Як правильно захищати виноград від шкідників

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.01.2022

 

Будь-які шкідники є їжею для своїх паразитів і хижаків. Ваша мета — зменшити кількість шкідників до прийнятних рівнів, використовуючи природні методи контролю, а не повністю їх позбутися. Якщо ви позбудетеся їх повністю, ви також позбудетеся корисних істот, що живляться ними або паразитують на них, пише Джеф Кокс, автор відомої книги Все про виноград і вино. Вичерпний посібник для виноградарів і виноробів.

 

«Не займайтеся боротьбою зі шкідниками до тих пір, поки вони не загрожують виноградові або врожаю. Звикніть до певної кількості комах та незначних пошкоджень, які вони викликають.

Починайте з найм’якшого способу боротьби. Тільки непідконтольний наплив комах, що несе загрозу знищення кущів і врожаю, може стати причиною застосування інсектицидів широкого спектра. А може, навіть і в такому випадку не варто цього робити: може, природа підказує вам, що треба змінити місце для виноградника.

В арсеналі виноградаря завжди буде достатня кількість засобів, починаючи від досить м’яких і закінчуючи смертельними. Треба їх застосовувати саме в такому порядку», - радить Джеф Кокс.

 


Як використати природні способи захисту для боротьби зі шкідниками винограду

Більшість шкідників контролюється природним способом через їхніх ворогів: хижаків, паразитів, хвороби. Ці корисні види треба оберігати, тому що вони забезпечують 80 відсотків або більше захисту виноградника. Тобто, не треба використовувати інсектициди широкого спектра, а натомість сприяти середовищу проживання корисних видів, що всього лише означає наявність поблизу ділянки дикого поля або лугу. 

Можна самому виготовити протишкідникову культуру за допомогою хворої або мертвої гусені. Хвора гусінь міняє колір і рухається повільно, якщо рухається взагалі. Мертві, вони часто висять на листку, приклеєні краплиною клею, слизькі і темного кольору. Вам таких треба всього кілька штук на півгектара виноградника. Перетріть їх у блендері з літром води, відцідіть, розбавте і побризкайте на виноград.

Важливо! Зробіть це негайно, тому що за 12 годин ця суміш почне псуватися. Це виглядає трохи бридко, але дуже дешево й ефективно. Тільки не забудьте помити блендер. 

 

 

Використання репелентів для боротьби зі шкідниками винограду

Це безпечний і деколи ефективний спосіб (тобто, деколи неефективний). Вам треба самим винайти те, що буде дієвим у вашому випадку. Ідея полягає у розпорошенні на винограднику того, чого комахи-мішені не переносять. Воно відганяє шкідників, і проблема розв’язується. Погляньте навколо: які рослини у вашій місцевості дуже рідко (чи взагалі ніколи) пошкоджують комахи? Візьміть трохи листків у блендер з водою, розітріть, відцідіть залишки, а решту розбризкайте на винограднику.

Котяча трава, пижмо, часник і сасафрас є добрим вибором для початку. Впевніться, що рослина, яку ви розмелюєте, не отруйна для вас, як наприклад стебла бузини або отруйний плющ (а також борщівник в українських умовах). Можна потратити багато часу, поки ви знайдете те, що добре відлякує дошкульного шкідника, але коли вже натрапите на те, що дієве, засіб буде безпечний, надійний і ефективний. 

⌂ Фото: Японський хрущ

 

Як застосувати пастки для боротьби зі шкідниками винограду

Секс-приманки ефективні, і їх широко застосовують у східних регіонах проти японського хруща і непарного шовкопряда. В деяких випадках вони підсилюються запахами їжі. Японський хрущ дуже швидко може перетворити виноградне листя на мереживо, що зменшує рівень фотосинтезу і відповідно утворення цукру, якість ягід та швидкість росту. Пастки можуть стати справжньою допомогою. Всепроникний запах жіночої статі заважає самцям зорієнтуватися і відшукати самку для парування. Крім того, в ці пастки справді потрапляють сотні самців.

Інший тип пасток, ефективний проти виноградних блошок, білокрилок та деяких інших комах, є різновидом липучок. Для цього беруть пластиковий бутель, фарбують його в яскравий жовтий або жовтогарячий колір, а коли висохне, наносять тонкий шар липучої речовини, яку використовують на стовбурах дерев, щоб впіймати комах, що по них лазять.

Їх можна розвісити між кущами винограду до розпускання бруньок, щоб виловити в першу чергу виноградних блошок, що починають з’являтися. З якоїсь причини їх приваблює яскравий жовтий колір. Одна така пастка на кожні 5 метрів ряду зробить свою справу. Розставте їх по землі (трохи води всередині не дасть вітрові їх здути) або розвішайте зі шпалер. 

 

⌂ Фото: Листя вражене виноградним кліщем

 

Використовуємо сплячі спреї для боротьби зі шкідниками 

Сплячий олійний спрей є добрим запобіжним засобом від кліщів та щитівок і червеців (кокцидів). Його добре застосовувати в північних областях, після того як сонце улестить пізню зиму або ранню весну температурами понад 12°С, але нічні температури все ще падають нижче нуля. І кліщі, і кокциди починають ворушитися на яскравому сонечку, а їхнє дихання пришвидшується. На цій стадії вони дуже чутливі до утворення тонкої олійної плівки, що покриває і душить їх.

