Яка кукурудза смачна навіть сирою?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.08.2020

Навіть школярі ще пам’ятають часи, коли кукурудзу варили до двох годин, адже використовували звичайні крохмальні сорти цієї злакової рослини. А команда сільгоспвиробників на чолі з Михайлом Нагорняком відкрила нам світ суперсолодкої кукурудзи. Вона настільки смачна, що її можна їсти навіть сирою. І зветься вона — Мнагор.
Землероби кажуть, що як кагор – солодке вино, так Мнагор — солодка кукурудза. Компанія з однойменною назвою обрала чітку спеціалізацію — селекцію та насінництво солодкої кукурудзи, побудувала свій насіннєвий завод, адаптований саме для цієї культури, і вже не один рік пропонує якісні гібриди, створені в Україні для наших кліматичних умов. Про переваги солодкої та суперсолодкої кукурудзи над звичайною, особливості її вирощування, власний вибір життєвого шляху – у розмові з Михайлом Нагорняком.


⌂ Михайло Нагорняк особисто контролює всі етапи вегетаці кукурудзи

– Пане Михайле, чому вибрали саме таку спеціалізацію компанії?
— Мене надихнув ще в дитинстві мій двоюрідний брат Олександр, який тоді приїхав із Сибіру. Оскільки Союз розпався, він обрав Україну для громадянства. Я запитав його, чому вибрав наші краї, адже народився та прожив так багато років у Сибіру, в місті Тюмені. «А де ще можна ось так улітку побігати босими ногами по зеленій травичці й посмакувати молодою вареною кукурудзою, як не в Україні?» — сказав брат. Цю відповідь добре запам’ятав.
Після закінчення аграрного вишу, коли я вирішував, якою справою займатимуся, зробив ставку на золотий смаколик. Тоді в Україні продавали лишень 500 кг насіння солодкої кукурудзи на рік, а люди споживали молоді качани звичайних кормових сортів із поля.

– Як прогрес вплинув на кукурудзу? Розкажіть про її історію та новації вирощування.
– У середньовіччі, наприклад, її сіяли на крупу або на корм худобі. Після цього пережила три революції. Перша відбулася приблизно двісті років тому, коли почали варити качани зернової кукурудзи. Її зривали у фазі молочної стиглості. Процес варіння цієї кукурудзи був тривалим — близько двох годин.


⌂ Солодка кукурудза смачніша і соковитіша за кормову, тому її активно використовують у кулінарії

Солодка кукурудза виникла як мутант. Її треба було так само зривати у фазі молочно-воскової стиглості. Однак варити — лише протягом 10–15 хвилин. І головне – ця кукурудза була набагато солодшою за кормову. У ній виявилося менше крохмалю, зате більше цукрів, що відповідають за смак, — фруктози, сахарози. Якщо кормова мала один-два відсотки цукрів, то солодка — п’ять-шість.
Передумовою для другої революції в історії кукурудзи стало відкриття процесу гетерозису. Тобто якщо взяти два сорти і схрестити між собою, вийде гібрид F1, який має ознаки обох. Наприклад, якщо один сорт ранньостиглий, а другий стійкий проти хвороб, то гібрид успадкує кращі ознаки обох батьків. Тому друга революція розпочалася тоді, коли гібриди почали домінувати над сортами. Якщо постає питання, що вибирати, передусім зважають на економічні показники. Якщо качани гібрида в півтора-два рази більші, ніж сорту, і їх на стеблі більше, звісно, що господар придбає те насіння, з якого вийде кращий урожай, навіть якщо воно й дорожче. Наприклад, різниця в насінні гібрида і сорту — дві тисячі гривень на гектар. З насіння сорту виросте 10–15 тисяч повноцінних качанів, а гібрид матиме 25–30 тисяч. Продавши 30 тисяч качанів по п’ять гривень, господар отримає 150 тисяч гривень. А із сорту вторгує максимально 75 тисяч гривень. Різниця суттєва, чи не так? Тобто ті самі витрати на оранку, пально-мастильні матеріали, а виграє господар восени, коли продасть урожай.

