Якщо виноград зголоднів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.09.2020

Для нормального росту та розвитку виноград потребує достатньої кількості певних мінеральних елементів. Завдяки мінеральному підживленню підвищуються якість винограду та стійкість його до несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Методи діагностування потреби винограду в підживленні

Застосовуючи мінеральні добрива у визначені фенофази, прискорюються його ріст, плодоношення, достигання, підвищується стійкість до хвороб. Живильні речовини можуть поліпшити перебіг біохімічних процесів, підвищити активність ферментів, що сприяє збільшенню накопичення цукру та вітамінів у ягодах, зниженню кислотності в соку та підвищенню врожайності.
Потреба рослини в поживних речовинах у різні вегетаційні періоди є неоднакова, що особливо проявляється тоді, коли погодні умови несприятливі: кущі можуть відчувати нестачу або надлишок певних елементів живлення. Яких саме – можна встановити під час діагностики мінерального живлення виноградних насаджень.

Діагностування потреби винограду в підживленні проводять двома способами:

 

Основні речовини для гарного росту винограду

 

Азот (N)

Дефіцитний елемент, що входить до складу білків, нуклеїнових кислот та інших життєво важливих органічних речовин.

Симптоми нестачі азоту  на кущі проявляються як:
- хлороз (листкова пластинка світла, жилки та черешки листків — червоні);
- дрібнолистість;
- відмирання нижнього ярусу листків (реутилізація);
- відставання в рості пагонів, подовження кореневої системи та послаблення її розгалуження;
- дрібні грона;
- скорочення періоду вегетації й більш раннє достигання ягід.


    ⌂ Фото: Всихання гребеню грона при нестачі азоту

Причинами прояву симптомів є порушення синтезу хлорофілу, амінокислот, білків, нуклеотидів та зниження фотосинтетичної діяльності рослин.
Якщо виявили рослини із симптомами дефіциту азоту, внесіть органічні та мінеральні добрива.

Симптоми надлишку азоту проявляються як:
- надмірний ріст пагонів та збільшення вегетативної маси куща, що шкодить органам плодоношення;
- утворення жировиків, зниження достигання плодів й стійкості до низької температури;
- подовження періоду вегетації;
- запізніле достигання ягід;
- погіршення утворення та диференціації суцвіть у зимуючих вічках;
- пошкодження кущів хворобами та шкідниками.
Причина прояву симптомів надлишку азоту на виноградниках є внесення високих доз азотних добрив.

 

 Фосфор (Р)

Фосфор, як і азот — найважливіший елемент живлення рослин.

Симптоми нестачі проявляються:
- зміною забарвлення листкової поверхні, яка набуває синьо-зеленого кольору, нерідко з пурпуровим або бронзовим відтінком (внаслідок затримки синтезу білка й накопичення цукрів);
- дрібними, вузьколистими пластинками;
- сповільненням росту пагонів і коренів;
- зменшенням плодоносності пагонів;
- осипанням квіток і зав’язі на кущі;
- затримкою достигання врожаю;
- зниженням стійкості до шкідників і хвороб.

 ⌂ Фото: Ознаки нестачі фосфору

Причини: порушення обміну речовин через підвищений вміст нітратів у ґрунті, несприятливі метеорологічні (нестача тепла, світла, перезволоження ґрунту) й агротехнічні умови тощо.
Завдяки внесенню фосфорних добрив (суперфосфату, кісткового борошна тощо), встановленню оптимального режиму повітряного та ґрунтового живлення рослин розв’яжете проблему нестачі фосфору.

 Калій (К)

Калій — один із найнеобхідніших елементів живлення рослин. Якщо ж є його дефіцит, спостерігається порушення вуглеводного обміну та зниження продуктивності фотосинтезу.

⌂ Фото: Перші ознаки калійного голодування

Симптоми нестачі калію на кущах:
- пожовтіння листків із низу до верху (від старих до молодих);
- краї листя буріють, іноді із червоними іржавими плямами, відмирають і засихають (крайовий опік);
- прискорене старіння нижніх листків та їх опадання (реутилізація);
- укорочення міжвузлів і утворення розеткових пагонів;
- передчасне припинення росту і зниження визрівання пагонів;
- неодночасне достигання ягід і погіршення їхньої якості;
- зниження стійкості до шкідників і хвороб.
Запобігти цьому можна за допомогою внесення калійних добрив (хлористий калій тощо), встановлення оптимального режиму повітряного, водного і ґрунтового живлення рослин винограду.

 Магній (Мg)

Входить до складу хлорофілу та інших органічних сполук. Якщо його бракує, спостерігається пригнічення процесу фотосинтезу.

Симптоми нестачі магнію такі:
- хлороз – плями світло-зеленого, а потім жовтого кольору між зеленими жилками, спочатку на старих, а згодом і на молодих листках;
- зміна кольору країв листкових пластинок: вони набувають жовтого, помаранчевого, червоного або темно-червоного кольору. 

⌂ Фото: Симптоми магнієвого голодування

Симптоми часто проявляються під час внесення калію в ґрунт.
Запобігти дефіциту магнію можна шляхом проведення позакореневого підживлення — обприскування листя розчином сульфату магнію.

 Залізо (Fe)

Входить до складу ферментів, які беруть участь у біосинтезі хлорофілу.

Симптоми нестачі заліза мають такі ознаки:
хлороз на листкових пластинках, жилки листка — світлі;
- сповільнення росту пагонів, коротковузля;
- дрібнолистість;
- пожовтіння, некроз та осипання суцвіть;
- зниження продуктивності рослин. 

