Зеленню з теплиці, навіть під ялинку, сьогодні нікого не здивуєш. Але є дуже талановиті господарі, які вміють вирощувати на грядці свіжі зелені культури впродовж усіх сезонів.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
⌂ Фото: Оксана Олейнюк-Пухняк
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла кандидатка сільськогосподарських наук, доцент кафедри ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України ландшафтна архітекторка Оксана Олейнюк-Пухняк
Наша співрозмовниця має, близько 200-т різних рослин на невеличкому городі у Львові й увесь рік збирає врожай зелені.
⌂ Фото: На городику пані Оксани росте величезне розмаїття різної зелені
— Важко повірити, що можна всю зиму їсти свіжу зелень із городу, а не з теплиці. Як вам це вдається?
— Ми із чоловіком господарюємо на маленькій земельній ділянці, яку називаємо «Ресторан на городі». Лише на 120 квадратних метрах вирощуємо різноманітні в першу чергу їстівні рослини.
Якось до нас у гості приїхала знайома, яка не могла повірити, що на такому мініатюрному городі можна так багато посадити, тож переміряла його сама, тому ми тепер чітко знаємо площу під вирощуванням нашої городини.
⌂ Фото: «Ресторан на городі» взимку
— «Є жінки, які витрачають гроші на сумочки та прикраси, а я купую насіння» — з посмішкою говорить Оксана.
Коли вирощую рослини на зелень, то чекаю, поки частина з них утворить насіння, яке потім насівається. Як результат — готова розсада, яка утворюється природнім чином! А відповідно вона загартована, насичена всіма необхідними мікроелементами для здорового і якісного виду.
Мої рослини зимують там, де й ростуть. Я залишаю одну-дві грядки зелені, накриваю їх плівкою, щоб потім не порпатися в снігу. Та й під плівкою їм тепліше. Узимку завжди маю свіжу зелень, без хімії. При відповідній агротехніці рослини самі себе підживлюють.
⌂ Фото: Мангольд і взимку покращує роботу печінки, запобігає розвитку атеросклерозу та знижує вагу
— Які рослини вирощуєте?
— Найулюбленіша це широколиста рукола. Цьогоріч вона добре перезимувала. Найбільше цінують її квіти — неймовірні медоноси для бджіл. До того ж вони дуже смачні й корисні, бо містять багато мікроелементів. Тому вирощую рослину не тільки заради листочків, а й квітів. Пропоную й вам не виполювати всю руколу з грядок. Рано навесні матимете зелений делікатес.
⌂ Фото: Квіти руколи виявляється солодкі на відміну від листя
Сію зелений салат (майска королева, масляний), а червоний Ромен (міні) дає насінник і насівається сам. Без зусиль маю готову розсаду. Словом, замість мене працює рослина. Таким способом отримую мікс салатів: маслянистий ромен, майська королева вже ранньою весною з своїх же насінників, не витрачаючи зайвих коштів на насіння ціна якого дуже не мала.
⌂ Фото: Червоний ромен є дуже стійким до хвороб та шкідників
Ще один унікальний салат — Валеріанелла. Це салат, що не любить тепла. Росте від пізньої осені до ранньої весни. У грудні, лютому, березні маємо смакоту, яка не замерзає. Під снігом цьому салату комфортно. Коли утворює насінники, то не такий смачний, але квіточки можна вживати, бо вони корисні.
⌂ Фото: Завдяки холодостійкості та швидкому дозріванню валеріанеллу можна збирати на салати кілька разів на рік
⌂ Фото: Валеріанелла взимку вас порадує своїм смаком та корисними вітамінами
— Чи потребують вашої допомоги рослини, які самі себе підживлюють?
— Так, звісно! Я використовую ріпак як сидерат. У фазі квітування готую з нього смузі. Хоча можна споживати і свіжим. Потім зрізую всю зелену масу при землі, залишаючи тільки корінь, і кладу її, як органічне добриво, у ямки для висаджування картоплі.
⌂ Фото: Пані Оксана сіє ріпак як сидерат
Ми також посіяли овес, як сидерат. Зробили це запізно, але він не встиг замерзнути й наростив зелену масу, яка змогла витіснити мокрець. Це чудовий спосіб боротьби з бур’янами. Але якщо мокрецю на грядках виросло небагато, то не знищую його. Збираю зелену масу для смузі, салатів.
Загалом Валеріанелла, мокрець, рукола, кале, шпинат, мізуна — зимова зелень.
— На вашому городі переважають традиційні чи незвичні культури?
— По-різному. Залишаю насінник порею. Потім це буде велика цибуля. Якщо збереш насіння, точно зійде. Ми висіяли на розсаду свій порей.
Позаторік перезимувала брюссельська капуста і лютий місяць почало відбуватись чудо))) — ці маленькі капустинки стали схожими на трояндочки спочатку, а потім кожна капустинка випустила квіти — видовище фантастичне і смак неймовірний ось цих квітів.
⌂ Фото: У шпината японського дуже смачне не лише листя, а й квіточки
Я завжди ще висаджую фіолетовий різновид — кале (кель). Його листя і квіти дуже смачні, на смак схожі на молоденький горошок. Не бійтеся їх потроху зрізати! Завдання рослини — дати насіння. Якщо обріжете цвіт, то вона далі нарощуватиме нові квіти. Капуста кале зимує в мене вже три роки! Маю ще один її різновид — зелений. Це також зимостійка культура. На моїй грядці вона росла на одному місці протягом шести років!
Успішно перезимував щавель криваво-червоний, який збираю для приготування салатів.
⌂ Фото: Молоде листя щавлю яскраво червоного їстівне, на смак схоже на шпинат, використовують у свіжому вигляді, для варіння та засолювання
Зима не страшна й для шпинату японського. Для мене було відкриттям, коли я побачила, що прекрасно зимує і пекучість взимку зникає.
⌂ Фото: За вмістом калію кале перевершує інші види, а він відповідає за молодість і здоров’я шкіри
⌂ Фото: Ніжні фіолетові відтінки Кейла нададуть вашому саду загадковості та краси
⌂ Фото: Цибулю-порей використовують для приготування супів, спеціальних страв з порею, як, наприклад, пюре з порею, різних сирих салатів, соусів
— Яке чудове ваше квіткове царство! Познайомте, будь ласка, нас із пахучими красунями, що цвітуть у ньому.
— Тут ростуть маргаритки. Чи куштували ви чай із цих квіток? Він дуже смачний! Квітки споживають сирими, додають до сиру. Також можна готувати з них салати. Дуже люблю їх, але без зелені — тільки із самих маргариток. Справжній вибух смаку!
⌂ Фото: Маргаритки підходять для чаю та до сиру
Росте на моєму городі й рум’янок, ромашка лікарська, нагітки (календула), віола багаторічна, настурція, чорнобривці, бураго (огіркова трава) і багато інших їстівних квітів. З кожної рослини отримуєш неповторний смаковий букет. Отож, підніжне харчування — це здорово й неймовірна насолода!
⌂ Фото: Настій з календули зменшує кількість зморшок, знижує жирність шкіри та допомагає позбутися веснянок
Бльшість з названих квітів дуже добрі і для приготування чаю. Вирощую кілька сортів м’яти (повзучу, кучеряву, перцеву, з різними смаками), лимонну мелісу, також палітру приправ шавлія, чебреці, материнка (орегано), майоран і багато інших трав, які супер як для чаю, так і для приправ, так і для лікування.
Принцесою у моєму Ресторані на городі є багаторічна й самосійна віола, яка на смак злегка пікантна, але надзвичайно смачна і пасує із чорним хлібом та салом.
На моєму городі квітує ще й маленьке лавандове поле!
Нагідки — це чудовий інсектицид, який засіюється сам. Тільки пересаджую рослини, де запланувала.
