Коренеплід із устричним смаком: як виростити вівсяний корінь у себе вдома (журнал «СонцеСад» 4/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.12.2023

Не маєте грошей на устриці? Сійте вівсяний корінь! Як саме виростити вівсяний корінь, розповідає Олександр Позняк, молодший співробітник дослідної станції «Маяк» ІОБ НААН

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

Олександр Позняк3

⌂ Фото: Олександр Позняк

 

Корисні властивості вівсяного кореня

Серед овочевих за цінними властивостями виділяється група делікатесних коренеплідних культур, до якої належать рослини з родини Айстрових, зокрема вівсяний корінь – досить рідкісний на ділянках українців.

У коренеплодах вівсяного кореня є вуглеводи – крохмаль і цукор, які забезпечують високу калорійність продукції. Завдяки великій кількості інуліну, який легко засвоюється і має лікувальні властивості, овоч – дієтичний і харчовий продукт, корисний передусім для хворих на цукровий діабет. Вівсяний корінь цінують також за те, що містить білки, мінеральні солі, жири, вітаміни (С, РР, В1, В2, Е, каротин), глюкозиди, смоли, слиз, ефірну олію, ферменти, дубильні, гіркі й біологічно активні речовини. Якщо регулярно споживати рослину впродовж тривалого періоду, вона сприятливо впливатиме на печінку й жовчний міхур, нирки й сечовий міхур, підшлункову залозу, позбавляючи ці органи функціональних порушень.

Суцвіття вівсяного кореня

⌂ Фото: Суцвіття вівсяного кореня (фото Олександра Позняка)

 

Споживання вівсяного кореня

Споживають не лише коренеплоди, а й молоді ніжні листки, що відростають або під час вигонки взимку (зелені – у кімнатних умовах, відбілені – у підвалах, де нема доступу світла, за температури +15оС), або рано навесні з коренеплодів, залишених на зиму в ґрунті. Щоб якнайскоріше отримати вітамінну продукцію взимку чи рано навесні, можна облаштувати над рослинами укриття – перевернений ящик, утеплений соломою, плівкою, снігом.

Коренеплоди споживають свіжими й вареними. Їх також тушкують, смажать, додають до салатів і супів. За смаковими властивостями варені коренеплоди ніжні, схожі на устриці, тому рослину часто називають «овочевою устрицею» чи «устричним коренеплодом». Молодими листками вітамінізують салати. Висушені коренеплоди, підсмажені й розмелені, використовують як замінник кави.

 

Як виростити вівсяний корінь

Вівсяний корінь першого року життя утворює розетку лінійно-ланцетних листків, схожих на листки часнику чи цибулі порею, та довгий коренеплід із білувато-сіруватою шкіркою і білим м’якушем. Під час другого року вегетації формується стебло з поодинокими пурпурними суцвіттями-кошиками. Цвітіння настає зазвичай у червні, насіння достигає в липні. Насінини довгі, шорсткі, з летючками. Вони достигають неодночасно.

⌂ Фото: 1.Рослини першого року за ширини міжряддя 45 см  ⌂ Фото: 2.Навесні на другий рік вегетації формується стебло (фото Олександра Позняка)

Вівсяний корінь – морозо- та посухостійка рослина, коренеплоди якої добре перезимовують у ґрунті. Росте в будь-яких умовах. Насіння за температури 7–10оС проростає через 10–15 діб. Коренеплоди можна збирати за чотири або п’ять місяців.

На присадибних та дачних ділянках вівсяний корінь вирощують, як й інші коренеплідні культури, наприклад як моркву чи пастернак. Рослина може зимувати в ґрунті, якщо хочете отримати рано навесні коренеплоди, зелені листки як вітамінну продукцію чи власне насіння. Ділянка, на якій росте культура, має бути розташована біля межі або плантації, де вирощують інші багаторічні рослини, щоб вони не заважали восени обробити ґрунт на городі.

Загущення призводить до «стикання» рослин, коренеплоди формуються тонкі, не товарні

⌂ Фото: Загущення призводить до «стикання» рослин, коренеплоди формуються тонкі, не товарні (фото Олександра Позняка)

Висівають одночасно з ранніми зерновими культурами. Спосіб сівби широкорядний: міжряддя завширшки 45 см, щоб отримати товарні коренеплоди першого року, та 70 см, якщо вирощувати на насіння без викопування маточників. Сіяти можна й пізно восени. Глибина заробляння насіння 2 см.

 

Вівсяний корінь: як доглядати та збірати

Догляд за вівсяним коренем полягає у виполюванні бур’янів у рядках двічі чи тричі та розпушуванні міжрядь чотири або п’ять разів. Стежте, аби не було надмірного загущення рослин. Якщо ж не вдалося цьому запобігти, то їх у фазі трьох-чотирьох справжніх листків проріджують, залишаючи від восьми до десяти на погонному метрі. Загущення призводить до стикання рослин. Коренеплоди не мають товарного вигляду, формуються тонкими.

Збирають коренеплоди для зберігання і вигонки в другій декаді жовтня. Вони ніжні, тому їх легко можна пошкодити, внаслідок чого втрачають молочний сік і поживні речовини. Зберігають коренеплоди запіскованими. Частину рослин можна залишити в ґрунті до весни.

Насінини вісяного кореня довгі, шорсткі, мають летючки; достигають не одночасно

⌂ Фото: Насінини вівсяного кореня довгі, шорсткі, мають летючки; достигають не одночасно (фото Олександра Позняка)

У домашніх умовах на насіння вівсяний корінь збирають вручну після того, як утворяться летючки. Якщо не встигнете вчасно зібрати, втратите врожай, оскільки достигле насіння легко обсипається і розноситься вітром. Після підсушування насінини очищують від летючок, а потім від домішок за допомогою решіт із різними чарунками, вентиляторів або відвіюють на вітрі.

Олександр Позняк, молодший співробітник дослідної станції «Маяк» ІОБ НААН

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2023

 

Купити насіння вівсяного кореня

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Трави-господині
Лікарські трави допомагають нам не тільки в підтриманні здоров'я, а й у веденні господарства. Календар збору лікарських трав
Їстівні квіти: стравам — вишуканість, організму — користь (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Про їстівні квіти, які сьогодні стають родзинкою європейської кухні, спеціально для «СонцеСаду» розповідає фахівчиня Вівєя Улітка
Стевія, яку намагалися приховати: вирощування та використання
Експерт «СонцеСаду» Василь Тибель із с. Біла Криниця (Рівненська обл.) розповість цікаві факти про дивовижну рослину. Він поділиться досвідом, як виростити стевію, а також розкриє секрети рецептів медової трави
Прянощі-цілителі, які можна вирощувати у себе на городі
Кожен може вирощувати в себе вдома цілющі рослини для раціонального харчування і лікування багатьох недуг, про що нагадує експерт СонцеСаду Любов Дудченко, кандидат біологічних наук
Свіжі прянощі — найкорисніші й найароматніші
Як виростити прянощі на грядці та підвіконні
Ефірно-олійні рослини. Малопоширені та дуже корисні (журнал СонцеСад №4/2021)
Багато надзвичайно корисних рослин, які чудово ростуть у наших широтах, рідко побачиш не тільки на присадибних ділянках, а й навіть на фермерських угіддях. Мусимо терміново виправляти ситуацію, випробовувати новинки й пізнавати нові смаки
Чуфа. Горішки — на сушку, а стебла — в подушку
Киянин Юрій Осадчий ділиться досвідом вирощування африканської дивини
Женьшень — корінь життя
Корисні властивості кореня женьшеню. Розповідає Ігор Бялковський.
Спеції. І смакують, і лікують
Кожна зі спецій не лише надає особливого смаку і аромату стравам, а і має особливі властивості, що сприяють оздоровленню

Рекомендовані товари!

Петрушка Берлінська (коренева)

У наявності

Петрушка Берлінська (коренева) (ЕПШ-9)

7.2грн.

9грн.

Фасування міні-упаковка
Культура петрушка
Упаковка за 10 г, за 2 г, за 20 г
Термін дозрівання пізній
Пастернак за 0,5 г

У наявності

Пастернак за 0,5 г (ЕПС-1)

9.6грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура пастернак
Упаковка
Фенхель за 1 г

У наявності

Фенхель за 1 г (ЕЛП-9)

6.4грн.

8грн.

Термін дозрівання пізній
Фасування міні-упаковка
Культура фенхель
Салат Мішутка-Ромен за 0,5 г

У наявності

Салат Мішутка-Ромен за 0,5 г (ЕСЛ-35)

8грн.

10грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура салат
Упаковка 0,5 г
Індійський женьшень за 10 нас.

У наявності

Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)

27.2грн.

34грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура женьшень
Упаковка
Цикорій Цезар за 0,25 г

У наявності

Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)

12.8грн.

16грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура цикорій, багаторічна
Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г

У наявності

Лимонна трава Лемонграс за 0,1 г (ЕЛП-86)

23.2грн.

29грн.

Термін дозрівання середній
Фасування міні-упаковка
Культура лимонна трава
Упаковка
Мізуна зелена за 0,5 г
NEW!

У наявності

Мізуна зелена за 0,5 г (ЕЛП-89)

7.2грн.

9грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура мізуна
Упаковка
Ревінь Лідер за 1 г

У наявності

Ревінь Лідер за 1 г (ЕЛП-6)

18.4грн.

23грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура ревінь
Упаковка
Селера Президент (коренева) за 0,5 г

У наявності

Селера Президент (коренева) за 0,5 г (ЕСР-8В)

8грн.

10грн.

Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Культура селера
Упаковка