Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.04.2022

Врожай залежить від того, що посієш, як і де. Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, як правильно  проростити його для дружніх сходів, і як за розсадою доглядати розповідає експерт «СонцеСаду».

Як підготувати ґрунт восени для посіву насіння

Майбутній урожай овочів закладається восени, бо його якість і кількість багато в чому залежить від правильного обробітку ґрунту, який проводять одразу після збирання попереднього врожаю.
Насамперед із ділянки видаляють усі рослинні рештки. Потім вносять органічні добрива (гній, перегній, пташиний послід, торф та ін.).
Які органічні добрива вносити в ґрунт перед посівом овочів?
Найпоширеніший із них — гній. На тяжких ґрунтах його вносять по 30-35 кг на 10 м², на легких — 40-60 кг на 10 м². Якщо є можливість вносити більше, то норми можна збільшити удвічі чи утричі.

Увага!

Під культури, які не люблять свіжого гною (ранні овочі, коренеплоди, кавун, диня та ін.), найкраще додавати перегній. Крім того, норми його внесення втричі менші.

Восени можна використовувати і пташиний послід (20-50 кг/10 м²), однак його варто приберегти для підживлення навесні. Це поживне і швидкодіюче добриво застосовують на будь-яких ґрунтах і для усіх культур.
Торф використовують після компостування упродовж року разом із гноєм та пташиним послідом, додаючи для зниження кислотності ґрунту на 100 кг торфу 2-3 кг вапна або 3-4 кг попелу.

Для зниження кислотності ґрунту додають вапно або попелу

⌂ Фото: Для зниження кислотності ґрунту додають вапно або попелу

За крайньої потреби можна застосовувати компост, який готують із багатьох відходів, у тому числі і з рослинних решток.

 

Коли і як найкраще перекопувати ґрунт восени

Донині спеціалісти не дійшли згоди, коли і як найкраще перекопувати ґрунт. Тому, враховуючи склад і структуру ґрунту, погодні умови, культуру посіву, зрештою, практичний досвід, ви можете вирішити це питання на власний розсуд.
Проте зовсім без перекопування вам не обійтися, особливо на тяжких суглинкових ґрунтах. На піщаних ґрунтах перекопування можна замінити накриттям грядок товстим шаром листя, змішаного з напівперепрілим компостом.

Важливо!
Не варто перекопувати восени торф’яні ґрунти, оскільки вони легко змиваються навесні талими водами. Але дуже забур’янені ділянки треба перекопувати восени.

Три правила лопати.

Перше. Перекопуючи ділянку, не розбивайте грудки землі — тоді ґрунт більше промерзатиме і краще накопичуватиме вологу.

Друге. Перекопуйте ґрунт на глибину родючого шару: торф’яні тяжкі ґрунти — 30-35 см, чорноземні або суглинкові — 27-30 см, легкі піщані та супіщані — не менше ніж 25 см.

Трете. Під час перекопування восени всі рослинні рештки слід глибоко закопувати у ґрунт. Однак коріння багаторічних бур’янів (пирій кореневищний, осот польовий, в’юнок польовий, молочай та ін.) треба видаляти.

Під час перекопування восени дотримуйтесь трьох основних правил

⌂ Фото: Під час перекопування восени дотримуйтесь трьох основних правил

 

Як найкраще перекопувати ґрунт навесні

Навесні проводять рихлення ґрунту граблями, щоб поліпшити його аерацію і затримати вологу. Передпосівне рихлення проводять завглибшки 4-6 см не пізніше ніж за 2 години до сівби.
Для передпосівного удобрення ґрунту використовують перегній, органо-мінеральні суміші, гранульований суперфосфат, нітроамофоску та інші легкорозчинні форми добрив (15-20% основної норми). Після сівби важливо утрамбувати ґрунт (або провести коткування), щоб сходи були більш рівними І дружніми.

Відео: Фахівчиня Оксана Олейнюк-Пухняк поділилась практичними порадами для городників

З відео ви дізнаєтесь про таке: як легко запам’ятати сівозміну для свого городу, чому не потрібно позбуватися равликів у саду, як правильно проводити органічне підживлення грядки, що за «чарівна бочка», яка виручає городників і як виглядає здоровий ґрунт.

 

Як правильно замочувати та пророщувати насіння овочів

Щоб насіння швидше і дружніше сходило, а отже, щоб і врожай овочів отримати якомога раніше, його намочують і пророщують. Намочують за температури 18-20°С у дерев’яному, скляному, емальованому посуді або на розстеленому брезенті чи мішковині.
Для насіння моркви, петрушки, селери, пастернаку, цибулі, ревеню, щавлю досить 48 годин, для помідора, перцю, баклажана, буряка столового, салату — 24 години, а для гарбузових (огірка, кабачка, патисона, дині, кавуна, гарбуза) та капусти — лише 12 годин.
Після намочування насіння пророщують. Для цього набубнявіле насіння розстилають тонким шаром у приміщенні, де температура повітря становить 15-20°С, і прикривають його зволоженою мішковиною. Можна пророщувати насіння в тарілках чи іншому посуді на вологому фільтрувальному папері чи тканині.

Насіння овочів перед посівом краще замочити та проростити

⌂ Фото: Насіння овочів перед посівом краще замочити та проростити

Висівати його треба після того, як «наклюнеться» 3-5% насіння. Спочатку таке насіння злегка просушують у затіненому місці, а потім висівають у вологий ґрунт.
Однак якщо в майбутньому насіння не поливатимуть, найкраще його висівати сухим, щоб не було пророщеним, оскільки пророщене насіння у не досить вологому ґрунті швидко втрачає схожість.

 

Як правильно загартувати насіння овочів

Після пророщування насіння важливо загартувати, щоб отримати більш ранні та дружні сходи. Якщо це зробити, поява ранньої продукції пришвидшиться на 10-15 днів, а загальний врожай збільшиться.
Найпростіший спосіб загартування — короткочасна дія низької температури на пророщене насіння — його тримають у холодильнику при температурі 0-30°С протягом 2-3 діб, періодично перемішуючи. Або ж використовують змінну температуру. Наприклад, насіння огірка доцільно загартовувати 5 діб, з них 6 годин — за температури 18-20°С і 18 годин — за 2-3°С.

Загартування насіння у холодильнику

⌂ Фото: Загартування насіння у холодильнику

 

Як найкраще вирощувати розсаду овочевих культур для відкритого ґрунту

Розсаду овочевих культур для відкритого ґрунту найкраще вирощувати у плівкових теплицях, парниках і в утепленому ґрунті (розсадниках).
У домашніх умовах розсаду виростити не так уже й просто, бо для цього треба підтримувати оптимальну температуру та вологість повітря і ґрунту, забезпечити інтенсивне освітлення та мінеральне живлення.
Розсаду вирощують двома способами — у ящиках із ґрунтом або в горщечках (кубиках, касетах, склянках).

Зручно вирощувати розсаду в торф’яних горщиках

⌂ Фото: Зручно вирощувати розсаду в торф’яних горщиках

Для цього використовують ґрунтосуміші, основним компонентом яких є дернова земля. Її заготовляють заздалегідь - у першій половині літа.
На ділянках із бобовими і злаковими травами дернину нарізають лопатою на глибину 10-12 см і складають у бурти (травою до трави). Через кожні два шари дернини кладуть шар гною товщиною 15-20 см. Упродовж літа цю землю двічі чи тричі перемішують. Процес її повного розкладання триває 1-2 роки.
Дернову землю з важких, засолених і кислих ґрунтів не використовують. Можна використовувати й городню землю, змішавши її з торфом, торфокомпостами або перегноєм. Співвідношення перегною і дернової землі у ґрунтосумішах має становити 75%:25% або 80%:20%, а торфу, перегною і дернової землі — 70%:20%:10%.

 

Як правильно пікірувати розсаду

Розсаду в ящиках із ґрунтом можна вирощувати з подальшим пікіруванням (пересаджуванням) або розріджено (без пікірування). Пікірування - це економія насіння плюс можливість отримати розсаду з добре розвиненою кореневою системою. Здебільшого пікірують розсаду ранньої та цвітної капусти, помідорів.

Важливо!
Останнім часом не рекомендують пікірувати розсаду перцю, оскільки вона погано приживається. Така ж вередлива і розсада огірка, кавуна, дині, баклажана, тому її вирощують у горщиках або касетах (без пікірування).
У ящиках насіння висівають на глибину до 2 см із шириною міжрядь 3-4 см.

Пікірують сіянці у фазі сім’ядольних листочків або на початку утворення першого справжнього листка.
Під час пікірування кінець стрижневого корінця прищипують, потім сіянці висаджують, заглиблюючи до сім’ядоль, злегка ущільнюють біля них ґрунт і поливають.

Пікірування — це економія насіння плюс можливість отримати розсаду з добре розвиненою кореневою системою

⌂ Фото: Пікірування — це економія насіння плюс можливість отримати розсаду з добре розвиненою кореневою системою

 

Як виростити розсаду в кімнатних умовах

Після висівання насіння ящики накривають плівкою, агроволокном, фанерою або картоном. Під час його проростання підтримують температуру на рівні 25-30°С. Після появи поодиноких сходів покриття з ящиків знімають та виставляють їх на світло, щоб рослини не «витягувалися».
Водночас температуру зменшують до 16-18°С упродовж 3-4 діб, а потім підтримують оптимальну температуру (вдень — 20-25°С, вночі — 16-18°С). У домашніх умовах ящики з розсадою тримають на підвіконні, що «на південь». У теплі й сонячні дні її можна виносити на балкони, сонячні місця, захищені від вітру.

 

Коли треба підживлювати розсаду

Якщо листя розсади забарвлюється у темно-зелений колір, а на нижньому його боці з’являється пурпуровий відтінок - це ознака порушення мінерального живлення рослин (передусім, фосфорного). Тому їх треба підживлювати органічними й мінеральними добривами.
Уперше — за 7-10 діб після пікірування або проріджування рослин (5 г аміачної селітри, 3О г суперфосфату, 15 г сірчанокислого калію на 10 л води). Удруге — за 10-14 діб після першого підживлення, збільшуючи дозу добрив удвічі.

Підживлення розсади проводять двічі

⌂ Фото: Підживлення розсади проводять двічі

Підживлення можна проводити й органічними добривами - гноївкою або пташиним послідом (1 частина на 10-12 частин води). Для цього слід використати відро такого розчину, до якого слід додати 20 г суперфосфату та склянку попелу. Цю корисну для рослин процедуру найкраще проводити вранці в сонячні дні.

Увага!
Після кожного підживлення рослини поливають теплою водою крізь ситечко, щоб змити з листя залишки розчину добрив, і відразу провітрюють приміщення.

 

Ексклюзивно для «СонцеСаду» розповіла Ірина Бобось,кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри овочівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України

 

Купити якісні насіння овочів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посів овочевих культур: оптимальні умови для проростання насіння
Насіння більшості рослин не може проростати одразу ж після дозрівання. Якими повинні бути оптимальні умови для проростання насіння, знають експерти «СонцеСаду»
Розсада у касетах — вигідно і зручно
Переваги та особливості вирощування розсади в касетах
Сіємо зелень восени
Деякі овочеві культури можна сіяти восени, під зиму. Тоді свіжа зелень, стійка до хвороб і шкідників, з'явиться на вашому столі на 10–15 днів раніше
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Органічне вирощування овочів
Досвід сім'ї Марченко (СС. 4/2020)
Як правильно поводитися з насінням для посіву
Як правильно поводитися із посівним матеріалом, розповідає науковець Інституту овочівництва і баштанництва НААН України Євген Духін
Як побороти хвороби пасльонових
Хвороби пасльонових та боротьба з ними
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування
Як виростити розсаду в кімнатних умовах
Секрети вирощування розсади в кімнатних умовах

Рекомендовані товари!

Баклажан Алмаз

У наявності

Баклажан Алмаз (ЕБЛ-3)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид баклажан
Упаковка за 0,5 г, за 3 г, за 5 г
Кабачок Золотинка

У наявності

Кабачок Золотинка (ЕКЧ-9)

8.5грн.

10грн.

Термін дозрівання середньоранній
Форма плоду овальна
Фасування міні-упаковка
Вид кабачок
Упаковка за 15 г, за 20 г, за 3 г
Кавун Сніжок за 2 г

У наявності

Кавун Сніжок за 2 г (ЕКВ-18)

15.3грн.

18грн.

Термін дозрівання пізній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кавун
Упаковка
Огірок Бетіна F1

У наявності

Огірок Бетіна F1 (ЕОГ-241)

32.3грн.

38грн.

Термін дозрівання ранній
Форма плоду циліндрична
Фасування міні-упаковка
Вид огірок
Упаковка за 10 нас., за 100 нас.
Борщовий набір

У наявності

Борщовий набір (АЦ-8-Б)

59грн.
Упаковка
Набір овочів

У наявності

Набір овочів (АЦ-10-ОВ)

76грн.
Цибуля ріпчаста Глобус

У наявності

Цибуля ріпчаста Глобус (ЕЦБ-3)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид цибуля
Упаковка за 10 г, за 2 г
Патисон Малахіт за 1 г

У наявності

Патисон Малахіт за 1 г (ЕПТ-8)

10.2грн.

12грн.

Термін дозрівання середньостиглий
Форма плоду дископодібна
Фасування міні-упаковка
Вид патисон
Морква Ням-ням за 20 г

У наявності

Морква Ням-ням за 20 г (ЕМР-104)

32.3грн.

38грн.

Вид морква
Упаковка
Термін дозрівання ранній
Форма плоду конусоподібна
Фасування міні-упаковка