Плівка дуже тонка. Одну склянку (250 мілілітрів) свіжого моторного мастила з 10-м класом в’язкості і одну склянку (250 мілілітрів) рідкого побутового мийного засобу для посуду розчиніть у 8 літрах води. Є також комерційні спреї сповільненої дії. Вони легше розчиняються у воді.

Переконайтеся, що моторне мастило добре емульгувалося і розійшлося у воді. Якось я не зовсім розчинив мастило і детергент у воді і почав обприскувати свої яблуні. Все йшло добре, поки не дійшло до трьох останніх дерев. Вони стали дуже блискучими. Я швидко зрозумів, що добре не диспергувавшись у воді, мастило осіло на дні і на мої дерева потрапив його товстий шар. Воно може проникнути в камбій і вбити дерево. Я спорожнив балон і вимив його, потім заповнив його теплою водою з милом і постарався змити мастило з дерев.

Мені пощастило — не було видимих ознак передозування. Щоб бути впевненим, що сплячий спрей (це означає спрей для сплячої деревини, а не спрей, зроблений з якогось «сплячого мастила») добре емульгований, зробіть суміш у великому відрі, а потім, добре вимішавши перелийте її в балон. Далі обприскайте лозу, поки вона вся не стане мокрою. Не треба старатися так, щоб аж стікало. Покропіть до розпускання бруньок, тому що мастило вб’є молоду листкову тканину. 

 

⌂ Фото: Використовуючи інсектициди, намагайтесь не порушувати екосистему виноградника  

 

Відео: Хвороби ВИНОГРАДУ. Засоби захисту

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

 

Як застосовувати ботанічні та хімічні інсектициди, щоб урятувати виноград від шкідників

До ботанічних інсектицидів відносяться ротенон, ріанія і піретрум - іноді в комбінації, переважно порошки, розчинні у воді. Це інсектициди широкого спектра дії, і їх треба використовувати в останню чергу. Їхня перевага перед хімічними інсектицидами, такими як карбарил і малатіон, у тому, що вони безпечні для людей. Піретроїди — хімічні аналоги піретруму — відносно безпечні, але все ж таки токсичні для людей. Вапняну сірку та рідку сірку часто використовують як безпечні дисперсні агенти. Існують тисячі хімічних інсектицидів. Особисто я їх уникаю.

Якби ви хотіли піти цим шляхом в Америці, регіональний агент порадив би ефективні засоби проти вашого шкідника. Майте на увазі, що в детально створеній екосистемі виноградника вони часом створюють стільки ж проблем, скільки вирішують. Вони можуть становити небезпеку для людини, яка з ними працює. А дехто прокладе свій шлях аж у готове вино. Якщо ви використовуєте хімічні пестициди, одягайте захисний одяг та маску.

 
Із книги: Все про виноград і вино. Вичерпний посібник для виноградарів і виноробів. Автор Джефф Кокс, перекладач Уляна Джаман.
 
 
Купити хімічні засоби захисту
 
Купити біоінсектициди
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли обрізати виноград восени 2024 року
Вибираючи форму виноградних кущів, враховують, яких заходів захисту вони потребують протягом зимового періоду, а також густоту садіння. Про це — поради від досвідчених виноградарів
Ліки з Олімпу: користь винограду
Виноград — одна з найдавніших культур, про що свідчать археологічні розкопки і легенди, які дійшли до нас із сивої давни­ни. Про користь цієї ягоди
Найкращі способи обрізки винограду
Надзвичайно важливо правильно сформувати виноградний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як обрати сорт винограду
Який сорт винограду обрати?
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні

Рекомендовані товари!

Саджанець виноград Талдун (щеплений)

У наявності

Саджанець виноград Талдун (щеплений) (ОКН-3511(2-4л))

289грн.
Маса плоду/грона 10-14 г/0,5-1 кг
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець виноград Сфінкс (щеплений)

У наявності

Саджанець виноград Сфінкс (щеплений) (ОКН-821(2-4л))

229грн.
Маса плоду/грона 10-12 г/0,6-1 кг
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак соковитий, гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець виноград Алвіка

У наявності

Саджанець виноград Алвіка (ОКН-3561(2-4л))

279грн.
Маса плоду/грона 25 г/1,5 кг
Колір плоду синьо-фіолетовий
Терміни дозрівання ранній
Смак соковитий, гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Виноград Бастардо (винний)

У наявності

Саджанець Виноград Бастардо (винний) (ОКН-3523(2-4л))

219грн.
Маса плоду/грона 1,5-1,7 г/150-170 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Виноград Мрія (кишмиш)
NEW!

У наявності

Саджанець Виноград Мрія (кишмиш) (ІВН-163)

109.5грн.

219грн.

Маса плоду/грона 3-5 г/300-600 г
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий, гармонійний
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь