⌂ Інна Гончаровська, науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботсаду ім. М. Гришка
На що звертати увагу під час висаджування яблунь? Важлива навіть товщина кілочка, до якого прив’язуватимете саджанець. Отож, що має бути в полі зору садівника-любителя?
- Зовнішній вигляд саджанців. Подивіться на верхню частину саджанця, тобто на габітус крони: чи нема на ній ушкоджень; якщо є, виріжте ці ділянки. Також огляньте саджанець на наявність захворювань, шкідників. Молоде деревце має бути здоровим.
- Терміни висаджування. Ми рекомендуємо як весняний, так і осінній сезон висаджування яблунь. Щоправда, восени, коли настає період фізіологічного спокою рослин, вони мають досить часу для приживання й освоєння на новому місці до початку вегетації. Однак бажано висаджувати саджанці за два тижні до приморозків, тоді краще адаптуються. Не встигли – відкладіть процедуру до весни.
- Цінність підщепи. Особливо цінні вегетативні підщепи. Сучасні сорти яблунь для інтенсивного садівництва щеплять на карликові підщепи. Така рослина не буде високою (не вище трьох метрів) і вступатиме в пору плодоношення вже третього року після висаджування у вашому саду. Зазвичай висаджують одно- або дворічні рослини.
- Готовність посадкової ями. Її потрібно готувати заздалегідь – за місяць до висаджування саджанця. Діаметр ями має становити метр, глибина – до 70 см. Верхній шар ґрунту, який містить гумус, змішуємо з перегноєм, піском та компостом. Цією сумішшю засипаємо яму вщент. З нижнього шару ґрунту робимо «облямівку», яка слугуватиме для утримування води, коли поливатимемо саджанець.
- Висота кореневої шийки. Забиваємо по центру ямки кілочок. Що він товщий, то надійніше захищатиме тоненький саджанець від сонця (тому краще розміщувати кілочок із південного боку) і довше допоможе дереву протистояти вітрові (впродовж кількох років). Ставимо саджанець у ямку, трішки засипаємо ґрунтом, утоптуємо його ногами, але не дуже щільно. Щоб після цього можна було трішки підняти й струсити саджанець – пустоти між коренями мають бути заповнені ґрунтом для запобігання підсиханню коріння. Знову засипаємо яму ґрунтом, стежачи за розміщенням кореневої шийки (вона має бути назовні). Коренева шийка – це місце щеплення, яке не можна засипати ґрунтом. Вона має бути на висоті щонайменше 5 см над ним. Поливаємо саджанець приблизно 20 літрами води. Коли ґрунт вляжеться, ще раз підсипте й полийте.
- Частота поливання. Саджанець слід поливати раз на тиждень. Це може бути і п’ять, і десять літрів води – залежно від кліматичних умов. Восени води потрібно менше, особливо коли йдуть дощі. Після висаджування поливайте протягом двох-трьох тижнів.
- Пристовбурове коло. Його треба зберігати біля дерева щонайменше п’ять років. Згодом можна злегка засіяти травою, це вже рослині не зашкодить. У перші роки життя саджанця пристовбурове коло бажано мульчувати. Це запобігає розповсюдженню бур’янів і забезпечує органічне удобрення. Для мульчі можна використовувати тирсу, скошену траву тощо.
- Перше обрізування. Навесні бажано вкоротити пагін останнього року приросту на зовнішню бруньку орієнтовно на 50%. З цього починається формування його крони. Ми використовуємо чашу як спосіб формування. Адже сонячне проміння має потрапляти всередину крони, тобто щоб вона освітлювалася і ззовні, і зсередини, а повітря циркулювало. У разі її загущення цього не відбувається, тому рослина починає витягуватися всередині крони. Якщо ж серединка вирізається під чашу, тоді сонце доходить до плодів, які добре достигають, набувають красивого забарвлення, особливо червоні сорти.
⌂ Яблуня плодоносить на кільчатках (маленьких плодових гілочках), які потребують гарного освітлення
«КОКТЕЙЛІ» ПРОТИ ПАРШІ ЯБЛУНЬ. ЯК ПРИГОТУВАТИ?
Парша яблунь – найпоширеніше захворювання цієї культури. І лікувати його треба профілактично – протягом вегетаційного періоду.
Починаючи з ранньої весни, рекомендую обробити яблуні мідним купоросом, згодом можна використати будь-який фунгіцид проти парші (Топаз, Скор). До речі, Топаз підійде й для боротьби з борошнистою росою, яка також дуже пошкоджує листя яблуні влітку. Водночас хвороба мігрує з листя на плоди, тому профілактичні засоби є обов’язковими. Можна робити різні «коктейлі», готуючи суміші з фунгіциду, інсектициду й прилипача. Оскільки нестабільні погодні умови можуть звести нанівець усю профілактику – дощі змиють препарати й годі чекати від них лікувального ефекту. «Коктейлем» обприскують дерева раз на три тижні – з травня до вересня.
⌂ Кілочок слід розташувати з південного боку саджанця яблуні
Хвороби дуже люблять проникати в тріщини кори дерев, які утворюються, наприклад, під час морозів. Тому пізно восени, навіть із настанням приморозків, краще повапнувати саджанці. А до розчину для вапнування додати залізного купоросу й трішечки глини.
Купити саджанці яблуні тут
Акція! Як виняток ми відкрили Вам доступ до журналу "СонцеСад" і запрошуємо передплатити його тут
Скачати електронний варіант журналу тут
Зміст статей журналу СонцеСад №1/2021
Надзвичайна звичайна айва (журнал СонцеСад №1/2021)
Ягідне царство Анатолія Гребенника (журнал СонцеСад №1/2021)
Актинідія любить українські землі (СонцеСад №1/2021)
Гіменокаліс – лілія-павук (журнал СонцеСад №1/2021)
Пересаджуємо лілійник (журнал СонцеСад №1/2021)
Королева ночі тубероза (журнал СонцеСад №1/2021)
Лесина Груша в саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Лілія як дерево! (Журнал СонцеСад №1/2021)
Кизил сотні літ щороку рясно плодоносить (журнал СонцеСад №1/2021)
Секрети вирощування картоплі (журнал СонцеСад №1/2021)
Вирощуємо смачну картоплю (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость – максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Верба б’є по хворобах (журнал СонцеСад №1/2021)
Астильба – тіньовитривала краса надовго (журналСонцеСад №1/2021)
Десять правил вирощування груші (журнал СонцеСад №1/2021)
Хурма – досить легка культура для вашого саду (журнал СонцеСад №1/2021)
Флокс садовий – невибаглива краса (журнал СонцеСад №1/2021)