Як підготувати виноград до зими

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
14.10.2021

Осінь — не тільки пора збирання врожаю, а й золотий період для підготовки багаторічних рослин до зимівлі. Виноград у цей час потребує обрізання, а пізніше — надійного укриття. Як це зробити правильно?

Незважаючи на те, що багато нових сортів винограду витримують морози до мінус 24–26°С, вони все ж потребують укриття. Бо навіть, якщо виноградна лоза стійко витримує граничні для сорту морози, вона дуже потерпає внаслідок посушливого холодного вітру, обмерзання, замокання і зимових відлиг. Для укриття кущів виноградарі використовують підручні матеріали: геотекстиль, пропілен, руберойд, шифер, плівку, тощо (листя використовувати не можна — воно намокає і гниє!).

 

Як підгодувати виноград перед зимою

Від початку вересня аж до настання за­морозків треба докласти максимум зусиль у боротьбі з інфекціями на ділянці, де ро­сте виноград, та провести роботи для по­ліпшення визрівання лози. Після збиран­ня врожаю необхідно ретельно обробити лозу й листя контактними мідьвмісними препаратами для знищення спор мілдью, антракнозу, чорної плямистості. Можна використати залізний або мідний купорос (300 г на 10 л води). Проти оїдіуму використовують «Топаз», «Байлетон» або сірку, проти сірої гнилі — «Топсин-М», «Ровраль», проти шкідників — «Моспілан», «Децис», «БІ-58»

УВАГА!

Якщо грона на кущах залишилися, ці засоби використовувати не можна!

Аби лоза краще визріла і перезимувала, виноград підживлюють мікроелементами, такими як калій та фосфор. Це роблять за допомогою методу обприскування листя чи поливання під корінь. Для поливання застосовують суміш розчину витяжки су­перфосфату та калій-магнезії. Оскільки су­перфосфат погано розчиняється у воді, його настоюють протягом 3–5 днів (70–100 г на 10 л), витяжку зливають, додають калій— магнезію (50–70 г) і підливають під корінь (відро розчину — під дорослий кущ, під молодий — половину відра). Через 2–3 тижні повторити.

Для обприскування листків ця суміш також підійде, однак дози препаратів інші — 10 г суперфосфату і 5–7 г калій— магнезії на 10 л води. Хоча найкраще для підживлення брати го­тові суміші брендових виробників: «Sweet», «Master», «Kendal», «Nutrivant». Вони розфа­совані в пакетики, а комплекси макро— та мікроелементів підібрано для кожної куль­тури і відповідно до сезону. Головне, щоб препарат не містив азоту. Обприскування треба повторити через 1–2 тижні.

Після збору винограду середнього і піз­нього термінів достигання і перед опадан­ням листя обов'язково проводять ще одне обприскування контактними препарата­ми проти мільдью та оїдіуму.

Після перших заморозків і опадання ли­стя винограду починається його безпосередня підготовка до зими: обрізування, вологозарядкове поливання й укриття кущів.

Відео: Хвороби ВИНОГРАДУ. Засоби захисту

Розповідає Василь БОНДАРЧУК, представник компанії «Бадваси»

Обрізка винограду перед зимою

Виноградарі часто сперечаються – коли краще обрізати виноград – восени чи навесні і не прийшли до єдиного висновку. Тому, зазвичай ідуть на компроміс — молоді і слабкі кущі обрізають навесні, коли вже видно, як вони перезимували, чи вціліли бруньки тощо,  а дорослі міцні кущі – восени. Тоді їх і вкривати легше. До того ж коли на півдні України можна зробити обрізку наприкінці лютого – на початку березня, і до сокоруху зрізи підсихають і загоюються, то в північних областях у цей період обрізку зробити неможливо.  

Як правильно обрізати виноград? Передусім сплануйте, як ви навесні укладатимете штамби і плодові лози на шпалеру або альтанку. Тоді вам легко буде визначити, скільки плодових пагонів залишати і скільки грон такий кущ витримає. А далі крок за кроком проводимо обрізку:

  1. Спочатку зробіть оновлюючу обрізку: вирізаються старі рукави і штамби, що дали поганий врожай, а також недозрілі і дуже тонкі пагони.
  2. Далі, з огляду на ваш план, залиште потрібну кількість рукавів, але тільки міцних ( навантаження має розподілятися рівномірно по обидві сторони шпалери від штамба куща або по ширині площі альтанки). Плодносні рукави  замінюють через кожні 5— 8 років.
  3. Лише після цього обрізають цьогорічні плодові лози.

 

Як обрізати виноград різних сортів

На скільки бруньок обрізати лозу? Це дійсно «гамлетівське» питання для виноградарів— початківців. Однозначної відповіді на нього не існує — все залежить від сорту винограду ( кожен з них по— різному  закладає суцвіття в бруньках) , кліматичних умов зростання тощо. Тому уважно прочитайте, що рекомендують селекціонери саме для вашого сорту обрізку:

Якщо  не знаєте його назви  чи не маєте необхідної інформації — обрізайте лозу на 5— 8 бруньок, не помилитеся.

Зазвичай навантаження на дорослий плодоносний кущ має бути  40— 60 бруньок, на середній – 20— 40, молодий — 10— 20. При цьому необхідно робити запас ( приблизно 10%) на випадок підмерзання бруньок взимку.

 

Вологий запобіжник винограду

Наступний етап робіт — вологозарядковий полив винограду. Його проводять після обрізки, щойно настане пора стійких низьких температур ( але вище 0 С). Грунт, просочений вологою, менше промерзає взимку, тому це важлива процедура підготовки винограду до зими. Поливайте рясно (1-3 відра води на кущ) , але поступово. Для цього розкопайте невеликі лунки навколо штамба куща і виливайте в них воду Потім  підгорніть штамб землею,  нагніть рукави і зв’язані лози до землі, закріпіть їх дротом.

 

Способи укриття виноградних кущів на зиму

Існує багато способів укриття виноградних кущів на зиму. Кожен з них має свої плюси і мінуси, до того ж останнім часом з’явився  великий вибір матеріалів для укриття. Щоправда, якщо ви застосовуєте високо штамбове або альтанкове формування кущів винограду, таке укутування не захистить  кущ від лютих і тривалих морозів, однак стане укриттям  від обмерзання і зимових вітрів, що також дуже важливо.

Втім, у північних областях України здебільшого застосовують низькоштамбове або без штамбове формування виноградного куща, що дає змогу пригнути лозу до землі, надійно укрити її і забезпечити природний обігрів кущів взимку.

⌂ Фото: Є багато способів укриття виноградних кущів на зиму

Най давніший і найпростіший метод — укриття кущів землею, хоча він і трудомісткий, але перевірений і надійний. Уздовж ряду копають рів (можна по осьовій лінії, можна і збоку), укладають зв'язану лозу і присипають шаром землі 20-30 см завтовшки. Щоб навесні легше було підняти лозу, зробіть міточки кілочками там, де вона закінчується. Єдине, що такий дідівський метод може підвищити ризик ураження лоз бактеріальним раком. Тому він більше підходить для в південних регіонів України, де грунти пухкі, легкі, піщані.

У північних і центральних регіонах  дідівський метод може призвести до замокання  лози, її ураження гниллю і розтріскування, випрівання бруньок, до того ж рано навесні лозу не можна (а потрібно!) відкрити через те, що грунт повільно прогрівається. Тому вжне краще використовувати плівку. Як саме? Пагони лози зв’язують, пригинають до землі, притискають дугами з дроту, накривають плівкою, (по боках її закріплюють дошками чи землею). Потрібно, щоб лоза не прилипала до плівки — нехай її утримують дуги. У разі відлиги плівку можна на певний час відкрити з боків, щоб провітрити «схованку». Перед укриттям лозу та землю навколо куща бажано обробити розчином мідного купоросу (300 г на 10 л води).

 

Комбіноване укриття винограду на зиму

Останнім часом особливої популярності набув метод комбінованого укриття кущів. Спочатку лози укутують укривним матеріалом (плівка, спанбонд, руберойд, шифер, пінопласт тощо), а потім вкривають прозорою плівкою, щоб запобігти потраплянню вологи. З боків, а часом і зверху насипають шар землі. Аби зменшити контакт плівки з лозою, можна на зв'язані в пучки лози спочатку покласти гілки хвої , очерет, картон або просто встановити дуги з дроту діаметром 5-8 мм. Щоб гризуни також не добралися до лози, покладіть під укриття  отруту чи відлякуючи засоби. Якщо ви посадили кущик винограду цього річ, достатньо його  обрізати на 2-3 бруньки від штамба і накрити пластиковою пляшкою (догори пробкою), а зверху насипати  гірку землі. Тільки не закручуйте пробку до настання холодів.

 

Важливі правила укриття винограду на зиму

1. Вкривайте кущі якомога пізніше, ближче до зими.  Оптимальний період — після настання стійких морозів (приблизно початок грудня) . До укриття готова тільки добре визріла лоза, без листя і зелених пагонів, інакше можна спровокувати розвиток цвілі і гнилей.

2. Правильно підбирайте укривний матеріал — він має надійно зігрівати і водночас забезпечувати провітрювання лози, тобто «дихати» — пропускати повітря.

3. Якомога раніше розкривайте виноград навесні — не перетримайте лози під укриттям, інакше створите парник, спровокуєте ранній сокорух і пробудження бруньок.

4. У періоди значного потепління можна робити провітрювання (1-2 рази  на тиждень), відкрити кущі і дати їм добре просохнути.

5. Для успішної перезимівлі винограду важливий цілий комплекс агротехнічних заходів, який передбачає підбір морозо-  і зимостійких, дотримання вимог посадки виноградних саджанців, правильне формування кущів, полив і підживлення винограду, нормування куща пагонами і гронами тощо. Якщо це пам’ятатиме — вашому винограду зима не страшна.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповів Анатолій Бачинський, виноградар

Купити найкращі сорти винограду

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли обрізати виноград навесні 2024 року
Поради, як правильно обрізати виноград навесні, від провідних фахівців у галузі виноградного господарства
Ліки з Олімпу: користь винограду
Виноград — одна з найдавніших культур, про що свідчать археологічні розкопки і легенди, які дійшли до нас із сивої давни­ни. Про користь цієї ягоди
Найкращі способи обрізки винограду
Надзвичайно важливо правильно сформувати виноградний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як обрати сорт винограду
Який сорт винограду обрати?
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні
Підживлення винограду
Як розпізнати, яких мінеральних речовин бракує винограду, щоб знати, чим удобрювати
Такий різний виноград
Кожен сорт винограду осбливий: колір і смак ягід, форма листя, призначення тощо...

Рекомендовані товари!

Саджанець Виноград в асортименті

У наявності

Саджанець Виноград в асортименті (ОКН-1176(2-4л))

150грн.
Упаковка контейнер
Форма багаторічник
Саджанець Виноград Ласточка (щеплений)

У наявності

Саджанець Виноград Ласточка (щеплений) (ОКН-3522(2-4л))

219грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 8-12 г/0,7-0,9 кг
Колір плоду фіолетово-синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий, мускатний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Виноград Рошфор (щеплений)

У наявності

Саджанець Виноград Рошфор (щеплений) (ОКН-1751(2-4л))

219грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 8-12 г/0,5-1 кг
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Виноград Оріон (щеплений)

У наявності

Саджанець Виноград Оріон (щеплений) (ОКН-819(2-4л))

229грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 1-1,5 кг
Колір плоду червоно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак мускатний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджацень Виноград Геліодор (кишмиш)

У наявності

Саджацень Виноград Геліодор (кишмиш) (ІВН-120)

124.5грн.

249грн.

Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 1-3 кг
Колір плоду біло-жовтий
Терміни дозрівання надранній
Смак гармонійний, мускатний
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Саджанець виноград Сфінкс (щеплений)

У наявності

Саджанець виноград Сфінкс (щеплений) (ОКН-821(2-4л))

229грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 10-12 г/0,6-1 кг
Колір плоду синій
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак соковитий, гармонійний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Виноград Ася (щеплений)

У наявності

Саджанець Виноград Ася (щеплений) (ОКН-2709(2-4л))

249грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 1-1.5 кг
Колір плоду рожевий
Терміни дозрівання середньоранній
Смак солодкий, десертний
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Виноград Бастардо (винний)

У наявності

Саджанець Виноград Бастардо (винний) (ОКН-3523(2-4л))

219грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 1,5-1,7 г/150-170 г
Колір плоду синій
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник