Морозостійкість винограду: які сорти потрібно вкривати на зиму

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
21.03.2023

Виноград за своєю природою — культура теплолюбна. Проте виноградарі-аматори хочуть вирощувати сонячну ягоду у всіх регіонах України. Для цього виведені сорти винограду з різним ступенем стійкості до морозів. Про те, які сорти потрібно вкривати на зиму, а які — ні, розповідають експерти «СонцеСаду»

Відповідно до шкали морозостійкості, рослини поділяють на п’ять груп:

ПЕРША

Дуже морозостійкі сорти та гібриди групи американських і східно-азійських видів, які витримують зниження температури до -35°С: Ізабелла, Конкорд, Лідія, ранній Мура, Канада, Буйтур, Північний чорний тощо.

Сорт Ізабелла відноситься до першої групи морозостійкості

⌂ Фото: Сорт Ізабелла відноситься до першої групи морозостійкості

ДРУГА 

Морозостійкі гібриди європейсько-азійського виду, які витримують зниження температури від -25 до -35°С: Аліготе, Шардоне, Перли Сабо, Серафимівський, агат Донський, Аркадія, Веліант, Августин, Талісман тощо.

ТРЕТЯ

Відносно морозостійкі сорти, які витримують температуру від -15 до -25°С. В Україні поширені сорти: Ркацителі, Сапераві, Чауш, Кокур білий, Гаре Левелю, Фурмінт тощо.

ЧЕТВЕРТА

Неморозостійкі сорти, які витримують температуру від -10 до -15°С. Сорти переважно столового призначення. В Україні вирощують: Тайфі рожевий, Німранг, Кара узюм, Тербаш, Агадай, Матраса, Хіндогни тощо.

П’ЯТА

Найменш морозостійкі, які витримують тільки короткочасне зниження температури не нижче -10°С. Здебільшого використовують у декоративних цілях.

Сорт Шардоне відноситься до другої групи морозостійкості

⌂ Фото: Сорт Шардоне відноситься до другої групи морозостійкості

Невкривна культура допускається у районах із періодичністю низьких критичних температур, що призводять до пошкодження на рівні повної втрати врожаю, не частіше одного разу на десять років.

Для сортів другої групи невкривна культура обмежується в районах, де середня з абсолютних мінімумів температура повітря перевищує -20°С; для сортів третьої групи — мінус 19°С. Сорти четвертої групи витримують без вкривання кущів у південних районах мінус 18°С.

У північних районах із середньою абсолютною мінімальною температурою, що перевищує -20°С, виноград має бути вкривним, за винятком сортів першої або другої груп в особливих мікро­кліматичних умовах місцевості. Ділянки вибирають на південних і південно-західних схилах, особливо в центральних, північних і північно-західних областях. Для захисту від холодних вітрів насадження мають бути захищені смугами з північних і північно-східних сторін.

Різні способи укриття винограду

⌂ Фото: Різні способи укриття винограду

Поряд із вкривною і невкривною культурою винограду практикують вирощування напіввкривної. Наприклад, між районами,де середня з абсолютних мінімумів температура повітря мінус 20°С та 19°С на ділянках, захищених від холодних вітрів, можна висаджувати сорти третьої групи як напіввкривні культури. Так само в аналогічних умовах і з сортами четвертої групи між районами — мінус 19°С та 18°С.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготували Катерина Шматковська, науковий співробітник, кандидат сільськогоспо Андрій Штірбу, завідувач відділу виноградарства, кандидат біологічних наук ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова»

Придбати найкращі сорти винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли обрізати виноград навесні 2024 року
Поради, як правильно обрізати виноград навесні, від провідних фахівців у галузі виноградного господарства
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні
Підживлення винограду
Як розпізнати, яких мінеральних речовин бракує винограду, щоб знати, чим удобрювати
Такий різний виноград
Кожен сорт винограду осбливий: колір і смак ягід, форма листя, призначення тощо...
Як виростити виноградник на непридатній землі: інтерв'ю з досвідченим садівником-аматором
Виноградник та щедрий сад можуть рости навіть на геть непридатній землі. Правилами успішного хазяйнування ділиться Василь Шамсудінов

Рекомендовані товари!