Суперсолодка кукурудза. Захоплива історія створення

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
06.01.2021

⌂ Фото: Михайло Нагорняк, селекціонер солодкої кукурудзи

Занадто солодко не буває!
  Перша історично-достовірна письмова згадка про солодку кукурудзу з’явилася лише в 1779 році, що робить цю культуру досить молодою. Та все ж, за майже 2,5 сторіччя, золотий смаколик не зміг по-справжньому прижитися на нашому столі. Навіть школярі ще пам’ятають часи, коли кукурудзу варили по 2 години, адже використовували звичайні крохмальні сорти. Та все ж, є одна команда, з Михайлом Нагорняком на чолі, що не побоялася відкрити нам світ суперсолодкої кукурудзи. 

Історія заснування компанії
 Михайло Нагорняк заснував компанію, яка одна з перших в Україні обрала чітку спеціалізацію — селекція та насінництво солодкої кукурудзи, побудувала власний насіннєвий завод, адаптований саме під цю культуру, і вже не один рік пропонує нам якісні гібриди, створені в Україні для наших кліматичних умов.
  Михайло Нагорняк, розповів історію свого захоплення. Понад 10 років тому, коли навчання в аграрному ВНЗ було успішно завершене, Михайло почав шукати своє місце під сонцем. Як людина ініціативна, він мріяв сприяти розвитку аграрної сфери. З кожною виставкою, відвіданим господарством, Михайло почав знайомитись з різними культурами, але душа лежала до чогось нового, ще не підкореного промисловому виробництву. Проаналізувавши всі культури, він твердо вирішив зробити ставку на золотий смаколик. В Україні в ті часи продавалося всього 500 кг насіння солодкої кукурудзи на рік, а люди споживали молоді качани звичайних кормових сортів з поля. І все ж, Михайло Нагорняк повірив в майбутнє суперсолодких гібридів і спробував змінити смаки українців:


⌂ Фото: Михайло Нагорняк, розповідає історію компанії

«Я отримав натхнення ще далеко в дитинстві від мого двоюрідного брата Олександра, який щойно приїхав із Сибіру. Оскільки тоді саме відбувся розвал Союзу, він обрав Україну для громадянства, тут він знайшов і місце, яке стало йому домівкою. Я його запитав, чому він обрав наші краї, що вплинуло на його вибір? Адже він народився та прожив все життя у Сибіру, в м. Тюмень. Відповів він мені такими словами: «А де ще можна ось так просто влітку босими ногами по зеленій травичці побігати і посмакувати молодою вареною кукурудзою, як не в Україні!?» Вже тоді було обрано сімейні цінності та любов до власної землі, власної справи».

Шлях до успіху
  На шляху селекціонера трапилося багато перепон, довелося прийняти немало змін. Було непросто знайти гідний селекційний матеріал, відмовитись від солодкої кукурудзи на користь суперсолодкої, знаходити вірні селекційні рішення. Ці задачі завжди лежали на плечах керівника та ідейного натхненника компаніїї Михайла Нагорняка як старшого брата. Молодший брат  приймав інженерні рішення, підтримував на висоті якість роботи насіннєвого заводу. Так, зусилля однієї родини, спільна відповідальність та філософія породила нові стандарти якості.

Суперсолодкі гени
  Будь-яка кукурудза, кормова чи цукрова, фактично майже ні чим не відрізняється та відноситься до одного біологічного виду. З близька 32 тисяч генів лише 13 відповідають за її цукристість, а в селекції використовують тільки 3 з них. Простіше кажучи, всього один ген не тільки перетворює крохмальне зерно в улюблений смаколик, але і диктує, скільки саме цукру буде відкладатися в зерні. І так трапилося, що старіші сорти та гібриди солодкої кукурудзи використовували не найкращий з генів — Su (шугарі), який забезпечував всього 10% цукристості, але в свій час саме шугарі-тип став стандартом солодких сортів. Наступним кроком став покращений тип цукристості, який комбінував в собі Su та Se гени. Такий тандем зробив зерня в 1,5 рази солодшими! Але справжні любителі солоденького хотіли ще більшого. І їх сповна задовольнив третій тип цукристості — Sh2 (шранкен), який дозволив отримати гібриди с цукристістю зерна понад 20%! А головне, процес приготування такої кукурудзи триває всього 5-15 хвилин. До того ж, її можна консервувати зовсім без цукру!

⌂ Фото: Михайло Нагорняк демонструє кукурудзу власної селекції

Технологія вирощування солодкої кукурудзи від Михайла Нагорняка
  Існуюча сьогодні технологія вирощування – це плід багаторічної співпраці команди Михайла, селекціонерів та виробників. Було зібрано велику кількість відгуків та порад, здобутих безпосередньо на виробничих полях та ділянках насінництва.
  Кращими попередниками під цукрову кукурудзу виявились озимі, злакові трави, бобові культури. Вони дозволяють якісно провести підготовку ґрунту з осені, що важливо, адже цукрова кукурудза не любить весняної оранки. Під зяблевий обробіток варто внести перегній (1,5-2 кг/м2), або 20-25 г/м2 нітроамофоски і ще 10 г/м2 при сівбі. Весняний обробіток може проводитись не більше, ніж на глибину висіву. Початок сівби для типу  Su та SE слід починати коли ґрунт прогрівся на глибину 5-7 см до 8-10°С при цьому глибина посіву не перевищує 4-6 см. Тоді як Sh2 тип менш витривалий, аніж нормальний Su-тип, і більш вимогливий до дотримання технології вирощування, а тому потребує, більш високої температури схожості  (+12-15 °С) та точної глибини висіву — 2-3 см.
  Оскільки цукрова кукурудза містить підвищену кількість цукрів, а цукри – це гарне місце для розповсюдження різноманітних хвороб, перед посівом насіння треба обробити протруювачем. Майже все насіння, що реалізовується в мережі збуту, уже оброблене. Але треба пам’ятати, що при органічному землеробстві не допускаються використання синтетичних протруювачів, тому потрібно завчасно замовити необроблене насіння, і обов’язково обробити його біопрепаратом перед посівом. На ділянках органічної кукурудзи для  боротьби з бур´янами застосовується механічний метод: боронування або культивація у фазі 3 листка, та культивація у фазі 6 листків. Для боротьби з шкідниками застосовується випуск трихограми з розрахунку на перший раз — 1000 шт. на сотку, терміни збігаються з початком цвітіння кукурудзи. Вдруге вносять вже 2000 шт. на сотку у фазу початку утворення зерна. 
  При вирощуванні кукурудзи на продаж, важливо не тільки отримати врожай, але й забезпечити тривалий період збору молодих качанів. Тому рекомендується висівати культуру у три етапи, з інтервалом у 7-10 днів. А для більшої зручності, селекціонер пропонує конвеєр гібридів.

