Зернятка літньої радості: як отримати великий качан та зберегти цукристість кукурудзи (журнал «СонцеСад» 1/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
02.02.2023
 
Справжнє літо — це сонечко, пляж, соковиті фрукти та солодка кукурудза. Щоб пригощати своїх гостей смачною і красивою кукурудзою, треба знати правила її вирощування. Про те, як отримати найсолодшу, найсоковитішу й найкрасивішу кукурудзу, доглядати за нею та заготовляти на зиму, розповіла «СонцеСаду» наукова співробітниця ВНІСу, керівниця відділу овочівництва Ія Реслер.


«Вирощуючи кукурудзу з тривалішим періодом вегетації, можете розраховувати на більший качан і потужнішу рослину. Завдяки довшому періоду вегетації кукурудза набуває більш виражених ознак, за що її і цінують», — експертка розпочала розмову з найголовнішого.

Наукова співробітниця ВНІСу, керівниця відділу овочівництва Ія Реслер

⌂ Фото: Наукова співробітниця ВНІСу, керівниця відділу овочівництва Ія Реслер

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Умови вирощування

«Кукурудза — сонце-, тепло- та вологолюбна культура. Якщо забезпечити їй ці умови максимально й насамперед правильно вибрати насіння, уважно читаючи характеристики гібрида, можна отримати результат, про який ви мріяли, — запевнила пані Ія. — Ми всі хочемо отримати ранній урожай. А ранній гібрид не дасть такої високої цукристості та солодкуватості на смак. Його качан невеликий. Така його природа. Гібрид не буде потужним, тому що росте менше часу».

«Під час вегетації, коли рослина проходить усі фази розвитку, звичайно, вона мусить мати як основу поживний ґрунт. Але й мусить мати можливість цю поживу брати із цього ґрунту. Рослина живиться тим, що розчинено в ньому. Якщо ми не можемо сподіватися на природний подарунок із неба — достатню кількість опадів, важливо кукурудзі забезпечити поливання», — зауважила фахівець з овочівництва.

«Забезпечувати кукурудзу водою треба впродовж усього її життя, однак є фази, коли це надзвичайно важливо. Качан (а ми мріємо про великий качан) закладається як майбутній орган, диференціюється, тобто в ньому формується певна кількість рядів та зернівок у ряді. Усі ці процеси відбуваються на стадії розвитку кукурудзи як рослини у фазі 3-5 листка. У цей період кукурудза не може потерпати від нестачі вологи. Бо інакше боротиметься за життя з несприятливими умовами, їй буде не до закладання великого качана. Тому цей період поливання дуже важливий», — стурбовано продовжила пані Ія.

Як усе ж таки дивовижно створена кукурудза! З особливою турботою до рослин та любов’ю до своєї праці далі розкрила магію виникнення качана Ія Реслер.

«Зверху розташоване чоловіче суцвіття рослини кукурудзи. Це місце, звідки летить пилок, потрапляє на жіночі квіточки, які сформувалися в пазухах листків. Коли пилок попадає на приймочки, він упродовж усього польоту мусить зберігати свою життєздатність. Якщо йому буде сухо й гаряче, пилок на цьому шляху помирає. Потрапляючи туди, куди треба, не може виконати функцію запилення і запліднення. Тому зернівка не розвиватиметься.

Отже, ще один надзвичайно важливий період у житті кукурудзи — період запилення. Він триває близько 10-14 днів. Візуально можна спостерігати, коли летить пилок. Саме протягом цього часу кукурудзі треба забезпечити добре поливання — і вона віддячить гарним качаном», — говорить про важливість поливання експертка.

Кукурудза цукрова Веге F1

⌂ Фото: Кукурудза цукрова Веге F1

 

Чи варто видаляти пасинки й проріджувати качани на стеблі?

«Існує думка, що пасинки поглинають усю силу, забирають поживу, тому її бракує центральному стеблу. Хтось видаляє, хтось ні. Ми знаємо, що нема такої прямої кореляції. Перевірили, що за густоти посіву 650-700 рослин на сотці рослини кукурудзи розміщуватимуться так, що дуже багато бічних пагонів не буде утворено», — відповіла нам пані Ія.

«Видалення пасинків чи других качанів на стеблі кукурудзи — це пошкодження рослини. Втручання, яке вона мусить пережити, витратити на нього сили, подолати стрес. Окрім того, механічне травмування — прямий вхід для спор сажки, місце, де можуть відкласти личинки комахи, тобто це доступ для шкідників. Тому треба думати: варто видаляти цей другий качан чи ні? Нащо його видаляти? Я би залишала», — порадила наукова співробітниця ВНІСу.

Кукурудза цукрова Андріївський F1

⌂ Фото: Кукурудза цукрова Андріївський F1

 

Вибор сортів кукурудзи з довшим вегетаційним періодом

«У своїй лінійці цукрової та надцукрової кукурудзи ми умовно виділили: 65-68, до 70-ти днів — короткий вегетаційний період; 72-74, 78 діб — середній вегетаційний період; понад 80 днів — довгий вегетаційний період.

Вегетаційний період — це не час, який ми починаємо відраховувати після того, як поклали насінину в ґрунт, а той момент, коли з’являється паросток насінини. Однак якщо кукурудза розвивається досить швидко, отримує багато сонця, тепла, вологи, то оцей час губиться впродовж періоду, який називаємо вегетаційним.
За добрих умов сходи кукурудзи з’являються на п’ятий або шостий день. Отож, підрахуймо: 75 дні, обіцяних нам виробником, як вегетаційні, 5 — до появи сходів. Отримаємо 80 днів.

Але якщо кукурудза потрапляє в сприятливі умови, то вона тих п’ять днів надолужить, і через 75 днів ви й справді зможете збирати її. Тим паче, що через 75 днів рослина буде в стадії молочної стиглості, вона вже їстівна. Через 80 днів настане стадія молочно-воскової стиглості. Кукурудза ще їстівна. І якщо качан і далі залишається на рослині, його ще можна зривати і їсти. Тобто період збирання не обмежується одним або двома днями», — пояснила пані Ія.

«Зрозуміло, що кукурудза зберігає свій смак на стеблі впродовж довшого часу — приблизно тиждень на стеблі. Ви маєте достатньо часу, щоб її зірвати.
Зернівочки живляться через качан. Зірваний качан зберігає ще багато енергії, якою зернівка може живитись, щоб підтримувати свій смачний стан. Водночас розвиток продовжується в напрямі полімеризації цукрів у крохмаль. А ми не хочемо крохмалистого смаку. Тому найкраще від моменту зривання і впродовж тижня кукурудзу з’їсти або приготувати для зберігання. Тобто період збирання та підготовки до зберігання становить тиждень на стеблі й ще тиждень після збирання», — порекомендувала фахівець з овочівництва.

«Важливий нюанс: після зривання качан мусить зберігатися закритим. Камера, яка утворюється всередині навіть після зривання, дає йому можливість не втрачати абсолютної соковитості.

Ранні гібриди пропонують вживати свіжими. А ті, що мають середній і довший вегетаційний періоди, можна і їсти і заготовляти. Кукурудзу можна заморозити, законсервувати, вакуумувати.
Ось такі прості секрети!» — скромно додала Ія Реслер.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 1/2023

Купити насіння кукурудзи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Солодка кукурудза: кращі нові сорти для України
Солодка кукурудза: кращі нові сорти для України
Сучасні гібриди цукрової кукурудзи не тільки корисніші, а й легші для перетравлювання, ніж зернова, яку ми їли в дитинстві
Хвороби кукурудзи
Хвороби кукурудзи
Хвороби кукурудзи та як з ними боротися
Столова кукурудза Чокло: створена спеціально для гарніру
Столова кукурудза Чокло: створена спеціально для гарніру
Тільки СонцеСад реалізує насіння столової кукурудзи Чокло!
Консервація початків кукурудзи: рецепт
Консервація початків кукурудзи: рецепт
Як консервувати початки кукурудзи
Високоолеїнова олія: користь у квадраті
Високоолеїнова олія: користь у квадраті
Користь високоолеїнової олії торгової марки Garna (СС. 4/2020)
«З любові – кожна насінина кукурудзи!»
«З любові – кожна насінина кукурудзи!»
Вирощуванння та унікальні сорти солодкої кукурудзи від Михайла Нагорняка
Суперсолодка кукурудза любить тепло та догляд
Суперсолодка кукурудза любить тепло та догляд
Як вирощувати суперсолодку кукурудзу - поради Сергія Ситниченко
Суперсолодка кукурудза. Захоплива історія створення
Суперсолодка кукурудза. Захоплива історія створення
Поради від Михайла Нагорняка
Секрети високих врожаїв суперсолодкої кукурудзи
Секрети високих врожаїв суперсолодкої кукурудзи
Поради Михайла Нагорняка, директора компанії «МНАГОР» – українського виробника насіння суперсолодкої кукурудзи

Рекомендовані товари!

0
Кукурудза кормова Любава 279 МВ за 0,5 кг

У наявності

Кукурудза кормова Любава 279 МВ за 0,5 кг (ЕКК-25)

79грн.
0
Кукурудза кормова Кадр 267 МВ за 0,5 кг

У наявності

Кукурудза кормова Кадр 267 МВ за 0,5 кг (ЕКК-26)

75грн.
2
Кукурудза Джамала F1

У наявності

Кукурудза Джамала F1 (ЕКК-38)

59грн.
0
Набір

У наявності

Набір "Кукурудзяна насолода" за 250 нас. (ЕКК-65)

156грн.

240грн.

2
Кукурудза цукрова Страйк F1

У наявності

Кукурудза цукрова Страйк F1 (ЕКК-61)

84грн.
2
Кукурудза цукрова Монблан F1

У наявності

Кукурудза цукрова Монблан F1 (ЕКК-68)

49грн.
2
Кукурудза Бордо (Український біколор) F1

У наявності

Кукурудза Бордо (Український біколор) F1 (ЕКК-87)

59грн.
2
Кукурудза Сентіс F1

У наявності

Кукурудза Сентіс F1 (ЕКК-79)

59грн.
2
Кукурудза Джульєтта F1

У наявності

Кукурудза Джульєтта F1 (ЕКК-86)

59грн.