Як обрати сорт винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.11.2020

⌂ Різні сорти — різні смаки

Олена Кузьменко, кандидат сільськогосподарських наук,

Наталія Гетьман, старший науковий співробітник

Інституту олійних культур НААН

м. Запоріжжя

 

⌂ Олена Кузьменко та Наталія Гетьман співробітники Інституту олійних культур НААН

Виноград — багаторічна високорентабельна культура, яка десятиліттями здатна давати високоякісні грона, ягоди яких вражають формою, смаком та ароматом. Отож, вибір сорту має надважливе значення.
  Кожен сорт винограду має свої біологічні особливості: термін достигання, стійкість до несприятливих умов середовища (мороз, засуха, солонцюватість ґрунтів тощо), хвороб та шкідників, якісні та кількісні показники врожаю.
  Насамперед, вибираючи сорт, треба враховувати теплозабезпеченість місцевості, тобто суму активних температур.
  Сума активних температур — це температура повітря, більша за біологічний мінімум (для винограду – +10 °C і вище) протягом усього періоду вегетації. Підраховується як сума середньодобових температур повітря за весь період, доки ці температури перевищують показник +10°C.
  Сума активних температур є показником наявних ресурсів тепла і визначає можливість достигання сортів винограду в окремо взятому регіоні. В Україні сума активних температур, більших за 10 °C, коливається від 16 °C на півночі до 38–39°C на півдні. Якщо на півдні Запорізької, Херсонської областей сума активних температур сягає 34–35 °С, то в цій місцевості можливо вирощувати сорти від ранніх до пізніх термінів достигання, водночас на півночі України рекомендують висаджувати ранні сорти. Для дозрівання сорти різних термінів достигання потребують такої суми активних температур:
- раннього терміну достигання – 24–25 °С;
- середнього терміну достигання – 28–29 °С;
- пізнього терміну достигання – понад 31°С.
  Останні роки характеризуються значним потеплінням клімату й культура винограду поширюється більше в північних і північно-західних областях, де сума активних температур становить 27–29 °С, але в цих місцевостях під час садіння винограду слід враховувати експозицію ділянки та використовувати сорти раннього та середнього термінів достигання з обов’язковим укриттям кущів винограду на зиму.

⌂ Створюємо усі умови для вирощування винограду

  Термін достигання або тривалість вегетаційного періоду – кількість днів від розпускання бруньок до повного достигання ягід. Сорти винограду за терміном достигання розподіляють на:
- ранні (105–125 діб): Кодрянка, Лівія, Преображеннє, Флора, Аркадія, Дунав;
- середні (125–145 діб): Августин, Кишмиш променистий, Кеша, Подарунок Запоріжжя, Оригінал, Страшенський, Талісман;
- середньопізні (145–155 діб): Молдова, Таїр, Русмол, Італія.
  Кожен сорт винограду має свої конкретні вимоги до комплексу екологічних умов, зокрема до несприятливих факторів зими (коливання температури, обмерзання тощо).
  Під час вибору сортів треба звернути увагу на ступінь морозостійкі. За ступенем морозостійкості сорти винограду поділяють на три групи:
- відносно морозостійкі (-24-25 °С): Молдова, Августин, Оригінал, Русмол;
- середньоморозостійкі (-22-23° С): Кеша, Аркадія, Академік, Лівія, Флора, Подарунок Запоріжжя, Страшенський;
- слабоморозостійкі (-21-22 °С): Кишмиш променистий, Конвалія, Преображеннє.
  Найбільшу шкоду винограду завдають зимові морози. Для зменшення їхнього впливу садіть виноград на рівнині та пологих південних, південно-західних і західних схилах.
  Останніми роками вчені вивели сорти, у яких поєднуються стійкість до низької температури, підвищена стійкість проти хвороб і з одночасно високою якістю ягід: Академік, Кишмиш таїровський, Кардишах, Одіссей, Ланжерон.


⌂ Виноград потребує дбайливого догляду

  Щорічно на виноградних насадженнях спостерігається суттєвий недобір врожаю внаслідок пошкодження кущів численними грибковими хворобами, які призводять до часткової втрати листкової поверхні та порушення нормального перебігу фізіологічних процесів. Тому, вибираючи сорт, приділіть увагу стійкості сорту до збудників хвороб.
  Виноградарі-аматори часто вважають, що, висаджуючи сорти винограду, стійкі до хвороб, їх не доведеться обробляти, але це не так. Щоб кущі були здоровими та плодоносними, не слід повністю відмовлятися від хімічних обробок, навіть якщо сорти за характеристикою є комплексно-стійкими. Залежно від погодних умов конкретного року, треба проводити профілактичні обробки від двох до п’яти разів за сезон.
  Для отримання виноградної продукції з високими показниками якості дотримуйтеся відповідності агроекологічних умов вирощування винограду вимогам цих сортів.
  Сьогодні на ринку виноградних саджанців суттєво розширився асортимент як столових, так і технічних сортів винограду.
  Столові сорти — це сорти винограду, які вирощують для споживання свіжими та які мають пишні грона з великими ягодами, щільною та хрусткою м’якоттю, ніжним ароматом та дивовижним смаком.
  Технічні (або винні) сорти винограду — це сорти, які вирощують для переробки на соки та вина. Вони мають невеликі щільні грона, різного кольору та смаку, соковиту м’якоть. Технічні сорти накопичують високу кількість цукрів (19,0–24,0 г/100 см3).
  Щоб тішити Ваших рідних та близьких смачним, а головне — корисним, урожаєм якнайдовше, бажано садити сорти різних термінів достигання.

Придбати найкращі сорти винограду можна тут

Читайте також:
Обрізка винограду
Підживлюємо виноград
Такий різний виноград

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram