Розмаїття сортів та гібридів винограду нині вражає. На що треба насамперед звертати увагу, вибираючи сорт?
Любителі винограду вважають, що ідеальний сорт для них — той смачний та милує око, стійкий проти хвороб і морозів, не потребує по догляду, та ще й такий, щоб сусіди заздрили. Та як говорить приказка — «На колір і смак товариш не всяк!» Головне — зовнішній вигляд грона, хіба що для виставки. Щодо решти параметрів, то можна дати чіткі рекомендації.
Багато вітчизняних, перевірених часом сортів мають великі ягоди і грона, що не поступаються розмірами імпортному винограду. Крім того, вони успішно ростуть і плодоносять навіть у зоні так званого ризикованого або північного виноградарства. Я раджу вам обирати для посадки такі сорти і форми:
Також зверніть увагу на кишмишні сорти:
Серед новинок селекції хочу виділити: Преображеніє, Лівію, Рошфор, Ландиш, Байконур, Пам'яті Небесної Сотні, та інші.
⌂ Фото: Ці сорти винограду підійдуть для північного виноградарства
Серед кишмишних сортів сьогодні є популярними: Велес, Юпітер, Століття, Кишмиш Морозко. Ви ж не будете проти мати ранній, смачний і невибагливий виноград у своєму саду?
Для любителів дуже ранньої ягідки й такої, що має мускатний чи інший оригінальний присмак, підійдуть найпопулярніші сорти і форми: Гарольд, Галахад, Фаэтон, Полонез, Писанка, Вальок, Ранній Павловича, Смарагд, Каталонія, Синдікат, Армані, Подарок Несвєтая, Сенатор, Рошфор, Софія, Забава, Лівія, Богатяновський, Преображеніє, Бєшевский, Румейка, Андрюша, Пава та інші. Хоча існує і багато чудових сортів середньопізнього і пізнього термінів дозрівання. Однак багато з них у наших умовах не встигають достигнути — ще не готовий урожай гине внаслідок перших заморозків. Тому для північних і центральних областей України підійдуть хіба що такі сорти середнього періоду дозрівання, як: Подарунок Запоріжжю, Загадка, ПГ-12 (Шоколадний), Оригінал, Комета, Цица стійка, Русмол.
Якщо ви хочете відпочити під тінню винограду — в альтанці та ще й поїсти смачної ягоди, то прикрасьте її такими сортами: Агат Донський, Восторг, Восторг ідеальний, Муромець, Талісман, Вікторія, морозостійкість яких — від -24°С до -2б °С. Або, знайдіть новинки селекції на морозостійкість столо вого винограду, такі як: Євгенія, Карбонадо, Біла Церква, Альбіна, Незалежність, кишмиши Морозко і Юпітер. Ці форми столового винограду витримують зниження температура аж до -28 °С. Якщож вирішили закласти гарний товарний виноградник і не боїтеся клопотів із його укриттям на зиму — вибір сортів значно ширший. Тоді можете придбати: Аркадію, Кодрянку, Талісман, Восторг, Подарок Запоріжжю, Августин, Лівію, Преображення, Галахад, Гарольд.
І нарешті про заздрісних сусідів. їх дійсно можна неабияк вразити величезними гронами і ягодами-гігантами. Однак зважте на те, що великі грона достигають довше, у них гірше накопичуються цукри, їх не дуже зручно вкладати в ящики, та й на ринку тяжко продати багато. Наприклад, за європейськими нормами вважаються ідеальними: грона вагою 500–600 грам, а ягоди — 5–8 грам. Але, якщо для вас розмір ягоди — головне, то раджу вам придбати: Монарх, Важену, Фавор, Фаетон, Гордєй, Богатяновський, Ромео, Сенсація, Тянь-Шань, Преображеніє та інші.
⌂ Фото: Сорти винограду різного терміну дозрівання
Виноградна лоза — теплолюбна рослина. Тому обирайте для неї найкращий сонячний куточок саду. Ідеально підійде південний схил чи бодай рівна, добре освітлена та провітрювана ділянка.
Найкращий напрямок виноградного ряду — з півночі на південь, тоді сонце обігріватиме кущі з обох боків упродовж дня. Для накопичення тепла, яке так тішить виноград, треба розміщувати кущі з південного боку будівель, можна покласти під кущами великі камені, які акумулюватимуть сонячне тепло і віддаватимуть його рослині, як батарея вночі. Без світла й тепла ягоди не будуть солодкими і привабливими зовні.
Ґрунт має бути пухким, багатим на чорнозем. Непогано росте виноград на піщаних та кам'янистих ґрунтах. А ось заболочені й надмірно глинисті ґрунти він не любить. Одразу подбайте про шпалеру, якої потребує лоза, що полегшить Вам догляд за рослиною.
Відстань між кущами винограду має бути не менше ніж 2,5-3 м, між рядами — приблизно З м. Якщож ряди можна розмістити тільки із заходу на схід, тоді слід збільшити відстань між ними до 3–3,5 м.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів Анатолій Бачинський, виноградар
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Виноград Бастардо (винний, щеплений) (ОКН-3523(2-4л))
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Бравіссімо (кишмиш) (ІВН-173)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Червона троянда (умовний кишмиш) (ІВН-174)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Рататуй (кишмиш) (ІВН-172)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Жар-птиця (ІВН-165)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Владика ночі (ІВН-166)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Каталонія (ІВН-170)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Біла акація (ІВН-164)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Божий дар (ІВН-167)
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Хелена (ІВН-168)