⌂ Фото: Нестача заліза (хлороз)

Причини прояву симптомів на виноградному кущі: якщо бракує заліза, спостерігається порушення біосинтезу хлорофілу та пригнічення процесів фотосинтезу й дихання. Часто виявляється на карбонатних ґрунтах.
Розв’язати проблему можна шляхом внесення в ґрунт або обприскування рослин розчином залізного купоросу, а також розчинами хелатів заліза (ЕДТА) тощо.

Бор (В)

Посилює ріст пилкових трубок і проростання пилку, збільшує кількість квіток і плодів. Значний його вміст виявлено у квітках винограду.

Симптоми нестачі бору:
- осипання квіток і зав’язі;
- горошіння безнасінних ягід;
- дрібнолистість та хлоротичні плями між жилками;
- огрубіння молодого листя і відмирання верхівок пагонів;
- коротковузля;
- коричневі потовщення на вусиках;
- зниження показників росту та продуктивності рослин 

⌂ Фото: Нестача бору, сорт Шардоне

Якщо бракує бору, спостерігається порушення синтезу, перетворення і транспорту вуглеводів, пригнічення формування репродуктивних органів, запліднення і плодоношення.
На виноградних насадженнях, які мають візуальні ознаки нестачі бору, слід проводити позакореневе підживлення розчинами борної кислоти. Ефективність зростає, якщо застосувати ще й калій. Потреба в борі особливо підвищується в спекотну погоду.

Мідь (Cu)

Сприяє нормальному обміну речовин у рослині.

Симптоми нестачі міді:
- слабке коренеутворення;
- вузькі світло-зелені листки;
- молоде листя набуває білого кольору, проявляється хлороз;
- шорстка кора на міжвузлях пагонів;
- пагони недорозвинені на кінцях та іноді відмирають;
- грона дрібні, пухкі, з безліччю дрібних ягід, урожай низької якості 

    ⌂ Фото: Горошіння при нестачі міді

Вважають, що обробки виноградників проти мілдью три-п’ять разів за сезон препаратами, які містять мідь, дають можливість цілком забезпечити рослини цим елементом.

Симптоми надлишку міді дуже схожі на симптоми нестачі заліза. Спочатку виникає загальна депресія рослини та розвивається хлороз, потім між жилками пожовклої листкової пластинки з’являються некротичні плями, які поступово поширюються по всьому листку. Зрештою, верхівки пагонів відмирають, починається посилений розвиток пожовклих дрібнолистих пасинків.
Надлишок міді в ґрунті призводить до нестача іншого елементу живлення – марганцю, що в результаті обернеться накопиченням гіркоти в плодах.

Марганець (Mn)

Марнанеуь слугує каталізатором процесів дихання рослин, необхідний для синтезу хлорофілу, бере участь у вуглеводному обміні, сприяє інтенсивному синтезу. Якщо бракує марганцю, погано утворюється хлорофіл (проявляється хлороз).

⌂ Фото: Ознаки нестачі марганцю на винограді


Симптоми нестачі марганцю. Перші ознаки дефіциту марганцю — поява на листках дрібних світло-зелених плям, але жилки залишаються зеленими. Поступово утворюється зелена сітка із жилок, яка покриває всю поверхню листкової пластинки.

 

Молібден (Mo)

Молібден як фосфор і калій, також сприяє синтезу вуглеводів і органічних кислот, підвищує швидкість використання рослиною поглиненого азоту та синтезу білка. Він є антагоністом марганцю, стримуючи його надходження.

  ⌂ Фото: Нестача молібдену (симптоми схожі з мільдью)

Симптоми нестачі молібдену схожі на ознаки дефіциту марганцю. Тільки-но ягоди починають достигати, листки середньої частини пагона поступово набувають ложкоподібної форми, на них з’являються плями, що нагадують початкову стадію мілдью, які пізніше подібні на опік. Іноді уражене листя засихає, молоде та верхівки пагонів набувають брудно-зеленого забарвлення. Листя має візерунчастий вигляд, а стебла стають червонувато-бурими, як тоді, коли бракує азоту, хлорозні ділянки здуваються і листя скручується, ріст пагонів сповільнюється.

Цинк (Zn)

Необхідний для синтезу елементів, які регулюють процеси росту та розвитку рослин, є складовою частиною ферментів, що пов’язані з диханням та іншими фізіологічними процесами. Під впливом цинку збільшується вміст аскорбінової кислоти, каротину, вуглеводів та білків, підвищується морозо-, жаро-, посухо- та солестійкість рослин, підсилюється ріст кореневої системи, покращується плодоношення. Його нестача – досить часте явище на виноградниках.

⌂ Фото: Нестача цинку

Симптоми нестачі цинку. Між жилками листя з’являються світло-зелені та хлоротичні плями. Листки на середній частині пагонів стають зморшкуватими і грубими. Листя, яке наростає знову, недорозвинене та з короткими черешками, особливо на верхній частині пагонів, цвітіння запізніле. Листки дрібніють, черешкова виїмка широко відкрита, спостерігається горошіння, як і тоді, коли бракує бору, але в ягодах насіння утворюється. Пагони тонкі, міжвузля короткі, особливо на верхній частині пагонів, і набувають звивистої форми. Цинк послаблює її дію міді, тому бажано уникати одночасного внесення цинку з препаратами, які містять мідь.

Катерина Шматковська, кандидат сільськогосподарських наук, ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова»

Саджанці винограду можна купити тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Винні сорти (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Тепер кожен має унікальну можливість вирощувати для своєї родини врожайний виноград і робити з нього власне домашнє вино
Найкращі способи обрізки винограду
Надзвичайно важливо правильно сформувати виноградний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як обрати сорт винограду
Поради експертів, який сорт винограду обрати для свого саду
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні
Такий різний виноград
Кожен сорт винограду осбливий: колір і смак ягід, форма листя, призначення тощо...

Рекомендовані товари!