Які мінерали містять овочі та фрукти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.01.2023
В організмі людини знаходяться майже всі елементи, які представлені в природі. Щоправда, вони накопичуються в різній концентрації, залежно від біологічної ролі того чи іншого елемента. А брак мінеральних речовин у воді, ґрунті, харчуванні людини призводить до різних патологічних станів і навіть хвороб. Наприклад, брак йоду спричиняє зоб, фтору — карієс, кальцію — ламкість кісток, кобальту — анемію тощо.
Дуже багато мінеральних речовин міститься у рослинах. Тому важливо споживати продукти, багаті на мікро- та мікроелементи. Повноцінність харчування залежить не від того, скільки ви їсте, а передусім від того, що їсте, чи містить спожита їжа біологічно активні речовини, в тому числі й мінеральні. Тож важливо знати, що для вашого організму найкорисніше, а що — зайве. Про це розповідає експерт СонцеСаду Тетяна Гарник, доктор медичних наук, професор, член Міжнародної європейської академії натуропатичної медицини.

Натрій регулює водний обмін в організмі, підтримує кислотно-лужну рівновагу, нормалізує виділення соляної кислоти в шлунку. Разом із хлором натрій є постійною складовою плазми крові та тканин. Поповнити організм цим елементом можна з кухонною сіллю, але не можна вживати її більше ніж 4-6 г на день, інакше рідина буде затримуватися у клітинах, що шкодить серцю та ниркам (виникають набряки). Джерела: гарбуз, диня, помідор, баклажан, буряк, смородина.


Калій є антагоністом натрію. Він виводить надлишок натрію та води з організму, сприяє нормалізації артеріального тиску, стимулює серцеву діяльність, поліпшує кровообіг, передає «сигнали» від нервів до м’язів. Дефіцит калію загрожує тим, хто вживає багато кави чи сечогінні препарати, він також виникає при великих фізичних навантаженнях та стресах. Дієта з підвищеним вмістом калію корисна при аритмії, серцевій недостатності, ішемічній хворобі серця, гіпертонії, закрепах. Джерела: абрикоси, сливи, горох, картопля, квасоля, морква, яблука, виноград, білокачанна капуста, сухофрукти, огірок, гарбуз, патисон, кавун, диня, селера, помідор, петрушка, перець, шпинат, капуста, буряк, суниця, персик, груша, айва.

Увага!

Відварювання зменшує вміст калію в картоплі, тому найкраще вживати її запеченою або пити свіжий картопляний сік.

Кальцій сприяє здоров’ю кісток, зубів, тому його особливо потребують діти, вагітні, люди літнього віку (особливо жінки в період менопаузи, коли кісткова тканина втрачає кальцій внаслідок гормональних порушень). Кальцій входить до складу будь-якої клітини організму і забезпечує еластичність її стінок.

Цей мікроелемент потрібен для нормального згортання крові, регулює діяльність нервової системи, гормональний статус організму. Найбільше кальцію у молочних продуктах, але він також міститься в картоплі, зернових, бобах, горіхах, інжирі, капусті, спаржі. Саме в овочах та фруктах кальцій добре збалансований із фосфором та магнієм, що сприяє його засвоєнню (кальцій, як відомо, погано всмоктується, і це є проблемою).

Про дефіцит кальцію свідчать ламкість нігтів, активне руйнування зубів, виникнення судом, депресії та нервозності. Джерела: яєчні жовтки, риба (особливо рибні консерви), молочні продукти, соя, горіхи, огірок, гарбуз, патисон , кавун, помідор, перець, баклажан, кукурудза, цибуля, капуста білокачанна, капуста цвітна, кольрабі, морква, абрикос, селера, кріп, суниця, персик, груша.

Магній також входить до складу кісток. Він бере участь більше ніж у 300 ферментативних реакціях нашого організму, навіть у передачі спадкової інформації. Магній має спазмолітичну дію, розширює судини, стимулює перистальтику кишечника та жовчовиділення, заспокоює нервову систему . Брак магнію може призвести до утворення каміння у нирках. Магнієва дієта рекомендована при гіпертонії, токсикозах вагітності, порушеннях нервової системи, захворюваннях шкіри, випаданні волосся. Джерела: горіхи, боби, горох, квасоля, сливи, капуста, огірок, кавун, помідори, цвітна капуста, петрушка, вишня, суниця, персик, виноград, груша.

Фосфор сприяє росту та відновленню всіх тканин організму, бере участь в утворенні кісткової тканини та АТФ (джерело енергії клітин організму). Найкращі «постачальники» фосфору — яйця, риба, молочні продукти, квасоля, горох, картопля, капуста, огірок, патисон, перець, баклажан, кукурудза, цибуля, цвітна капуста, морква, буряк, петрушка, селера, кріп, вишня, суниця, персик, виноград.
Сірка потрібна нервовій тканині, кісткам, шкірі, волоссю, жовчі та крові. Вона бере участь в утворенні колагену та ферментів. Джерела: продукти тваринного походження, огірок, перець, цибуля, редис, редька.

Хлор нормалізує водний обмін, сприяє утворенню соляної кислоти у шлунку. Джерела: яйця, молоко, сир, перець.

Залізо відіграє важливу роль у кровотворенні, без нього неможливе утворення гемоглобіну, який містить 2/3 всього заліза організму. Особливо цінне залізо для вагітних, матерів-годувальниць, людей, які перенесли стрес, хірургічні втручання. Дефіцит заліза призводить до анемії, порушення обміну речовин, погіршення стану шкіри, волосся та нігтів, знесилення. Надходження заліза з їжею має супроводжуватися наявністю вітаміну С. Саме тому залізо, що міститься у свіжих фруктах та овочах, де міститься багато вітаміну С, засвоюється на 80%. А з м’яса та яєць — лише на 25-40%.

Джерела: печінка, нирки, яєчний жовток, червоне м’ясо, шпинат, квасоля, горох, яблуко, огірок, гарбуз, патисон, кавун, диня, помідор, перець, абрикос, кукурудза, капуста білокачанна, цвітна капуста, буряк, петрушка, топінамбур, салат, кріп, вишня, виноград, груша, яблуко, смородина.

Мідь також бере участь у кровотворенні, переносячи залізо у кістковий мозок, входить до складу багатьох ферментів, поліпшує виділення інсуліну та адреналіну. Джерела: субпродукти, яйця, риба, квасоля, горох, грецькі горіхи, абрикос, суниця, виноград, аронія чорноплідна.

Цинк входить до складу більше ніж 80-ти ферментів. Він бере участь у синтезі амінокислот. Цинк входить до складу інсуліну, нормалізує жировий обмін, необхідний для роботи ендокринних залоз. Корисні продукти із вмістом цинку для тих, хто переніс операцію на очах, хто хоче мати здорову шкіру, волосся та нігті. Цинк сприяє нормальному росту плоду, росту клітин, тому є незамінним для дітей та підлітків. Джерела: печінка, яловичина, яйця, бобові, часник, грецькі горіхи, гриби, морква, салат, абрикос, суниця, виноград, груша.

Селен — важливий елемент для діяльності антиоксидантної системи організму, яка є універсальною у плані його захисту. Селен захищає усі клітини, у тому числі й клітини імунної системи. Він також важливий для синтезу гормонів щитоподібної залози, розвитку серцево-судинної системи, запобігає безпліддю у чоловіків. Джерела: продукти моря, печінка, нирки, м’ясо, буряк, картопля, вишня, персик, виноград та суперчемпіон із накопичення селену — часник.

Йод бере участь в утворенні гормонів щитоподібної залози, які мають важливе значення для росту, розумового розвитку дітей, обміну речовин, стану шкіри, волосся, нігтів. Останнім часом доведено вплив йоду на рівень холестерину в крові, тому цей мікроелемент вважають одним з ефективних засобів профілактики атеросклерозу. Якщо бракує йоду, розвивається ендемічний зоб. Джерела: морські продукти (риба, морська капуста), буряк, морква, картопля, капуста, огірок, цибуля, цвітна капуста, салат, абрикос, виноград, груша, смородина, аронія чорноплідна.

Фтор бере участь в утворенні кісток, формуванні тканини зуба та зубної емалі. Причиною карієсу є брак фтору. Джерела: горіхи, чай, вівсяна крупа, морська риба, печінка, яйця.

Марганець відіграє дуже різноманітну та важливу роль. Він необхідний для росту організму, бере участь у кровотворенні, регулює вуглеводний, жировий та мінеральний обмін, сприяє утворенню інсуліну, позитивно впливає на функцію ендокринних залоз. Виявлено, що в крові та тканинах хворих на цукровий діабет кількість марганцю знижена, що призводить до порушення зору. Джерела: буряк, волоські горіхи, листові овочі, чорниці, кріп, горіхи, бобові, соя, чай, капуста, абрикос, вишня, виноград, аронія чорноплідна.

Кобальт активізує утворення гемоглобіну, необхідний для синтезу вітаміну В12 у шлунку, бере участь у формуванні мієлінових оболонок нервової тканини. Джерела: печінка, нирки, молочні продукти, буряк, суниця, аронія.

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Роль вітамінів у житті людини
Вітамін С — важливий елемент нашого харчування, але є й інші складові переліку корисних речовин. Про них розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник
Вітаміни — основа життя: чому варто вживати фрукти та овочі
Навіщо нам вітаміни, які містяться в овочах та фруктах? Відповідь на це запитання дасть експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник
Алергія на мороз: що робити
Експерт «СонцеСаду» лікар-дерматолог Анна Пилипчук допоможе підготуватись до зимових проблем за допомогою вирощених на городі рослин
Солодка парочка для оздоровлення: корисні властивості буряка та моркви
Без моркви й буряка нема ні супу, ні борщу. Це знає кожна господиня. Але ці рослини мають набагато більше достоїнств не лише в кулінарній, а й передусім у лікувальній сфері. Більше про це розповість експерт «СонцеСаду» Тетяна Гарник, професор
Подбайте про здоров’я рук
Які рослини прийдуть на допомогу дбайливими господинями жінкам, які страждають на дерматити чи екзему. Сьогоднішні поради — для них від експертки «СонцеСаду» Анни Пилипчук, лікаря
Рослини проти раку
Попередити патологічний процес в організмі можна профілактичними методами, одним з яких є застосування лікарських рослин
Винна ягода інжир: користі не менше, ніж задоволення!
З них готують джеми, варення, цукерки, каву тощо. Але задоволення та лі кування — це не те саме. Використовувати для зміцнення здоров’я радить наш експерт — професор Тетяна Гарник
Кукурудза: золота допомога вашому здоров’ю
Дослідники помітили, що у країнах, де страви з кукурудзи є традиційним і основним продуктом харчування (каші, мамалига тощо), набагато менше хворіють на серцево-судинні недуги
Огірки замість косметичного салону
Огірки — чи не найпопулярніший засіб «народної косметології». Існує безліч рецеп­тів засобів, які омолоджують і гоять шкіру. Пропонуємо найдієвіші з них

Рекомендовані товари!

Капуста цвітна Ерфурт за 0,5 г

У наявності

Капуста цвітна Ерфурт за 0,5 г (ЕКП-68)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид цвітна
Кавун Огоньок

У наявності

Кавун Огоньок (ЕКВ-2)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка за 10 г, за 3 г
Перець Колобок жовтий за 0,3 г

У наявності

Перець Колобок жовтий за 0,3 г (ЕПР-46)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду кубоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Перець Сударь за 0,25 г

У наявності

Перець Сударь за 0,25 г (ЕПР-62)

10грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка
Вид перець
Упаковка
Редиска Злата  за 1,5 г

У наявності

Редиска Злата за 1,5 г (ЕРД-12)

9грн.
Фасування міні-упаковка
Вид редиска
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Редиска Ілка

У наявності

Редиска Ілка (ЕРД-8)

8грн.
Фасування міні-упаковка
Вид редиска
Упаковка 20 г, 3 г
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Морква Королева осені

У наявності

Морква Королева осені (ЕМР-8)

10грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид морква
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г
Буряк столовий Гопак за 3 г

У наявності

Буряк столовий Гопак за 3 г (ЕБР-22)

9грн.
Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид буряк
Упаковка
Капуста Пекінська Вонг-Бок за 0,5 г

У наявності

Капуста Пекінська Вонг-Бок за 0,5 г (ЕКП-83)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид пекінська
Упаковка
Кабачок Чаклун

У наявності

Кабачок Чаклун (ЕКЧ-7)

9грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид кабачок
Упаковка за 15 г, за 2 г