Монарда має неперевершений аромат, над нею постійно кружляють бджоли, тому її ще називають «бджолиним бальзамом» або «лимонною м’ятою». Як виростити монарду у себе на ділянці, як використовувати в кулінарії цю надзвичайно корисну спецію, розповідає Тамара БЄЛОВА, професор Полтавської державної аграрної академії розповість, як це зробити
Монарда поєднує в собі ароматичні відтінки м’яти, бергамоту, базиліку, лимона і водночас має власний — неповторний і незабутній — аромат. Приємно пахнуть не тільки квітки, а й листки рослини — варто лише до них доторкнутися.
Багаторічні монарди невибагливі. Вони добре ростуть як на сонячних, так і на напівзатінених ділянках. Їм підходять різні ґрунти, окрім заболочених (там багаторічник взагалі може загинути). Однак запам’ятайте: що кращий ґрунт, то «веселіший» і багатший кущ на ньому. Не любить монарда і кислих ґрунтів.
⌂ Фото: Монарда дуже корисна і неймовірно красива рослина
У посушливі спекотні періоди літа рослини потребують поливання і мульчування. Якщо монарду ще й підживлювати, вона цвістиме дуже рясно. На одному місці рослина може утримуватися до семи років, якщо кущ дуже розрісся, його розсаджують, бажано кожні три роки (навесні) — нові рослини розміщують на відстані 35–40 см. Дуже важливо, аби на грядці з монардою не «гуляли» вітри в протягах. Підживлювати рослини треба тільки рано навесні та восени комплексним мінеральним добривом (40 г на 1 м. кв.), яке вносять гранулами у ґрунт під кожну рослину.
Рослина холодостійка, в умовах України зимує без проблем. Профілактика хвороб полягає в достатньому зволоженні ґрунту, мульчуванні й забезпеченні циркуляції повітря навколо стебел. Також треба вчасно видаляти сухі суцвіття.
Відео: Про монарду Розповідає Ольга КОРАБЛЬОВА, старший науковий співробітник відділу культурної флори Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат сільськогосподарських наук
2 ч. л. подрібнених листків та суцвіть на склянку окропу, настояти протягом 20–30 хв., пити по 1/4 склянки три рази на день.
Напій має бактерицидну, протизапальну, імуномодулюючу, антиоксидантну, спазмолітичну, антистресову дію, очищає судини від склеротичних бляшок, допомагає при бронхіті, застуді, запамороченнях, безсонні, себореї.
Використовують зовнішньо для загоєння ран.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Зубровка (ОКН-3211(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Розмарин (ОКН-1229(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Монарда (бергамот) Пардом Май Пінк (ОКН-3013)
У наявності
Саджанець Монарда Pardon My purple (ОКН-3014(2-4л))
У наявності
Саджанець Меліса лимонна (ОКН-1889(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Лавандин Гроссо (ОКН-3692(2-4л))
У наявності
Саджанець Чебрець лимонний Doone Vallery (ОКН-1514(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець Лофант анісовий (ОКН-3891(2-4л))