Найкращі способи обрізки винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
17.08.2021

⌂ На фото: виноград кишмиш Соломія

Надзвичайно важливо правильно сформувати виноград­ний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань

Способи обрізки винограду

Для зони покривного виноградарства найбільше під­ходить одно-, дво- або чотирирукавне віяло або похилий безштамбовий кордон. Такі кущі легко пригинати і вкривати на зиму. Отож, починаймо — крок за кроком

Перший рік — догляд за «немовлям»

Основне завдан­ня —виростити два міцні пагони завтовшки 8–12 мм. Після того, як мине загроза пізніх весняних заморозків, видаліть зайві пагони, залиште два найсильніші, які ростуть від голов­ки куща. Дотримуйтеся золотого правила для молодого куща: кількість пагонів завжди множимо на два. Якщо торік це був один, то наступного року тре­ба залишити тільки два, а ще за рік — чотири. Після двох–трьох років життя за умови нормального розвитку, якщо і хвороб не буде, уже можна множити на три. У міру росту винограду підв'язуйте паго­ни вертикально до опори, захищайте їх від граду, гризунів. Після дощу бажано змити з листя бруд. Для цього треба впродовж усього сезону рясно поливати виноград, обробляти препаратами проти шкідни­ків і хвороб, підживлювати добривами, розпушувати землю навколо штамба. Перше обприскування проти хвороб прово­дять при появі перших 3–5 листків на пагоні, друге — за місяць або тоді, коли пагін досягне 1 м завдовжки, третє — ще за мі­сяць. У міру визрівання лози від початку вересня (не раніше!) акуратно нахиляйте пагони, щоб вони набули горизонталь­ного положення — таким чином підготуєте «плечі» кордону або «рукави» віяла на майбутнє. Зрештою, кінець вегетації можна визначити за верхівкою пагона. Упродовж сезону вона загнута вниз, восени — випрямляється. При недостатньому визріванні лози до початку осені можна подовжити вегета­цію: пригнути пагони до землі і накрити їх плівкою, додати фосфорно-калійні добрива із поливанням.

У перший сезон суцвіть на винограді бажано не залишати. Навіть маленьке гроно може загальмувати розвиток куща, тому доведеться починати все спочатку. Якщо кущ погано прижився або перезимував, а за сезон вдалося виростити тільки один пагін, треба — обрізати його восени на дві–три бруньки і повто­рити формування двох пагонів на наступний рік.

На зиму кущ вкриваємо плівкою.

Другий рік - де пле­чі, там і руки

Наприкінці березня — на початку квітня (не затягуйте з цим, інакше бруньки можуть «запарити­ся») відкриваємо кущі і підв'я­зуємо лози горизонтально.

Якщо плануєте сформува­ти чотирирукавне віяло, зробіть коротке зворотне обрізування на чотири бруньки, залишивши по дві на кожному пагоні. Ваше завдан­ня — виростити впродовж сезону чотири пагони. Доглядати за ними треба так, як і торік. Зростаючі пагони підв'язуються вертикально — наступного року сформуєте з них чотири рукави.

Восени обріжте пагони на 20–30 см від головки куща, нагніть до землі і вкрийте. Якщо ж хочете сформувати похилий кордон, мину­лорічні пагони доведеться підв'язати горизонтально ітак само зали­шити 4 бруньки (дві - біля головки куща, дві — на відстані 80–100 см від перших). Бажано вибирати бруньки на верхньому боці лози.

Зайві бруньки відщипніть, коли пагони доростуть до 5–10 см. Цього року вже можна залишити на лозі гроно на пробу. Восени обрізаємо всі чотири рукави на 8–10 бруньок, зновужтаки нагинаємо до землі та вкриваємо. Дві минулорічні лози — це і є «плечі» кордону, чотири нові — так звані рукави, на яких ми отримаємо перший урожай уже наступного року.

Третій рік — життя буяє!

Саме час отримати пробний урожай. Для цього на кож­ній минулорічній лозі зали­ште по два пагони (всього вісім на кущ). Нормування проводять на початку травня.Треба відібрати найсильніші пагони з суцвіттями, решту — видалити. Не будьте скупими. Це найбільша помилка початківців. Запам'ятайте: краще недованта­жити кущ, аніж перевантажити гронами і пагонами.

Якщо формуєте віяло, то зали­ште два зелені пагони на торіш­ній лозі (рукаві): пагін із верхньої бруньки на лозі має бути розта­шований ближче до краю, а з ниж­ньої — ближче до голівки куща.

Якщо ж вирішили сформувати кордон, то зелені пагони треба за­лишати тільки на верхньому боці пагона.

Розподіляти пагони слід рівномірно по ширині шпалери через 8–12 см один від одного. Бажано, щоб сонце рівномірно освітлю­вало листя з обох боків шпалери. На завершення сезону вегетації проводять обрізування кущів, яке треба повторювати щороку.

⌂ Фото: 1— кущ під час посадки; 2 — кущ в кінці першого року вегетації; 3 — кущ в кінці другого року вегетації; 4 — кущ після обрізки на третьому році; 5— кущ в кінці третього року вегетації; 6 — кущ в кінці четвертого року вегетації (рисочки — місця майбутніх зрізів)

Відео: Хвороби ВИНОГРАДУ. Засоби захисту

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

 

Чашоподібна форма кущів винограду

З двох пагонів, залишених на кожному рукаві, крайній обрізаємо на 8-10 бруньок (плодова стрілка), а перший обрізаємо коротко на 2-3 бруньки (сучок заміщення). Вся ця ділянка куща називається плодовою ланкою. Деякі виноградарі формують його з двох плодових стрілок та одного сучка заміщення. Плодова стрілка завжди розміщується та підв'язується горизонтально. До осені третього року сформуються чотири плодові ланки.

У наступному році плодові стрілки дадуть рясний урожай, а на сучці заміщення вирощують дві сильні пагони без кистей. На плодовій стрілці в перші роки життя куща бажано залишати 2-3 втечі з гронами, далі - 4-5, але не більше. Восени після закінчення сезону всю плодову стрілку обрізають. З двох пагонів сучка заміщення знову формується плодова ланка.

Для цього крайню втечу знову обрізають на 8–10 бруньок, а ближню – на 2–3. Щоб збільшити врожай куща, треба поступово збільшувати кількість плодових ланок. На п'ятий-шостий рік можна додати по одному рукаву з кожного боку, тобто отримаємо шість плодових ланок.

На цьому варто зупинитися — нарощування кількості рукавів призведе до згущення куща, внаслідок чого він буде вразливішим до хвороб і даватиме гірший урожай.

Купити саджанці винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як приготувати рожеве вино: рецепт досвідченого винороба (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Зробити вино з першого разу цілком можливо! Як саме розповість справжній майстер своєї справи виноградар-винороб, власник господарства «Виноград-Одеса» Андрій Гайдай
Винні сорти (журнал «СонцеСад» 1/2023)
Тепер кожен має унікальну можливість вирощувати для своєї родини врожайний виноград і робити з нього власне домашнє вино
Як правильно захищати виноград від шкідників
Не займайтеся боротьбою зі шкідниками до тих пір, поки вони не загрожують виноградові або врожаю. Звикніть до певної кількості комах та незначних пошкоджень, які вони викликають
Як виростити великі грони винограду
Молодий селекціонер-сортовипробувач з Миколаївщини Руслан Панченко не перестає дивувати своїми досягненнями
Як підготувати виноград до зими
Осінь — золотий період для підготовки багаторічних рослин до зимівлі. Виноград у цей час потребує обрізання, а пізніше — надійного укриття. Як це зробити правильно?
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні
Виноградарство як філософія життя
Іван Урста живе в селі Великі Береги, що на Закарпатті. Виноградарство і виноробство — справи, яка є його стихією, пристрастю, його філософією.

Рекомендовані товари!

Саджанець виноград Талдун (щеплений)

У наявності

Саджанець виноград Талдун (щеплений) (ОКН-3511(2-4л))

289грн.
Маса плоду/грона 10-14 г/0,5-1 кг
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець виноград Сфінкс (щеплений)

У наявності

Саджанець виноград Сфінкс (щеплений) (ОКН-821(2-4л))

229грн.
Маса плоду/грона 10-12 г/0,6-1 кг
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак соковитий, гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець виноград Алвіка

У наявності

Саджанець виноград Алвіка (ОКН-3561(2-4л))

279грн.
Маса плоду/грона 25 г/1,5 кг
Колір плоду синьо-фіолетовий
Терміни дозрівання ранній
Смак соковитий, гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Виноград Бастардо (винний)

У наявності

Саджанець Виноград Бастардо (винний) (ОКН-3523(2-4л))

219грн.
Маса плоду/грона 1,5-1,7 г/150-170 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Виноград Мрія (кишмиш)
NEW!

У наявності

Саджанець Виноград Мрія (кишмиш) (ІВН-163)

219грн.
Маса плоду/грона 3-5 г/300-600 г
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий, гармонійний
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь