Після зими наш організм потребує багато вітамінів. Але свіжі овочі з грядки починають потрапляти на наш стіл нескоро. Вирощування зелені навесні дозволить нам одержати перші врожаї корисної на вітаміни зелені, адже овочеві культури дозрівають пізніше.
Культури на зелень сходять швидко і нарощують зелену масу, тому насолодитися їхнім приємним смаком виходить швидше. Зелень має багато корисних властивостей, які містять велику кількість вітамінів і мікроелементів, клітковини, що сприяє кращому перетравленню їжі, очищає організм від шлаків. Вона має велику кількість антиоксидантів і ще в ній мало калорій, тож їсти її можна тим, хто хоче схуднути. Свіжу, сушену зелень додають до різних страв як приправу. Корисних речовин, яких потребує організм людини, у зелені набагато більше, ніж в інших продуктах, таких як м’ясо, риба, хліб.
Свіже листя має багато вітамінів. По калорійності (245 калорій з 1 кг листя) щавель перевищує томати, редис, моркву. Має ряд вітамінів і органічних сполук: яблучну, лимонну, янтарну; мінерали: залізо, фтор. Ці всі вітаміни необхідні для підтримки організму людини.
Особливо цікавим є гібрид — щавнат. Це — результат гібридизації щавлю шпинатного (Rumex patientia), який також називають шпинатом англійським, та щавлю тянь-шанського (Rumex tianschanius). Тому ця рослина поєднала всі найкращі поживні та смакові особливості своїх найближчих «родичів».
Порівняно з усіма іншими зеленними овочевими культурами свіже листя петрушки має найбільшу кількість вітаміну С і каротину. Також в ній є інулін, який запобігає онкологічним захворюванням. Її використовують в салатах, супах, соусах, в овочевих і м’ясних стравах, виготовленні вітамінних напоїв.
Зелень кропу багата вітамінами: (аскорбінової кислоти до 132 мг/%, 7 мг/% каротину), та мікроелементів. Кріп також містить багато антиоксидантів, вітамінів АА, В, РР, Е та харчових волокон, які зменшують кількість цукру в крові. Застосовують зелень кропу у дієтичному харчуванні, при ожирінні, захворюваннях печінки та жовчного міхура.
У зелені кінзи і насінні міститься багато вітамінів і мінералів, а в ефірному маслі цієї свіжої зелені міститься 11 корисних речовин. Найбільше кінза містить вітамінів групи В,С,Р і каротину. Постійне вживання кінзи покращує травлення і зміцнює серцевий м’яз і судини.
Відвари та настої кінзи мають бактерицидні загальнозміцнюючі, протизапальні властивості, їх застосовують у народній медицині.
Зелень цибулі містить 90 % води, 10 % - це харчові волокна, вітаміни і мінерали. Денна норма вітаміну С міститься в 100 грамах зеленої цибулі .У ній також є ефірні олії, вітаміни А, В, каротин, залізо, цинк, калій, магній і багато інших корисних речовин. Вона має профілактичний засіб проти застуди, авітамінозу, покращує травлення.
Селера широко застосовується в кулінарії як ароматична приправа. Ефірне масло цієї культури не тільки придає приємний запах і смак, але ще й сприяє перетравленню. Особливо в листках міститься багато вітамінів, солі калію, кальцію, фосфору. Селера важливе значення має при лікуванні ожиріння, спонукає до появи апетиту.
Для споживання використовують молоді - 12-25-денні рослини, які мають приємний запах і смак. У свіжих листях крес-салату міститься багато протеїну, мінеральних солей, кальцію фосфору, залізу, вітамінів С, В1, В2, РР та каротину. Крес-салат зараховують до продуктів, які мають протиракові властивості.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Єва ТЕРНОВА, зав. лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Крес-салат цільнолистий (ЕСЛ-51)
8грн.
У наявності
Петрушка листова Богатир (ЕПШ-10)
10грн.
У наявності
Петрушка листова Гіганте де Італія (ЕПШ-11)
9грн.
У наявності
Крес-салат широколистий за 1 г (ЕСЛ-53)
8грн.
У наявності
Кріп Кімнатний за 2 г (ЕКР-9)
8грн.
У наявності
Щавнат за 20 нас. (ЕШП-7)
19грн.
У наявності
Щавель Старт (ЕЩВ-3)
10грн.
У наявності
Селера Ніжна (листова) за 1 г (ЕСР-7)
12грн.
У наявності
Селера черешкова Тріумф за 1 г (ЕСР-9)
12грн.