Наш експерт знає секрети, як виростити найгостріші сорти перцю в світі. Він поділився з читачами «СонцеСаду» своїм досвідом
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
— Пане Андрію, невже тільки від сорту залежить гострота?
— Ні, ще й від умов вирощування. Якщо рослини отримуватимуть максимум вологи, то перці будуть менш гострими і, до речі, набагато більшими. Якщо ж влаштувати штучну посуху на етапі достигання плодів — пектимуть, як вогонь!
Але не можна зовсім пересушувати землю, бо тоді відмирає коріння і рослина втрачає гілки. Інтервали між поливаннями мають бути довшими. Так пекучість поступово збільшуватиметься. Стрес змушує перець гострішати.
Прослухати, як проходила пекельна дегустація гострих перців, яку організував «СонцеСад» можете у нашому подкасті:
— Чи впливає на це стиглість перцю і в який період його найкраще збирати?
— Так, впливає. Найкраще зривати плоди п’ятого дня після того, як вони набудуть кольору, притаманного сорту. Тоді перчинки максимально ароматні й гострі. Ще протягом трьох тижнів вони можуть висіти на кущі стиглими. Самі не відпадають. Далі не чекайте — засохнуть або згниють. Це негативно вплине на майбутній урожай, адже рослина втрачає корисні речовини.
Ще один нюанс: щойно зірвані перці гостріші та ароматніші, ніж ті, які зберігаємо. Наприклад, після двох тижнів тримання в холодильнику їхня гострота на 30% менша.
Відео: Про гіркий перець: користь, вирощування, догляд та шкідники
Розповідає Андрій Синиця
— Як довго плодоносять гострі перці, адже вони багаторічні?
— Залежно від сорту — від кількох років до п’ятнадцяти. Наприклад, сорт Кароліна Ріпер може рости в середньому сім років.
Ми вирощуємо перці здебільшого під світлодіодними лампами LED-спектра, тому маємо весь рік свіжі перці (урожай що три місяці). Але від цього рослини виснажуються, тривалість їхнього життя скорочується (у середньому до трьох років).
На підвіконні перець може жити п’ять і більше років, хоча плодоноситиме набагато рідше й узимку відпочиватиме.
— Які з перців дають найбільші, а які — найменші плоди?
— Одні з найбільших — Скорпіони шоколадні. Розміром майже як кулак. Кароліна Ріпер за певних умов теж може вирости досить велика. Хабанеро Біг — менш гострий, ніж звичайний Хабанеро, але дає більші плоди.
Найменші, напевно, у Аджі лімо. Це невеличкі бурульки, але їх дуже багато (до сотні на кущі). Якщо вирощувати у великому горщику, то й відро можна зібрати!
⌂Фото: Аджі лімо підійде для початківців, яким кортить скуштувати не дуже гострі перці
Відео: Дегустація пекучого перця Аджі лімо
— Поділіться досвідом щодо особливостей вирощування сортів перцю.
— Кароліну Ріпер вирощувати складніше. Вона потребує відповідних умов вологості. Має свої примхи й Скорпіон.
7 Пот Чагуанас найлегше вирощувати. Серед супергострих перців його вегетаційний період найменший. Уже через 90 днів після висаджування зацвітає.
Новачки також легко виростять швидкорослі Хабанеро помаранчевий та Аджі лімо.
⌂ Фото: Хабанеро червоний
⌂ Фото: Плоди Хабанеро шоколадного мають екзотичний смак з відтінком диму
Не бійтеся труднощів! Головне — мати бажання, а досвіду набудете згодом. Вирощувати гострі перці треба обов’язково! Вони приємно вразять вас.
Відео: Дегустація пекучого перця Хабанеро
Окрім того, що це найгостріший сорт, йому притаманний унікальний аромат, схожий на квітково-фруктовий. Може мати червоні, жовті й коричневі плоди. Червоні набагато гостріші, ніж жовті, але перці тонкостінні (0,5 мм). Тоді як, наприклад, плоди Хабанеро досить соковиті, а стінки завтовшки кілька міліметрів.
Дуже повільно росте (за рік досягає 30 см), якщо вирощувати під лампою. Через брак світла рослина не плодоносить, а витягується. Отож, що інтенсивніше світло, то вища врожайність. Догодити Кароліні Ріпер складніше, ніж іншим перцям.
⌂ Фото: Червона Кароліна пекучіша у кілька разів за жовту
Відео: Особливості гіркого перцю Кароліна Ріпер
Розповідає Андрій Синиця
Цей сорт має смачні жовті видовжені плоди, з ніжним збадьорливим ароматом тропічних фруктів. Його легко вирощувати. Швидко достигає. Вегетаційний період приблизно 120 днів (якщо росте під лампою). Має привабливий вигляд, зокрема й завдяки довгастим листочкам.
⌂Фото: Перець Мадам Жанет ніжний та безневинний на вигляд, а всередині містить чималий заряд пекучості
Відео: Про особливості гіркого перцю Мадам Жанет
Розповідає Андрій Синиця
Листочки Скорпіона у формі сердечок, а плоди рясні й смачні. Кущі потужні. Скорпіон буває карамельний, червоний, шоколадний. Вони відрізняються тільки кольором.
Це один із найгостріших перців. До того ж має особливий і насичений аромат! З нього готують унікальні соуси. Загалом соуси з гіркого перцю підходять не тільки для солоних страв, а й для десертів. Якщо приготувати з вишнями та іншими спеціями, то можна прикрасити морозиво. Також додають гострий перець до кави. А в тарілку з борщем сам напрошується!
⌂ Фото: У 2011-2012 роках перець Скорпіон носив звання найгострішого чилі в світі поки його не посунула Кароліна ріпер
Відео: Про особливості гіркого перцю Скорпіон
Розповідає Андрій Синиця
Таку назву сорт отримав завдяки унікальній властивості: з одного перчика можна приготувати сім горщечків страви. Гострота вогняна! Смак унікальний!
Плід тонкостінний, має яскравий квітковий аромат. Зацвітає через 90 днів після висаджування. Квіти також пахнуть.
Це витривалий сорт, який легко зав’язує плоди в умовах, які інші сорти не витримують. Найбільш стресостійкий перець. Рекомендують вирощувати в домашніх умовах навіть новачкам.
⌂ Фото: 7 Пот Чагуанас дуже ароматний. Достатньо трішки відрізати і вся кімната буде наповнена приємним квітковим ароматом
Відео: Про особливості гіркого перцю 7 Пот Чагуанас
Розповідає Андрій Синиця
Сорт унікальний тим, що на початку утворює зелені плоди, а коли на них потрапляє світло, вони чорніють, згодом червоніють. Перці їстівні та декоративні. Листя специфічне, із синюватим відтінком. Плоди невеликі, як і сама рослина, не мають квіткового аромату, але гострі й містять багато насінин.
⌂ Фото: Чорна кобра змінює свій колір від чорного до червоного
Відео: Про особливості гіркого перцю Чорна кобра
Розповідає Андрій Синиця
1. Достигання гострого перцю залежить від температури. Найсприятливіша — плюс 24 °C вдень і вночі. Перці не люблять її перепаду, бо можуть хворіти і майже не достигатимуть.
2. Якщо вирощуватимете перці на вулиці, то бажано в горщику. Якщо вирішили посадити на грядці — встигніть викопати перед тим, як температура почне знижуватися (менше ніж +15 °С). Інакше перці повільно розвиватимуться.
3. Ця рослина також не любить великої спеки. Коли температура понад +30 °C, то пилок стерилізується і плоди не зав’язуються.
4. Щоб зав’язалося більше перцю в кімнаті, його треба штучно запилити вручну, використавши зубочистку або пензлик, чи обробити зав’язь спеціальним препаратом.
5. Виростити перці в горщиках на органічних добривах неможливо, бо їм усе одно забракне поживних речовин, яких вони завжди потребують. Краще використовувати хелатні добрива: спочатку — ті, які мають більше азоту, щоб росла зелена маса; потім — фосфору, потрібного для цвітіння; коли зав’язалися плоди — калію.
6. Усі сорти перцю люблять вологе повітря. Якщо в приміщенні дуже сухо, квітки можуть опадати. Листя зволожують із пульверизатора щодня або через день-два.
7. Обробляйте перці на етапі вирощування розсади або під час цвітіння, але не тоді, коли зав’язуються плоди.
8. Щоб культивувати перець, обламайте гілочки й зірвіть листки, які ростуть нижче за перше відгалуження, бо через велику крону дорослих рослин зав’язується багато перців, під тягарем яких можуть зламатися гілки.
⌂ Фото: Перці потребують у різних фазах розвитку певний колір LED-лампи
1. Достиглі перчики міцно тримаються за кущ, тому, зриваючи їх, можете легко зламати гілки. Краще зрізати плоди ножицями.
2. Коли зрізаєте — не видаляйте корінчики перців, так краще зберігаються.
3. Зібрані плоди зберігають у холодильнику щонайбільше до двох тижнів (цілими).
4. Якщо врожай щедрий, поріжте перці й висушіть (на підвіконні чи батареї, найкраще — у сушарці). Вони втратять вологу й стануть ще гострішими! Але зберігатимуть аромат і смак протягом багатьох років.
5. Заморожувати гіркі перці не можна, бо після розморожування вони втрачають гостроту, аромат, структуру. Не забувайте, що їхня батьківщина — екватор!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова
Рекомендовані товари!