Здавна люди вірили в те, що шавлія — магічна рослина, яка викликає любов і симпатію завдяки неповторному аромату й цілющим властивостям. Тамара БЄЛОВА, професор Полтавськоїдержавної аграрної академії розповість, як виростити цю чудову пряність влітку у себе на городі, а взимку — на підвіконні
Шавлія стійка проти посухи, не вибаглива до ґрунту і надзвичайно світлолюбна, однак не витримує близького залягання ґрунтових вод. Рослина любить тепло, тому, щоб уникнути її підмерзання у безсніжні люті зими, перед зимівлею міжряддя мульчують сухими листками або тирсою. Рано навесні рослини, які перезимували, бажано омолодити, зрізуючи старі стебла на висоті 7–10 см від землі. Це сприяє відростанню молодих пагонів із великими листками.
Незважаючи на посухостійкість, через брак вологи шавлія різко втрачає листя. Водночас вона дуже чутлива до вимокання і не витримує навіть короткочасного перезволоження. Віддає перевагу добре освітленим ділянкам із родючим легким ґрунтом та рівним рельєфом. Не витримує засолених та заболочених ґрунтів. На одному місці може рости до десяти років. Догляд за рослинами полягає в удобрюванні та поливанні (в міру потреби). Листки шавлії можна збирати вже в перший рік життя рослини, починаючи з періоду цвітіння і закінчуючи вереснем. Пізніше листки втрачають ефірні олії, і, якщо оголювати рослину напередодні зими, вона гірше перезимує.
Шавлія в кімнаті — справжня краса завдяки своїм листочкам, які нагадують велюр. Однак вона потребує тепла (оптимальна температура — плюс 20–+25°С), регулярного й помірного поливання та щомісячних обприскувань. Стежте за тим, аби ґрунт завжди був вологим, але в міру, інакше корені можуть згнити. Розмістіть горщик із шавлією на південному вікні, у крайньому разі — на західному, але подбайте про те, щоб там не було протягів і прямих сонячних променів, особливо влітку, а взимку — забезпечте додаткове освітлення. Шавлія любить спокій і затишок, тож не переставляйте її з місця на місце, якщо в цьому нема потреби, тоді вона тішитиме вас не менше п’яти років. До речі, саме тому горщик для висаджування шавлії має бути не менше 1,5 л, а надалі дедалі більший і більший — аж до 10 л (пересаджуйте її методом перевалювання — восени чи навесні), бо ця рослина має дуже розвинену кореневу систему. На дно покладіть дренаж, наприклад, керамзит.
Відео: Шавлія дібровна. Розповідає Леонора Адамчук:
Грунт має бути поживним і добре дренованим, наприклад, як для кактусів, можна додати до нього перліту. Аби кущик шавлії був пишнішим і набув потрібної вам форми, можна його «стригти», але лише починаючи з другого року життя і в жодному разі не напередодні цвітіння. Також регулярно видаляйте зів’ялі суцвіття і сухі пагони. Шавлії подобається підживлення органічними чи мінеральними добривами рано навесні, під час цвітіння, влітку.
Відео: Шавлія мускатна. Розповідає Леонора Адамчук:
⌂ Фото: Італійська паста з шавлією
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець М'ята імбирна (ОКН-3212(0,5-1,5л))
У наявності
Саксіфрага Пікоті Ред (ОКН-2870(2-4л))
У наявності
Саджанець Таволжник (волжанка) Петрушколистий (ОКН-3552(2-4л))
У наявності
Саджанець Туя Zmatlik (ОКН-2274(2-4л))
У наявності
Саджанець Шавлія дібровна Schneehuegel (ОКН-3765(2-4л))
У наявності
Комплект з трьох саджанців лаванди (ОКН-1768)
387грн.