Як розпізнати, яких мінеральних речовин бракує винограду, щоб знати, чим удобрювати
Симптоми нестачі мінеральних елементів винограду проявляються залежно від багатьох факторів:
Щоб переконатися, якого елемента рослині бракує, треба провести пробне обприскування куща розчином передбачуваного елемента. Якщо кущ винограду з ознаками нестачі поживних речовин обприскати розчином елемента, якого не вистачає, в оптимальній концентрації, то вже через два-три дні рослина відреагує зміною забарвлення листя і посиленням росту.
Для контролю найкраще проводити мікрообробки пульсуючим обприскувачем декількох пагонів, але всі оброблювані пагони обприскати різними елементами та за реакцією рослини встановити причину її пригнічення. Перед тим пагони треба замаркерувати, тобто позначити кожен бирками із зазначенням назви елемента, яким його обробили. Може виявитися, що рослина відчуває нестачу й кількох елементів. Зверніть увагу: якщо бракує фосфору, магнію та мікроелементів, реакція рослини після обробки буде помітною лише п’ятого-сьомого дня!
Обов’язково, незалежно від стану рослин, проводять основні підживлення. Органічні та мінеральні добрива вносять комплексно один раз за два-три роки: або восени (у жовтні), або на початку весни.
Застосування добрив на виноградних насадженнях має ґрунтуватися на врахуванні всіх особливостей:
⌂ Фото: Підживлення винограду по листу
✔ Перше кореневе підживлення винограду проводять до того, як він прокинувся після зими. Рано навесні по всьому радіусу пристовбурної лунки розкидають суперфосфат у гранулах. На квадратний метр беруть приблизно 40 грамів. До настання теплих днів він встигне розкластися й стане добрим підживленням для рослини після зимового періоду.
Можна використовувати й інший рецепт: на 10 л води — 20 г суперфосфату, 10 г аміачної селітри, 5 г калійної солі. Цієї кількості достатньо для поливання однієї дорослої рослини.
✔ Друге підживлення проводять приблизно у травні. Щоб культура почала нарощувати зелену масу, вона потребує азоту. Для цієї мети використовують азотовмісні мінеральні речовини (сечовину або аміачну селітру). Альтернативою може бути внесення органіки у вигляді витяжок або настоїв.
✔ Третє кореневе підживлення проводять у липні (в період появи ягід). Щоб грона росли красивими та з високими смаковими властивостями, рослині необхідний калій. До найпопулярніших сумішей, які містять калій, належать «Сірчанокислий калій», «Калімагнезія», «Калійна селітра».
Прихильникам органіки радимо використовувати розчини попелу, які мають дуже багато цього мінералу. Ті, хто використовує змішані суміші, можуть взяти 1,5 г міді, 1 г бору, 3 ст. л. цукру, 1 л попелу на 10 літрів води й рясно полити рослину.
✔ Останнє підживлення проводьте після збирання врожаю, щоб підвищити опірність рослини до прийдешніх морозів і підживити її перед зимою. Проводять його калійними добривами.
Додаткові підживлення винограду проводять за допомогою внесення невеликих, порівняно з основними підживленнями, доз для щорічного поліпшення умов живлення виноградного куща. Позакореневі підживлення ефективніші в коригуванні нестачі мікроелементів.
Треба мати певний досвід, щоб розпізнавати ознаки нестачі поживних речовин на підставі зовнішніх ознак кущів винограду, оскільки вони можуть бути різними, залежно від обставин. Після оцінювання стану рослини додатково удобрюють виноградні кущі, підживлюючи тими речовинами, яких їм бракує.
⌂ Фото: Крім кореневого підживлення винограду, кущ можна удобрювати позакоренево (обприскуванням)
Зазвичай роблять три основні позакореневі підживлення.
Перше (стадія спокою, розпускання бруньок): рідке мінеральне добриво (суперфосфат – 20 г, аміачна селітра – 10 г, калійна сіль – 5 г у розрахунку на 10 л води) + суміш гною (кілограм гною на десять літрів води).
Друге (до початку цвітіння): розчин нітрофоски (60–70 г на 10 л води) + 5 г борної кислоти + настій коров’яку або курячого посліду.
Третє (поява перших зав’язей): змішують по 20 г суперфосфату і будь-якого калійного добрива, що не містить хлору, додаючи склянку золи на 10 л води.
Коровʼячий гній (норма внесення сухої речовини на квадратний метр насаджень – 500 г). Розрахункову кількість сировини розвести водою у два рази (10 л коров’яку залийте трьома відрами води, добре розмішайте і настоюйте протягом чотирьох-п’яти годин). Масу, яка перебродила, розбавте водою у пропорції 1:20.
Курячий послід (норма внесення сухої речовини на квадратний метр насаджень – 50 г). Послід слід розвести водою у два рази, настоювати протягом двох тижнів. Перед використанням розбавити 0,1 л гущі в 10 л води.
Попіл (норма внесення сухої речовини на квадратний метр насаджень — 200 г). Витяжку з попелу успішно використовують і для прикореневого внесення, і для позакореневого підживлення. Для кореневого внесення попіл слід залити водою (1:2), через два-три дні відстояну воду злити, розбавити в три рази й вносити методом поливання під корінь.
⌂ Фото: Попіл — ефективне мінеральне добриво для підживлення винограду
Для обприскування водну витяжку готують так: кілограм (два літри) попелу настоюють протягом 24 годин у 8 л води, періодично розмішуючи, настій проціджують, знову відстоюють, акуратно зливають і ще раз розбавляють водою в пропорції 1:20 (півлітра на відро).
Поряд з народними засобами підживлення, останнім часом використовують також інноваційні біостимулянти та біоактиватори ґрунту. Завдяки своєму складу, вони активують ґрунтову мікрофлору та покращують структуру ґрунту, позитивно впливають на мікробіоценоз та аерацію ґрунту, сприяють посиленому росту кореневої системи, підвищують засвоєння рослинами поживних речовин із ґрунту, підвищують імунітет та стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища (Амалгерол ЕВ, Ізабіон).
Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Катерина Шматковська, кандидат сільськогосподарських наук, ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова»
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Виноград Сфінкс (щеплений) (ОКН-821(2-4л))
У наявності
Саджанець Виноград Бастардо (винний, щеплений) (ОКН-3523(2-4л))