Михайло Нагорняк, директор компанії «МНАГОР» – українського виробника насіння суперсолодкої кукурудзи, який за десять років діяльності накопичив неоціненний досвід. «Кагор — це солодке вино, а МНАГОР — солодка кукурудза», — жартує селекціонер. Він ознайомив «СонцеСад» зі своїми новинками, секретами вирощування суперсолодкої кукурудзи.
Щоб виростити гарний качан, слід дотримуватися низки важливих вимог.
- Коли орати? Треба проводити осінню зяблеву оранку (на глибину 25–27 см). За зиму ґрунт набереться вологи, і повесні отримаєте сприятливі умови для вирощування кукурудзи.
- Найкращі попередники — це зернові, картопля, буряки, помідори, огірки, кабачки, капуста, горох.
- Оптимальна температура посіву. Суперсолодку кукурудзу висівають у кінці квітня — на початку травня при температурі повітря від +12°С до +15°С.
- У який ґрунт і на яку глибину сіяти? Кукурудза любить вологий ґрунт. Кинеш у сухий – насіння не проросте. Щоб насінина потрапила у вологий ґрунт – треба або чекати дощу, або трішки заглибити, діставшись до вологи. Суперсолодку кукурудзу сіють на глибину 2,5–3 см.
- Густота посіву. Ця культура не любить загущення. Сіємо 500–550 рослин на сотку, з міжряддями 70 см.
- Боротьба з бур’янами. Солодка кукурудза добре реагує на кілька просапувань за сезон та підгортання.
- Що робити з пасинками? Михайло Нагорняк каже, що знищувати їх не обов’язково. Пасинки виконують певну регулятивну функцію: накопичують роси та поживні речовини. І коли починають наливатися качани, віддають їм накопичене, а самі всихають.
- Чи виламувати маленькі качанчики? Щоб виростити один великий качан, рекомендовано всі менші на рослині видаляти. Однак якщо не хочете одного велетенського качана, який не поміщається в каструлю, то краще виростити два качани помірної величини.
- Кукурудзяний стебловий метелик. В Україні з’явився досить агресивний кукурудзяний шкідник – діабротика, який їсть усе: і стебло, і листки, і коріння. Уже є подекуди на Вінниччині, Хмельниччині, Житомирщині. Найдоцільніше обробляти кукурудзу проти діабротики перед викиданням волоті. Якраз у цю пору цей шкідник відкладає яйця, тому обробка дасть максимальний результат. Для обробітку проти кукурудзяного стеблового метелика є як органічні (Трихограма), так і неорганічні засоби (Кораген).
- Коли збирати качани? Суперсолодку кукурудзу збирають у фазі молочно-воскової стиглості. Зерна мають бути соковитими (зморшки на зернах — ознака старіння качана). Збирати качани найкраще зранку — тоді кукурудза акумулює в собі максимум смакових властивостей.
- Цікаві лайфхаки. Аби якнайшвидше з’явилися сходи, насіння перед посівом рекомендовано прогріти на сонці протягом п’яти днів, потім вимочити в теплій воді. Щоб захистити сходи від приморозків, бажано накривати їх плівкою.
Наталія Вишневська
Відео «Як посіяти суперсолодку кукурудзу?». Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК:
Читати ще: