Густа кров – прямий шлях до розвитку варикозної хвороби, інфарктів та інсультів. Однак з цим можна боротися, передусім правильним харчуванням. Його основою має стати рослинна їжа, зокрема овочі. Які з них найкорисніші для розрідження густої крові – розповідає професор Тетяна Гарник.
⌂ Фото: Тетяна Гарник
Останні наукові дослідження довели, що вироби з білого борошна, кондитерські вироби з трансжирами, надміру жирна їжа та напівфабрикати спричиняють в'язкість крові, через що погіршується плин крові в судинах і підвищується ризик утворення кров'яних згустків. Водночас є продукти, які розріджують кров. Лідерами серед них є овочі, якими неодмінно слід доповнювати білковий раціон (нежирні сорти м’яса, рибу тощо) та вуглеводи (цільнозернові крупи, вироби з борошна твердих сортів пшениці). Компоненти, які містять в овочах м’яко, але ефективно розчиняють кров’яні згустки. Тому «курсу лікування» тут немає - при схильності до тромбозів у раціоні постійно має бути рослинна їжа, особливо овочі - 400-500 г щоденно.
⌂ Фото: Тромби можуть утворюватися через погане харчування, інфекції, недостатню фізичну активність і зайву вагу
Корисно додавати в овочі рослинну олію, яка містить вітамін Е, що також поліпшує стан крові. Додайте до раціону волоські горіхи (по 1 ст. л. на день).
Доведено, що часник має цілий набір компонентів, які протистоять загущенню крові, посилюють кровотік, і навіть мають тромболітичну дію, тобто «працюють» не гірше за відомий аспірин. Дієва «пігулка» з часнику – це 3 зубчики на день, бажано розчавити, і додати в сир, змастивши оливковою олією. Такий салат порятує ваше серце і судини. До 250 г часнику можна додати 300 мл меду, настояти 3 тижні й вживати по 1 ст. л тричі на день за 40 хв до їди.
Для пацієнтів з тромбофлебітом дуже корисно вживати молодий часник (листочки, до утворення головки) – 5- 6 листочків на день.
Цибуля (в будь-якому вигляді) також запобігає утворенню тромбів, адже містить цінний кверцетин, (особливо багато його в темних сортах), який є потужним антиоксидантом, здатним блокувати утворення тромбів. Доведено, що навіть 60 г цибулі здатні нейтралізувати шкідливу дію жирів, які ви споживаєте. Тому неодмінно додавайте її в жирні страви. Корисно готувати цибулинний суп, він окрім всього ще й сприяє схудненню.
⌂ Фото: Збагачуйте свої страви овочами, аби ваші судини працювали відмінно
Прянощі також зроблять свою важливу роботу. Найбільш ефективними проти загущення крові вважаються гвоздика, імбир, кориця, кріп, тмин і куркума.
Не забудьте приправити ними гриби, солодкий перець, огірки, броколі, які також чудово розріджують кров.
⌂ Фото: Найефективнішими прянощами проти тромбозу вважаються гвоздика, імбир, тмин і куркума
Прянощами й «пекучими» стравами ситий не будеш. Тому зверніть увагу на овочі, які можна вживати багато й вони також рекомендовані для профілактики тромбозів:
Ефективно розчиняє тромби. Не треба вживати його багато за один раз, але додавайте в страви якомога частіше - часта стимуляція пекучим перцем очищає кров від тромбів, знижує її в'язкість крові, стимулює кровообіг.
Популярний овоч має повний антикоагулянтний набір: саліцилати, які впливають на тромбоцити й заважають їм «склеюватися», вітамін С та лікопен, які зміцнюють кровоносну систему в цілому,
Морква, буряки, квашена капуста, червонокачанна капуста, броколі та інші види капусти у свіжому вигляді також мають бути щоденними гостями на вашому столі, якщо ви хочете знизити в'язкість крові.
Також споживайте якомога більше овочів, що містять велику кількість рідини (огірки, кабачки, кавуни, дині), адже вода – це ідеальний компонент проти загущення крові, тим більше в овочах вона насичена унікальними вітамінами та мінералами, що сприяють здоров’ю крові й судинної системи.
З овочів можна робити соки, смузі, салати, рагу тощо.
⌂ Фото: З'їдаючи гострі перці, ви зменшуєте ризик утворення тромбів
1. Рекомендовано вживати продукти, які сприяють розрідженню крові (принаймні, більшу їх частину), зранку, коли в’язкість крові фізіологічно підвищується.
2. Якщо показники крові мають суттєве відхилення, використовуйте ліки, призначені фахівцем, однак продукти згадані овочі мають залишатися суттєвим доповненням до медикаментозної терапії.
3. Людям, схильним до тромбоутворення та загущення крові слід уникати овочів, які мстять вітамін К, наприклад, редису, шпинату, салату, кропиви, кукурудзяних приймочок.
Рекомендовані товари!
У наявності
Баклажан Смак грибів за 0,3 г (ЕБЛ-17)
У наявності
Гарбуз Арабатський (ЕГР-5)
У наявності
Буряк Ренова (ЕБР-17)
У наявності
Морква Медовий поцілунок за 20 г (ЕМР-77)
У наявності
Цибуля саджанка Сеншуй (ЕЦБ-15)
У наявності
Часник Любаша (головка, фракція 4-5 см) (ЕЧС-4)
У наявності
Перець Ратунда золота за 0,25 г (ЕПР-95)
12грн.
У наявності
Гарбуз Зоря сходу (ЕГР-17)
У наявності
Перець Іспанський солодкий за 0,2 г (ЕПР-134)
12грн.