Виноград – одна з найдавніших культур. За різними оцінками, у світі налічується не менше десяти, а то й 20 тисяч його сортів.
Відповідно до призначення (використання), виділяють три групи:
Столові сорти використовують для споживання свіжими. Вирізняються нарядним гроном, великою ягодою, гармонійним смаком.
Технічні сорти мають більш насичений смак завдяки більшій концентрації цукрів та кислот у соці. Здебільшого їх переробляють на вино та коньяк, а також готують різноманітні соки, варення тощо
⌂ Фото: Напрямки переробки винограду
Третій напрям використання – це підщепні сорти. Американські сорти винограду стійкі проти філоксери завдяки унікальному механізму захисту — уражені тканини ізолюються від здорових сполучною тканиною. Тому їх і використовують як підщепи до європейських сортів. Така рослина отримує всі якісні характеристики європейського сорту та стійкість проти філоксери, як американські види.
Сьогодні багато виноградників закладено щепленими саджанцями. Механізм процесу щеплення полягає в утворенні «раневої тканини» — калусу, котра зв’язує дві рослини в один цілий організм, зберігаючи всі властивості й підщепи, й прищепи. Здатність утворювати та добре диференціювати калус називається зрощуванням, а вплив підщепи на життєздатність та показники продуктивності щепленого сорту — афінітетом. За умови достатнього зрощування та доброго афінітету підщепний сорт позитивно впливає на урожайність, масу грона, величину ягоди та загальний розвиток куща.
⌂ Фото: Місце спайки з калусною масою та вічко щепленого сорту, що розпустилося
Щеплені саджанці, на яких коренева система належить підщепі, а пагони — високоякісному сорту. Стрілочками позначено місце спайки, тобто місце щеплення двох компонентів.
Кожен сорт має свої унікальні властивості: технологічні (урожайність, смакові властивості, товарність), адаптивні, тобто рівень пристосованості до навколишнього середовища (посухо- та морозостійкість, стійкість проти хвороб тощо).
Сорти відрізняються за багатьма параметрами. Наприклад, термін достигання коливається від 110–120 до 150 і більше днів, сила росту пагонів — від півметра до семи в підщепних сортів, листки — від дуже дрібних до дуже великих тощо.
⌂ Фото: Різноманіття коронок винограду
За формою ягоди можуть бути округлими, овальними, бочко- та навіть рогоподібними. Сьогодні дуже модні та затребувані на ринку крупноплідні сорти.
Мабуть, одним із найрізноманітніших показників є забарвлення ягоди. Від молочно-білого, зеленого, рожевого, червоного до фіолетово-червоного, синього та чорного. Під час опису сіянців траплялися навіть зелено-рожеві або яскраво-червоні.
⌂ Фото: Різноманіття форм ягід та листків винограду
⌂ Фото: Різноманіття сортів винограду за кольором ягоди
Щодо смаку, то виділяють дві групи — з простим смаком та ароматні. Ароматні поділяють на мускатні, ізабельні, чаушині, цитронні та мускатно-цитронні. Проявляються вони також по-різному. Наприклад, мускатний — від тонкого класичного до парфумерного чи мускусного. Ізабельний — від легкого полуничного, ананасно-динного до насиченого смаку полуничного варення.
Ось, наприклад, різні смаки, які проявляються у вині нових сортів Загрей та Одеський жемчуг. Тут і ананас, і ківі, і кріп тощо.
⌂Фото: Ароматика вина
Насамкінець — про адаптивність винограду, тобто властивість пристосовуватися до хвороб, морозів та інших несприятливих факторів. За останні десятиліття створено сорти, які витримують до 35 градусів морозу, можуть співіснувати поруч із поширеними хворобами без втрати урожаю та його якості тощо. Це сорти Прейрі Стар, Маркетт, Юпітер.
На ринку завжди цінували виноград без насіння — кишмиш. Селекція в цьому напрямі дуже активно розвивається.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіли Людмила Герус старший науковий співробітник відділу селекції, генетики та ампелографії ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», кандидат сільськогосподарських наук,
Ірина Ковальова зав. відділом селекції, генетики та ампелографії ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова», кандидат сільськогосподарських наук
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Виноград Бастардо (винний, щеплений) (ОКН-3523(2-4л))
У наявності
Саджанець Виноград (щеплений) Валенсія (ОКН-3001(2-4л))
У наявності
Саджанець Абрикос Том Кот (ОКН-805(10-12л))
У наявності
Саджанець Виноград Олімп (ОКН-3564(2-4л))
У наявності
Саджанець Виноград (привитий) Голд Фінгер (ОКН-3865(2-4л))