Усі сорти гострого перцю мають неповторний аромат, корисні й привабливі. Вибрати найкращий для вас допоможе наш експерт, який вирощує найгостріші у світі та найекзотичніші в Україні перці.
⌂ Фото: Андрій обожнює вирощувати різноманітні гострі перчики
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Для екстремалів гострий перчик, вирощений удома, – те саме, що й екстремальні види спорту та розваги, адже, скуштувавши його, отримають букет відчуттів: зігрівальне тепло, ейфорію, навіть пекельний жар.
Прослухати, як проходила пекельна дегустація гострих перців, яку організував «СонцеСад» можете у нашому подкасті:
— Пане Андрію, розкажіть, будь ласка, чому ви зацікавилися перцями й скільки їх тепер на вашому городі?
— Ми вирощуємо 15 сортів гострого перцю. Заохотив мене до цієї справи мій товариш, який запропонував посадити сорт Хабанеро. Переконував, що таку дивину важко дістати. Я спробував — і не розчарувався.
Сорт мав смак та аромат, не схожий на звичайний перець. Коли скуштував першу вирощену перчинку, вона видалася мені аж занадто гострою. Згодом дізнався, що є ще пекучіші. Хотів купити, але їх ніде не було. Тому й вирішив вирощувати.
— Як початківець, ви одразу призвичаїлися до примхливого характеру перців?
— О! Траплялося всяке! Пригадую, як на роботі мене спіткала невдача. Хотів підсушити перці в мікрохвильовій пічці, щоб зробити з них спецію. Увімкнув лише на кілька секунд, а як відчинив дверцята й вдихнув, то стрімголов вибіг на балкон відкашлюватись.
За десять хвилин перцева бомба розлетілася повсюди: працівники в інших кімнатах кашляли й чхали, а за п’ять хвилин почали «евакуйовуватися» офіси з решти поверхів. На цьому робочий день для всіх закінчився. Дихати було неможливо.
— Порадьте, як поводитися із цим кухонним терористом?
— Коли перець цілий, він покритий непроникною плівкою, тому не завдасть шкоди. Однак стережіться, коли його розріжете! Перці можуть попекти шкіру, якщо їх багато. Не допоможе навіть багаторазове миття рук. Тому раджу різати в кухонних рукавичках.
Також не торкайтеся очей руками, коли готуєте страву з перцю. Якщо ж забули про це, то не тріть їх і не промивайте, бо буде ще гірше, а почекайте десять або п’ятнадцять хвилин — і печія мине. Однак хто має лінзи, тому доведеться їх викинути.
⌂ Фото: Зробіть ваш раціон яскравішим завдяки гострим перцям
— Скільки перцю можна з’їсти, щоб не переборщити?
— З власного досвіду знаю, що досить кількаміліметрової смужки, щоб відчути всю гостроту та смак перцю й отримати порцію ендорфіну. До того ж гострий перець підвищує апетит, стимулює роботу травної системи. Отож, застерігаю тих, які мають виразку, не зловживати ним.
Деякі сорти можуть довести до сліз, якщо з’їсти навіть маленький шматочок. Є і не такі пекучі, які дозволять вам поласувати аж цілою маленькою перчинкою. Усі сорти містять капсаїцин. Це — речовина, яка відповідає за пекучість і створює ілюзію опіку. На неї організм реагує підвищенням тиску, спітнінням, печією тощо.
До речі, птахи можуть їсти перець і не відчувати його гостроти. Вони не мають рецепторів, які реагують на цю речовину. Зате люди спроможні сповна насолодитися ароматом і смаком.
— Розкрийте нам секрети гостроти перцю.
— Перший секрет: гострота в перчині скупчується нерівномірно. Найгостріші — насіння й перетинка, за яку воно тримається. Якщо вичистити перегородки з насінинами, перчик буде набагато лагіднішим. Тоді його можна з’їсти більше. Тим паче, що насіння не має смаку, тільки гостроту. Хоча воно дуже корисне: розріджує кров, містить цінні амінокислоти, вітаміни.
Другий секрет: частини перчинки — з різною гостротою. Найменш пекучий — кінчик. Корінець може бути вдесятеро гостріший.
Третій секрет: молочні продукти та жир зменшують гостроту перцю, бо капсаїцин жиророзчинний. Пекучість знижується і під час термічної обробки. Тому можете, наприклад, зафарширувати перчинку.
— Які сорти найпекучіші?
— Кароліна Ріпер — найгостріший у світі сорт (особливо червоний).
Але почну з менш гострих.
1. Халапеньйо. Плоди можна вживати зеленими (додавати до салатів). Вони хрусткі та соковиті. Такими довго висять на кущі. Коли достигають (стають червоні, помаранчеві), то м’якшають, трішки набирають гостроти, змінюють аромат і смак. Мариновані — найсмачніші з усіх перців.
2. Серрано майже такий гострий, як і Халапеньйо.
Відео: Про особливості гіркого перцю Чорна кобра
Розповідає Андрій Синиця
4. Хабанеро червоний, а також помаранчевий, який удвічі гостріший за «брата».
Має на кущі багато дрібних перчиків зі специфічним насиченим ароматом.
Хабанеро шоколадний ще удвічі або втричі гостріший і дуже смачний, з ароматом квітів.
5. Аджі лімо теж не дуже гострий. Має лимонний аромат і смак. Його додають до салатів.
6. Мадам Жанет — найкращий варіант для тих, хто не може їсти дуже гостре (у 15 разів пекучість нижча, ніж у Кароліни Ріпер).
Відео: Про особливості гіркого перцю Мадам Жанет
Розповідає Андрій Синиця
7. Привид білий. Дуже гострий.
Відео: Про особливості гіркого перцю Привід
Розповідає Андрій Синиця
8. Нагабон. Теж із Привидів. Більш соковитий та м’ясистий, ароматний і гострий. Майже такий, як Привид червоний, який має неперевершений, але традиційний аромат перцю, до якого ми звикли.
9. 7 Пот Чагуанас. Дуже гострий.
Відео: Про особливості гіркого перцю 7 Пот Чагуанас
Розповідає Андрій Синиця
10. Його випереджає Скорпіон, особливо карамельний та шоколадний. Червоний менш гострий.
Відео: Про особливості гіркого перцю
Розповідає Андрій Синиця
Найгостріший сорт, який ми вирощуємо, — Кароліна Ріпер, яка більше зігріває, ніж обпалює.
Відео: Особливості гіркого перцю Кароліна Ріпер
Розповідає Андрій Синиця
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова
Рекомендовані товари!