Відео: Оксана Олейнюк-Пухняк поділилась практичними порадами про вирощування зелені
— Напевно, ваш зелений ресторан на городі потребує значних зусиль?
— Те, що посіяла природа, найкраще росте. Хоч би як старалися, все одно десь загустимо чи щось не зійде. Закликаю до «Інтуїтивного городництва», яке не перевантажує.
Я доглядаю город не падаючи з ніг. Між нашими грядками — стежки трав’яні. Ми їх стрижемо, як газони. У чому плюс? По-перше, нема болота під ногами. По-друге, такими стежками приємно ходити, та й працювати можна босоніж, щоб, як кажуть, заземлятися. По-третє, це красиво. Однак у квітні-червні мусимо підстригати траву на стежці що чотири дні, бо росте вона швидкими темпами. Скошувати можете й що два тижні, але тоді дедалі важче справлятиметеся із зеленою масою, яка наростає.
⌂ Фото: Шипшина (роза зморшкувата) містить у 100 г своїх сухих плодів приблизно 18 денних доз, що в 10 разів більше, ніж в чорній смородині і в 50 разів — ніж у лимоні
Уздовж грядок протягую нитки — своєрідні мітки для підстригання трави, щоб стежки були рівнесенькі.
Городнім роботам присвячую щонайбільше дві доби на тиждень, а зазвичай — три або чотири години на день. На грядці найкраще поратися рано-вранці. Тоді до дев’ятої години встигнете фізично попрацювати й зарядитися енергією, щоб іти бадьорими на роботу. Не будьмо лінивцями, які завжди скаржаться, що їм бракує часу на город!
⌂ Фото: Маслянистий салат сповільнює процеси старіння, покращує стан шкіри та нігтів
— Чи практикуєте методику змішаних грядок?
— Гляньте: ось вони! Два спарені ряди, на яких посадили цибульку на головку. Вони розміщені на відстані 15-20 см один від одного. Далі відступаємо на 50 см і знову такі самі два ряди... Так на рослини потрапляє багато світла. Між подвійними рядами посіяли редиску. Вона відплодоносить, доки підніметься цибуля.
⌂ Фото: Вживання редиски допоможе запобігти раковим захворювань
Чимало рослин можна виростити на маленькій площі, якщо застосовувати змішані насадження. Також є ефективний метод: викопувати не всі бульби, щоб потім картопля наросла.
⌂ Фото: Орегано (материнка) лікує розлад шлунка, спазми і атонію кишечника
— Розкрийте, будь ласка, читачам секрети догляду за рослинами взимку й поділіться рецептами приготування страв із вирощених плодів і квітів.
— Мене вразила зимостійкість мізуни, яку ще називають японською гірчицею. Я була переконана, що вона добре зимує на моєму городі через теплі зими. Та цьогоріч три ночі поспіль температура була мінус 18 градусів, але мізуна не змерзла. Вона, як на диво, витримала такий сильний мороз!
Артишок також пережив ці холодні зимові ночі. Він уже росте третій рік. Я сама вирощувала його розсаду з насіння. Артишок величезний! Тому один-єдиний на моєму мінігороді. Це єдина рослина, яку мушу підв’язувати. Їстівні тільки квітки. Листки дуже красиві, але їх не споживають.
Чудово зимують такі рослини: цикорій, японська гірчиця широколиста пурпурна й фенхель, який не викопую, а тільки зрізаю його стебла, щоб додати до смузі чи рибних страв. Ця багаторічна культура наростає великою подушкою. Я її не підсіваю. Фенхель росте на одному місці протягом п’яти років.
Звичайно, не можу не згадати й про спаржу, яку залюбки вирощую.
Глуха кропива — корисна дикоросла рослина. Її можна додавати до салатів, зелених борщів тощо.
⌂ Фото: Спаржу можна приготувати із беконом, яйцем-пашот або просто зварити і полити лимонним соком і посипати сиром
Дуже цікава й лобода, яка має величезні листки (один завбільшки як пів руки). Використовують для приготування ролів, як начинку для них (м’ясо чи сир).
Потужним виростає після зимівлі й італійський мангольд, що дає величезні та широчезні стебла. Сирі й тушковані, вони дуже смачні. Молоді листочки — кулінарний шедевр. На одному місці росте впродовж трьох років.
Вирощую розсаду огіркової трави з корисними квітами й смачними листками. Тушкують як шпинат. Огіркова трава теж добре зимує.
— Коли краще висівати зелень, щоб пережила зимівлю й дала щедрий урожай?
— Залежно від погоди. Якщо дуже тепла й посушлива, то краще висіяти до середини вересня.
Усі різновиди салатів, шпинат, Пак Чой, мангольд сійте до кінця серпня, найкраще — не пізніше ніж двадцяті числа, щоб рослини встигли наростити зелену масу або хоча б утворити два чи три справжні листочки. Тоді матимуть силу перезимувати.
Насіння не всіх культур висіваю пізно восени. Залишаю вже дорослі, які витримують морози. Якщо зима тепла (від — 5 до 10 градусів), то зелень можна збирати. Наприклад, Варіонеллу, листя якої не хрустить, не замерзає. Висіваю її влітку. Основні сходи з’являються в жовтні. Лободу сію у вересні— жовтні. Насіння добре стратифікується і зійде рано навесні.
⌂ Фото: Різні види капусти можна споживати прямо зі своєї грядки навіть взимку!
— Що робити із зайвими рослинами на городі?
— Невже рослини бувають зайвими? Наші предки були впевнені, що все, що росте під ногами, Бог дав на оздоровлення. І це правда!
Візьмімо, наприклад, яглицю, що належить до бур’янів. Її листочки можна вживати свіжими. Вони чудово доповнюють салати. Зривайте листки наприкінці березня (залежно від погодних умов), коли ще маленькі. Це — справжня скарбниця мікроелементів і вітамінів! Їжте на здоров’я — і БАДи вам не знадобляться!
Раджу заготовляти молоді листочки яглиці на зиму чи на літній сезон. Вони подібні до шпинату. Тому й спосіб приготування страв такий, як і з цієї овочевої культури. Злегка тушкую молоді листки й використовую в зелених борщах та налисниках. Зі стебел можна приготувати смузі.
Коли яглиці досить багато, не перекопуйте всю землю, щоб видалити коріння і знищити бур’ян. Якщо постійно зриватимете зелену масу, то рослині буде нічим живитися, внаслідок чого вона ослабне й може зникнути. Я збираю яглицю, щоб заморозити чи приготувати з неї страви, смузі тощо. До речі, її пишність свідчить про те, що на вашому городі поживний ґрунт. Тому іншим рослинам там буде також комфортно!
Отже, спостереження за природою та інтуїтивне городництво це ключ до успіху і завжди вчасного врожаю у всі сезони на ваших городиках.
Специально для «СонцеСада» материал подготовила Світлана Тернова
P.S. Всі фото в статті надані Оксаною Олейнюк-Пухняк
Рекомендовані товари!
У наявності
Салат Червоний змій за 1 г (ЕСЛ-8)
9грн.
У наявності
Черемша (Дикий часник) за 0,1 г (ЕЛП-25)
18грн.
У наявності
Базилік зелений (ЕБЗ-1)
10грн.
У наявності
Розмарин за 0,1 г (ЕЛП-23)
44грн.
У наявності
Тим’ян лимонний за 0,05 г (ЕЛП-80)
18грн.
У наявності
Салат Американський коричневий за 1 г (ЕСЛ-11)
12грн.
У наявності
М’ята перцева за 0,1 г (ЕЛП-2)
12грн.
У наявності
Мізуна зелена за 0,5 г (ЕЛП-89)
12грн.
У наявності
Монарда Бергамот за 0,1 г (ЕЛП-87)
10грн.
У наявності
Цикорій Городній гігант за 0,3 г (ЕЦК-5)
12грн.