлені, але ще не переспіли. Розкладіть їх в один шар і поступово вибирайте для їжі ті, які доспіли (м’які на дотик).

Хурма віргінська починає плодоносити, зазвичай, у другій половині жовтня. Пізні сорти достигають на початку листопада і тримаються на дереві досить довго, навіть до зими. І ви можете приходити до дерева хурми у листопаді-грудні і ласувати свіжими плодами.

⌂ Іноді навіть на дереві-запилювачі можуть родити плоди

Дводомна рослина. Запилювач саджати чи не саджати?

Чоловічі та жіночі квітки у хурми розташовані на різних деревах. Тому коли ви саджаєте хурму, поряд потрібно посадити ще й дерево-запилювач. Це характерно для переважної більшості сортів хурми. Але є й самоплідні сорти – коли і жіночі, і чоловічі квітки цвітуть на одному дереві. Час від часу на дводомній хурмі на одному дереві можуть утворюватися одночасно і чоловічі, і жіночі квітки. І тоді навіть на дереві-запилювачі можуть родити плоди. Однак вони зовсім дрібненькі (1-2 см), хоча також цілком придатні для споживання.

Запилювач поряд з хурмою найкраще все-таки саджати. Тоді всі сорти хурми будуть гарантовано рясно плодоносити – незалежно від того, які вони: дводомні чи самоплідні.

Відео «Хурма – досить легка культура для вашого саду!»

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Як саджати хурму?

Хурму віргінську найкраще саджати та пересаджувати навесні. Якщо ж вам потрібно її посадити восени, то слід обирати саджанці з добре розвиненою кореневою системою.

Якщо саджанець невеликий (1-2-річний), посадкова яма має становити 1 м². Якщо великий (4-5-річний) – то 3 м².

Хурма віргінська невибаглива до ґрунтів. Вона добре росте на суглинках, тому при посадці ви можете заправити яму землею, більш важкою, щоб вона добре утримувала вологу.

Як і для будь-якого плодового дерева, у посадкову яму можна додати перегній. Мінеральні добрива одразу вносити не рекомендується, бо після посадки корінці хурми пошкоджені, підсохлі, вони не готові сприймати солі – тому ви можете їх запросто обпекти мінеральним добривом.

Відео «Як посадити хурму?»:


При саджанні хурму потрібно добре полити. Для цього навколо дерева слід сформувати лунку з бортиками. Універсальна норма для одноразового поливу плодових дерев — це 60 літрів на квадратний метр. Тобто на одну посаджену невелику хурму (1-2-річну) ви маєте вилити 60 л води (6 відер). На одне велике посаджене дерево (4-5-річне) – 180 л води (18 відер). При такому щедрому поливі ґрунт добре просочиться – і дерево гарантовано приживеться та буде чудово рости!

Навіть восени коріння хурми продовжує рости, тому через місяць після саджання ви можете внести осінні мінеральні добрива, які поступово діятимуть протягом зими та ранньої весни.

На зиму стовбурець посадженої хурми треба вкрити: або матами з очерету, або гілками ялини чи сосни, або неконтактно геотекстилем (агроволокном), тому що в першу зиму тільки що посаджений саджанець хурми може трішки підмерзнути. Але в наступні роки рослина абсолютно безпроблемна і досить морозостійка!

⌂ Для пониження крони час-від-часу необхідно робити обрізку дерева

Посадили. Коли будуть плоди?

Якщо ви посадили хурму за всіма правилами, то вже поточного року (якщо саджали навесні) чи наступного (якщо саджали восени) можете отримати гарний приріст пагонів. А вже наступного року (якщо саджали навесні) чи через рік (якщо саджали восени), ви отримаєте перші плоди.

Віргінська хурма – посухостійка

Дорослі, добре вкорінені рослини хурми не потребують додаткового поливу. Вони дуже посухостійкі.

А от у перший рік після саджання хурму, звісно, потрібно регулярно поливати: раз на тиждень, а у 30-градусну спеку – двічі на тиждень. Повторюємо: універсальна норма для одноразового поливу плодових дерев — це 60 л/м² (літрів на квадратний метр). Поливу одним відром води раз на тиждень для рослини недостатньо!

⌂ Уже на другий рік  після посадки будуть перші плоди

Чи мульчувати?

Хурму необхідно мульчувати (і тільки що посаджену, і в ідеалі — дорослу). Шар мульчі має становити 5 см влітку та 10 см взимку. Мульча запобігає випаровуванню вологи, перегрівам, а взимку — переохолодженню, бо під гарним шаром мульчі ґрунт не промерзає і коріння не пошкоджується.

Відео «Хурма. 3.Коли будуть плоди?». Пояснює Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України:

Це відео можете подивитися на YouTube-СонцеСад у гарній якості! Тисніть на відео!
Підпишіться на наш YouTube-СонцеСад! Будьте у курсі наших відео-новин!

Хурма вимагає обрізки

Обрізку проводять навесні, у березні-квітні. Раз на кілька років необхідно проріджувати гілки хурми, вирізаючи ті, які загущують крону. Це забезпечить рівномірне освітлення крони та, відповідно, гарний урожай. А от вкорочувати річний приріст гілок необхідно щороку. Але робити це слід не досить радикально: максимум 1/3-1/2 річного приросту гілки, тому що саме на однорічних пагонах формуються плодові гілки.

Висота хурми віргінської. Як регулювати?

Дорослі дерева хурми віргінської можуть досягати висоти 5-7 метрів, а то й  до 12 метрів. Щоб було зручно знімати плоди, дерево слід формувати нижчим. Для пониження крони час-від-часу необхідно робити обрізку дерева. Навіть доросла хурма дуже добре переносить обрізку! Після обрізки протягом сезону вона повністю відновлюється і вже наступного року повноцінно заплодоносить.

Наталія Вишневська

Купуйте саджанці хурми тут.

Акція! Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут

Скачати електронний варіант журналу тут

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021
Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)
Червонощокі яблука - діти сонця (журнал СонцеСад №1/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram