Як виростити великі грони винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
31.12.2021

⌂ Фото: Руслан Панченко та його досягнення — виноград Дюваль

Молодий селекціонер-сортовипробувач з Миколаївщини Руслан Панченко не перестає дивувати своїми досягненнями. Ще не зтихли обговорення його гібридної форми Чорний кіготь, як він вже демонструє широкому загалу красиві грона винограду новинки Дюваль.

Вибір сорту винограду для своєї ділянки

Щоб форму можна було назвати перевіреною, треба за нею спосте­рігати близько чотирьох років. Як­раз за цей час рослина набереться сили, проявить усі отримані пара­метри від батьків.

Перевірка проходить буквально з першого року життя. Зокрема, перші три місяці сіянці не обробля­ють фунгіцидами. Хворі оїдіумом чи мільдью викорчовують, за рештою спостерігають надалі. Наступний критерій — сила росту.

— Загалом рослини перевірять за близько сорока параметра­ми: морозостійкість, урожайність, здатність витримувати урожай, ко­ефіцієнт плодоношення тощо. Так відбирають найкращі з найкращих, — пояснює селекціонер. — У мене серед 40 гібридних форм лише одна може стати перспективною. Решта вибраковується.

З-поміж перевірених сіянців можна брати лозу для щеплення з впевненістю в тому, що характери­стики прищепи не зіпсуються, бо для молодших сіянців такий ризик цілком можливий.

Багато вважає, що виведення ново­го сорту — це справжнє диво. Хоча сам селекціонер-початківець на це лише усміхається, бо знає: кожне диво — це результат багатьох років досліджень, міся­ців за книжками, вивчення досвіду колег та сотні недоспаних, сповнених нервів та переживань, ночей.

Виноград Чорний Кіготь

— Чорний кіготь — перша форма, про яку я заявив. Тепер ще маю декілька перспективних форм, проте про них го­ворити зарано, адже не пройшли пере­вірку, — без нотки пафосу, радше збен­тежено, зізнається пан Руслан. — У своїй селекційній практиці роблю ставку саме на пізні сорти. Працюючи над формою Чорний кіготь, я намагався створити виноград середньопізнього чи пізнього терміну достигання, стійкий до морозів та хвороб. Щоб початківець при міні­мальних навичках і знаннях міг вирости­ти якісний багатий урожай. Вдалося чи ні, судити не мені. Проте результатом я задоволений.

Про процес створення нової форми Руслан Панченко розповідає із неаби­яким захопленням:

— Від природи виноград буває трьох типів цвітіння: жіночий, чоловічий та двостатевий. Останній найпопулярніший серед виноградарів, оскільки може сам себе запилювати, у гронах не спостері­гається горошіння. Проте для селекції використовують сорти із жіночим типом цвітіння. Обране суцвіття, материнське, треба ізолювати.

Пан Руслан використовує два спо­соби ізоляції: агроволокно та скляну тару. Для запилення треба взяти пилок із двостатевого сорту та штучно перене­сти на материнську форму, щоб переда­ти генотип батька. Цей процес повторю­ють три–п’ять разів. Запилена квітка вже цього сезону дасть плоди, які на вигляд і смак геть не відрізнятимуться від ма­теринського сорту, проте матимуть осо­бливі кісточки, з яких виростуть сіянці. Це єдиний можливий шлях селекції.

 

Умови для найкращого врожаю винограду

 

Чим обробляти виноград

Нині дуже популяр­не все органічне. Пан Руслан теж практикував два роки вирощування винограду лише за допомогою бі­опрепаратів, але дійшов висновку, що це неможливо.

— На жаль, усі біопрепарати, якими я обробляв виноград, не досить ефек­тивні в боротьбі зі шкідниками і хворо­бами, — визнає Панченко. — Я обробляю виноград такими засобами: Кабріо Топ, Хорус, Ридоміл Голд, Детройт і, залеж­но від обставин, Квадріс або Косайд. Ці препарати рятують мої кущі від буйволоподібної цикадки і гронової листокрутки, мільдью і оїдіуму, сірої гнилі, антракнозу та чорної плямистості.

Як зберегти кущі винограду від сонця

Проблемою для ягід також є сонячні опіки. Біль­шість виноградарів проявляє вищий пілотаж креативності та винахідли­вості: хтось за особливими схемами обрізає листя та пагони, хтось заті­няє підручними засобами. На вино­граднику Панченка кожне гроно від небажаного знайомства з комахами та надмірним сонцем рятують спеці­альні мішечки.

— Це, звісно, нелегко, — усміхаєть­ся пан Руслан. — Треба на кожне гроно обережно натягнути спеціаль­ний мішечок. А в мене по­над двісті кущів. За день таку роботу не виконаєш.

Якби, звичайно, затінити всі кущі італійською ті­ньовою сіткою, тоді опіків можна було б легко уник­нути.

⌂ Фото: Виноград Оріон. Ще одна гордість пана Руслана

 

Як реалізувати врожай винограду

Кожен аграрій мріє про максимально багатий і якісний урожай, який є де реалізувати.

— Усі, хто має великі площі виноградників, ма­ють обрати дві–три гібридні форми та орієнтуватися на реалізацію на північ України або ж за кордон, — радить пан Руслан. — Мене рятують невеликі обсяги продукції.

Проте спочатку теж було не­легко. Першими врожаями насолоджувалися самі й при­гощали друзів та знайомих.

А надалі доводилося якось викручува­тися. Нині ягоди з мого виноградника можна придбати в супермаркетах і рес­торанах Миколаєва. Також мені дуже поталанило домовитися про «експорт» до столиці.

У майбутньому Руслан Панченко планує закласти новий виноградник за новітньою схемою та власноруч роз­робленими шпалерами. Левову частку землі хоче виділити на селекційні робо­ти, решту — на удосконалення навичок у господарюванні.

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Ірина Сидоренко

Купити саджанці винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли обрізати виноград навесні 2024 року
Поради, як правильно обрізати виноград навесні, від провідних фахівців у галузі виноградного господарства
Виноград — солодкий лікар здавна
Сьогодні виноград успішно використовують проти багатьох захворювань
Найкращі способи обрізки винограду
Надзвичайно важливо правильно сформувати виноградний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як обрати сорт винограду
Поради експертів, який сорт винограду обрати для свого саду
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні
Підживлення винограду
Як розпізнати, яких мінеральних речовин бракує винограду, щоб знати, чим удобрювати
Такий різний виноград
Кожен сорт винограду осбливий: колір і смак ягід, форма листя, призначення тощо...

Рекомендовані товари!