«СонцеСад» ділиться порадами про вирощування огірків від нашого експерта
Віталій та Валентина Малюкіни з села Синяка Вишгородського району на Київщині свою хрумку соковиту продукцію ні в райцентр, ні в столицю продавати не возять. Добре знаючи, що тепличні огірки господарі вирощують без «хімії», їх охоче розкуповують односельці, які не мають часу засаджувати город. За сезон з однієї сотки Малюкіни зазвичай збирають близько пів тонни екологічно чистих овочів. Плодоносити рослини в городників із Вишгородщини починають уже наприкінці квітня. Такий ранній урожай огірків отримати непросто, як стверджує Валентина Малюкіна. Для цього, каже вона, треба добряче потрудитися.
⌂ Фото: Валентина Малюкіна
— Коли починаєте готувати теплиці до нового сезону?
— Одразу після закінчення попереднього. Восени ми згрібаємо рослинні рештки, аби на них не розмножувалися шкідники та хвороби. Плівку на зиму знімаємо і стежимо, щоб у теплиці затримувалося якнайбільше снігу. А як тільки він зійде, одразу, поки земля не висохла, готуємо ґрунт для огірків. Розмішуємо його з торфом, а саму розсаду садимо на так звану «подушку», або теплі грядки. Для цього в теплиці копаємо канавки на весь штик лопати та закладаємо в них солому та коров’ячий перегній. Наверх кладемо родючий шар ґрунту, розмішаний із торфом. Накриваємо теплицю плівкою та залишаємо «подушки» прогріватися. А поки органіка в теплих грядках пріє, висіваємо огірки на розсаду.
⌂ Фото: Сорт огірка Еколь F1
— Яким сортам віддаєте перевагу?
— Найкраще під час садіння в теплицях зарекомендували себе високоврожайні партенокарпічні гібриди Кібрія F1, Еколь F1, Амур F1. Вони не потребують запилення, що неабияк вигідно, вирощуючи огірки в закритому ґрунті.
Для висаджування насіння використовуємо торф’яні пігулки. Розкладаємо їх на піддонах або в спеціальних ящиках, добре зволожуємо і в кожну пігулку кладемо насінинку. Через три-чотири дні з’являються сходи. Спочатку їх треба тримати на підвіконнях у хаті. Трохи згодом, коли молоді рослини підростуть, для кращого процесу фотосинтезу на день їх виносять у теплицю. Через місяць, тобто наприкінці березня — у перших числах квітня, проводимо профілактичну обробку розсади біопрепаратами проти бактеріальних хвороб та павутинного кліща і висаджуємо її на грядки.
— Відтоді, напевно, можна спокійно чекати на плодоношення?
— Якби ж так було! Одразу після висаджування розсади в нас починається гаряча пора. На початку квітня зазвичай ще досить холодно, тому теплицю вночі треба опалювати. Для цього мій чоловік та батько власноруч змайстрували пічку-буржуйку: до старої бочки приварили довгу металічну трубу. Поки не потепліє, ми всі по черзі мусимо ночувати в теплиці.
Для підтримання постійної температури в пічку як мінімум три рази за ніч треба підкидати дрова. Огірки — культура теплолюбна, тому аж ніяк не можна допустити, аби нічна температура була нижчою ніж 15–18 градусів. Згодом, коли сонце пригріє й опалювати теплицю нема потреби, стежимо, аби вдень не було понад 40 градусів. Щоб зменшити температуру, відчиняємо двері та вікна навстіж і влаштовуємо протяги. Як тільки рослини почнуть рости, кожне стебло підв’язуємо до шпагату. Якщо з’являються бічні пагони, їх одразу обриваємо. Залишаємо лише центральне стебло, на якому в середині квітня з’являється зав’язь.
— Як часто поливаєте і чим підживлюєте огірки?
— У теплиці ми облаштували крапельне поливання. Щоправда, через спеку на початку літа цьогорічний сезон був несприятливим для огірків. Тому навіть регулярне поливання не допомагало плодоношенню: корені рослин отримували вологу, а листя вигоряло від високої температури. Відтак теплицю довелося затінювати.
⌂ Фото: Огірок сорту Амур F 1
Через різкий перепад температури цього року була небезпека ураження рослин грибковими хворобами та шкідниками. Аби запобігти цьому, обробляли їх біопрепаратом Фітоспорин. Підживлювали Йодомарином. Щоправда, продовжити плодоношення завдяки останньому препарату не вдалося: огірки родили лише протягом травня та червня.
Однак я зрозуміла, як зарадити у цій ситуації. Висіяла прямо в ґрунт теплиці насіння ранньостиглого партенокарпічного гібрида Амур F 1, який виявився стійким до високої температури та доволі урожайним. Тим паче, що його можна їсти свіжим, а також засолювати та маринувати на зиму. Тому цього року за сезон у теплиці нам вдалося виростити два урожаї огірків. З теплиці площею 1,3 сотих ми зібрали близько пів тонни зеленців.
Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Людмила ПРИЙМАЧУК
Рекомендовані товари!
У наявності
Огірок Син Полка за 0,5 г (ЕОГ-38)
12грн.
У наявності
Огірок Хрустяшка F1 за 20 нас. (ЕОГ-39)
10грн.
У наявності
Огірок Китайське диво за 0,5 г (ЕОГ-58)
12грн.
У наявності
Огірок Лібелле за 20 нас. (ЕОГ-63)
10грн.
У наявності
Огірок Малиш за 0,25 г (ЕОГ-41)
10грн.
У наявності
Огірок Юліан F1 за 0,5 г (ЕОГ-72)
10грн.
У наявності
Огірок Аннушка F1 за 0,25 г (ЕОГ-101)
15грн.
У наявності
Огірок Білий делікатес (Китай) за 0,25 г (ЕОГ-107)
12грн.
У наявності
Огірок Костик F1 за 10 нас. (ЕОГ-288)
18грн.
У наявності
Огірок Самородок за 0,25 г (ЕОГ-19)
10грн.