– Коли відбулася третя революція?
– Десять-п’ятнадцять років тому, коли солодка кукурудза передала естафету суперсолодкій, цукристість якої зросла ще в чотири рази. Якщо солодка мала п’ять-шість відсотків, то суперсолодка — близько двадцяти. Звичайна солодка кукурудза може зберігатися не більше восьми годин без втрати смакових властивостей. У теплі вона дуже швидко втрачає цукри і переходить у крохмаль. Якщо солодку кукурудзу покласти в холодильник, термін її зберігання зросте до трьох діб. Після цього вона так само втратить цукри. У суперсолодкої кукурудзи зібрано ті гени, які відповідають за накопичення цукрів. У більшості видів вони не так швидко переходять у крохмаль, а в деяких такої трансформації не відбувається. Тому її можна зберігати без втрати якості від нуля до п’яти градусів понад 20 діб, а якщо у звичайних умовах літньої температури — п’ять діб. Суперсолодку кукурудзу їдять і сирою, а щоб посмакувати гарячою, треба проварити качани не більше п’яти хвилин. Окрім того, цю кукурудзу можна заморожувати теж без втрати смакових властивостей. Але треба правильно приготувати її до заморожування: бланшувати в окропі упродовж трьох хвилин. Кукурудзу кидайте в окріп, а не підігрівайте разом із водою.


⌂ Куплене насіння гібридів дасть набагато щедріші врожаї, аніж зібране самостійно

– Поширена думка, що насіння гібрида можна зібрати власноруч, а не купувати у виробника.
– Звісно, можна, але бажаного результату на присадибній ділянці навряд чи досягнете. По-перше, найімовірніше, насіння буде невідомо чим запилене — до другого виду кукурудзи відстань має бути не меншою за 300 метрів. На городі цих умов дотримуватися важко. Для прикладу, у нас запилення відбувається на спеціальній ділянці, на якій цей процес контролюється. Відтак ніякого пересорту бути не може. Тому, навіть витративши на насіння 20 гривень, ви зберете з нього 50–60 великих повноцінних качанів. З гектара гібрид F1 дає врожай 400–500 початків.
Коли із качанів, що виросли, зібрати насіння і посадити наступного року, то отримаєте гібрид F2. Його врожайність буде вже на 200 качанів нижчою, а вони можуть бути зігнутими, покрученими, меншими. Тож, зекономивши на купівлі насіння, втратите на якості врожаю.

Відео «Як посіяти суперсолодку кукурудзу?». Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК:

– Чим кукурудза компанії «Мнагор» відрізняється від продукції решти компаній, що спеціалізуються у цьому напрямку?
– Різниця між звичайною кормовою кукурудзою і нашою — як між запорожцями і мерседесами. Хоча якщо різниця між останніми очевидна, то високу вартість кукурудзи треба обґрунтувати.
По-перше, ми закуповуємо сировину за кордоном. У «Мнагорі» проводять власну селекційну роботу. Наша фірма сімейна, тому використовуємо лише традиційні методи селекції. ГМО не використовуємо. Можливо, з генетично модифікованими організмами кукурудза й буде дуже солодка, але чи корисна? Також маємо свою технологію доробки насіння — побудовану власноруч сушарку з технологічними інноваціями.


⌂ Ручна обробка полів значно підвищує якість рослин

Нашу ділянку гібридизації обробляємо вручну. Тому нема недоліків, які можуть допускати машини. Ми навіть дозапилюємо рослини власноруч. Робимо це вранці – від восьмої до десятої, коли роса спала. Також використовуємо власну технологію посіву батьківських компонентів, але це наша таємниця.
Маємо свій насіннєвий завод. Виробляючи насіння, витрачаємо немалі кошти, зате і якість отримуємо найвищу. Українським фермерам та охочим виростити на своїй ділянці якісну суперсолодку кукурудзу не треба вишукувати насіння далеко за кордоном. Насіння «Мнагор» справдить ваші найбільші сподівання.


⌂ Українська курудза смачніша за закордонну

 Більше про  сорти компнії Мнагор Колір має значення  Кукурудза: І суперсолодко, і смачно, і корисно!

Розмовляла Людмила ПРИЙМАЧУК

Купити якісне насіння кукурудзи можна тут

Читати ще:
Суперсолодка кукурудза – скуштуєте раз і захочете їсти щодня!

Спаржева квасоля: вирощуємо не плоди, а «обгортку»

У передчутті нових овочевих перемог

LinkedIn
WhatsApp
Telegram