⌂ Відкриваєш листки, дивишся на качан. Якщо біла з жовтим — значить суперсолодка
Солодка кукурудза — один з атрибутів теплого літа, відпочинку на морі чи на дачі, словом, смак дитинства й безтурботності. Але чи знаєте ви, що селекція цієї культури не стоїть на місці? Особливо останніми роками українські селекціонери вивели кілька якісних гібридів не просто солодкої, а суперсолодкої кукурудзи. І це не тільки назва.
⌂ Ія Реслер
— Солодка та суперсолодка кукурудза — це не ознаки солодкості. Хоча вміст цукрів відрізняється, — пояснює Ія Реслер, очільник напряму овочівництва Всеукраїнського наукового інституту селекції. — Умовно визнано, що солодка містить 10–12% цукрів, а суперсолодка — понад 20%. Але на смак їх не кожен відрізнить. Одна від одної вони відрізняються не так вмістом цукру, як властивістю довше зберігатися в зірваному качані. Кукурудза прагне цукри, які є в насінині, перетворити на крохмаль. Крохмаль — це та запасна речовина, яка дає можливість насінині, коли вона потрапляє в ґрунт, вирости. Ми зриваємо з кукурудзи качан тоді, коли ще не утворився крохмаль, у стадії молочно-воскової стиглості, коли він сповнений соковитого цукристого смаку. Головна ознака надцукрової кукурудзи — це довгий період, упродовж якого вже зірвану кукурудзу можна зберігати, транспортувати, тримати на ринку, щоб чекала свого покупця, — і вона не закрохмалиться.
Суперсолодку кукурудзу їдять свіжою або переробляють: консервують вареною, заморожують. Якщо вона достигає на качані повністю, тоді вже придатна хіба що на корм худобі, кукурудзяної каші з неї не приготуєш. Оскільки має дуже мало крохмалю, то зерна висихають і зморщуються.
⌂ Сергій Гречаний
Особливих відмінностей у вирощуванні звичайної зернової і солодкої кукурудзи нема. «Врахувати треба тільки одне: не всі гібриди суперсолодкої кукурудзи стійкі до гербіцидів, а зернова кукурудза стійка вся, — пояснює Сергій Гречаний, агроном-консультант. — Тому під час вирощування суперсолодкої кукурудзи треба брати до уваги, які саме сорти стійкі до гербіцидів, а які згорають. Але це важливо для великих площ, промислового вирощування. Якщо ж людина посадила кілька соток кукурудзи на своїй ділянці, то вона може взагалі нічим її не обробляти, тільки бур’яни просапувати. Тоді матимете качани й більші, й менші. Все з’їсте. А якщо ж хочете вирощувати кукурудзу на продаж, щоб вона мала товарний вигляд, тоді треба застосовувати поливання, удобрювати. Обов’язково дотримуватися норм посіву. На сотці має стояти від 300 до 600 рослин. Кукурудзі не має бути надто вільно в рядку, бо ростиме багато бічних пасинків. Якщо вони вже є, то їх треба виривати: два-три листочки лишаємо, а середину вириваємо.
Надважливою у вирощуванні кукурудзи є температура ґрунту. Для зернової кукурудзи температура проростання — 6 градусів, солодкої — 9, суперсолодкої — не менше 12. Щоб зорієнтуватися, дивіться, коли на полях сіють звичайну кукурудзу. Через два тижні опісля можна сіяти суперсолодку. У південних регіонах України — це остання декада квітня, на півночі — перша декада травня.
Якщо побачите кукурудзу Діадему вперше, то можете одразу й не зрозуміти, що це саме кукурудза. Бо вигляд цей овоч має особливий — ніби суцвіття з багатьох малесеньких качанчиків.
Салатну кукурудзу споживають навіть не на стадії молочно-воскової стиглості, як солодку чи суперсолодку, а на стадії бебі-корн — нещодавно сформованих ніжних качанчиків. Цю кукурудзу не варять, а використовують у салаті свіжою. Проте її можна маринувати чи смажити, паніруючи.
⌂ Мирослав Парій
— Салатна кукурудза Діадема для мене стала несподіванкою, — розповідає автор сорту, керівник Всеукраїнського наукового інституту селекції Мирослав Парій. — Я застосовував винятково наукові способи під час виведення нової кукурудзи, зокрема метод мутагенезу. Таким чином отримав цікавий за формою качан. У цій кукурудзі змінена спадковість, тобто вона не схожа на своїх батьків. Але ця ознака стала: Діадема зберігатиме свої унікальні ознаки на довгі роки. Але треба враховувати, що це гібрид F1. Таке насіння краще щороку закуповувати для посіву. Звісно, ви можете зібрати насіння самостійно й посіяти наступного року. Виросте друге покоління, гібрид F2, але урожай уже буде не дружнім, достигатиме в різні терміни, вирівненість качанів буде не такою. Але річ не так у поколінні гібриду, як у тому, що при заготівлі нашого насіння ми застосовуємо систему захисту насіння від грибів, хвороботворних бактерій. Це дає можливість рослині вирости здоровою.
Помідори, огірки, солодкий перець нарізати. Молоді пагони кукурудзи Діадеми відламати від загального качана. Усі овочі перемішати. Салат посипати прованськими чи італійськими травами, приправити оливковою олією. Можна додати інші інгредієнти, які вам до вподоби: сир фету чи моцарелу, оливки.
Рекомендовані товари!
У наявності
Кукурудза цукрова Страйк F1 (ЕКК-61)
84грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Фіона F1 (ЕКК-50)
42грн.