Відео «Як посіяти суперсолодку кукурудзу?». Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК:


  Норма висіву солодких гібридів також відрізняється від кукурудзи зерно-фуражного призначення. Оскільки суперсолодка кукурудза містить менше крохмалю в ендоспермі, показники схожості також нижчі. ДСТУ вимагає, щоб схожим було 90% насіння. Звідси, при нормі висіву 550-650 нас. на сотку, з міжряддям 60-70 см, враховуючи пошкодження шкідниками та знаряддями обробітку ґрунту, до моменту збирання збережеться 80% рослин, а це 440-520 рослин на сотку. При вирощуванні на присадибних ділянках, це відповідає висіву на 1 метр 3,5-4 насінин (1 насінини на 25-30 см).
  Слід зазначити, що цукрова кукурудза дуже вибаглива до вологи. За посухи, особливо важливо полити її у фазі 9-10 листків, перед викиданням волоті та початком наливу зерна (з нормою 4-5 м3 на сотку).
  Збирати початки цукрової кукурудзи рекомендується при температурі менше 20-22°С, у вечірню пору після 19:00, або з ранку — до 7:00. Адже при високій температурі цукор перетворюється у крохмаль і кукурудза втрачає свої смакові якості, і це негативно впливає на якість консервованої продукції. Кращим строком збору качанів цукрової кукурудзи для реалізації чи переробки є фаза технічної стиглості, яка припадає на 24-26 день після появи маточкових ниток (рилець) на качані, оптимальна вологість зерна має бути в межах 70-75%. Охолодження продукції і її додаткова обробка безпосередньо після збору, є особливо важливими для усунення впливу польової спеки, зменшення псування продукції, бродіння, прілості тощо і продовження терміну її зберігання.

⌂ Фото: Кукурудза цукрова Джамала F1 виростає до 23см

Що стосується приготування, суперсолодку кукурудзу можна споживати і в сирому вигляді, але варто проварити її 5-15 хвилин. Споживати її обов’язково із задоволенням, тому ще ця культура має не тільки неперевершений смак, але і корисна для здоров’я. Вона містить бета-каротин, що забезпечує гостроту зору, вітамін Е, фосфор, необхідний для нормального функціонування нирок та міцності кісток, магній, що нормалізує частоту серцевих ритмів, корисний для нервової системи, антиоксиданти, які вступають у боротьбу з раковими клітинами. Та головне, кукурудза — це улюблений з дитинства продукт, без якого неможливо уявити щасливе літо.

Як правильно сіяти білу та жовту кукурудзу, щоб не було перезапилення: поради від Михайла Нагорняка

 

Пухнастий контроль
  Якось влітку я працював на селекційній ділянці. Це коли маєш вийти в поле рано вранці, поки сонце ще не дуже припікає. З дому взяв з собою каву, бутербродів та печива, що мало би стати моїм обідом. Саме того дня на селекційну ділянку завітав кіт, кукурудза тоді була ще молода. Пухнастого я пригостив смачною ковбаскою і це стало приводом для його регулярних відвідувань нашого поля. Котик ласував, кукурудза росла, настав момент оцінки гібридів, як тих, що вже є в продажу, так і нових. На наше здивування, вусатий виявив інтерес до нашої кукурузки, та його гурманську увагу заслужили не всі гібриди! Маючи на вибір понад 30 гібридів, чотирьохлапий селекціонер найбільше оцінив наші останні досягнення, які в новому сезоні вже готові будуть надійти на виробництво. Тому ми знаємо, що наші клієнти, які обирають кукурудзу, пройшли перевірку в представника свійської фауни, наділеного природою в 20 разів сильнішим сприйняттям смаку, аніж людина.

Чи варто видаляти пасинки?
  Це питання до цього часу викликає багато дискусій. Перевага видалення пасинків у тому, що до основного стебла надходить більше поживних речовин для гарного розвитку двох повноцінних качанів. Мінус такої операції полягає у тому, що якщо зробити це неправильно, підвищується ризик розвитку хвороб на рослині, що також може призвести до ослаблення кореневої системи та полягання рослин від вітру. Тому видалення пасинків – це операція, що вимагає наступної дезінфекції рослини (обробки контактним фунгіцидом та дозволеним у рослинництві антибіотиком (найпопулярніший — Казумін).

Купити насіння кукурудзи тут

Читайте ще:
Секрети високих врожаїв суперсолодкої кукурудзи
Яка кукурудза смачна навіть сирою?
Суперсолодка кукурудза – скуштуєте раз і захочете їсти щодня!

LinkedIn
WhatsApp
Telegram