Літо у самому розпалі. Основні городні роботи вже зроблено. Посіяна солодка кукурудза гарненько росте на городі. На часі нові нагальні проблеми — шкідники, розповів «СонцеСаду» вінницький селекціонер, засновник компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк.
Про види шкідливих для солодкої кукурудзи метеликів та дієві методи боротьби з ними слухайте в нашому аудіозаписі. Розповідає Михайло Нагорняк:
⌂ Фото: Вінницький селекціонер, засновник компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк
— Які сьогодні клопоти мають українці, котрі посадили на грядках цукрову кукурудзу?
— Зараз головне завдання для солодкої кукурудзи — поборотися з метеликом стебловим та луговим. Є ще бавовникова совка. Ці всі метелики саме активно літають і відкладають яйця. З них вилуплюється гусінь і дуже жвавенько починає їсти кукурудзу. Особливо солодку. Вона для них вся смачна, навіть стебло.
⌂ Фото: Стебловий метелик
— Як зайва боротися з такими шкідниками?
— Є спеціальні зареєстровані хімічні препарати. Є чимало біологочних препаратів. Всі вони ефективні. Однак під час їх використання варто враховувати основну особливість солодкої кукурудзи — її цвітіння співпадає з льотом метеликів. Тому ми радимо працювати з цими препаратами трішки наперед і обирати ті препарати, які дозволені саме в овочівництві.
Кукурудзу можна вживати в їжу вже на 25-й день після цвітіння, після запилення так званих «кісок». Тому хімічними засобами захисту її кропити потрібно обережно.
⌂ Фото: Бавовникова совка
Дехто як робить: побачив гусінь, і за днів 3-5 до того, як їхати на базар, кропить кукурудзу. Люди ж бояться гусінь, та й поїдені качани виглядають не дуже товарно. Але ж вся ця хімія потрапить до шлунку. Тому з цим потрібно бути особливо обережними.
В наш час городи та поля від кукурудзяних метеликів мало хто обробляє. Гусінь не встигає зробити великої шкоди. Цукрова кукурудза — овочева кукурудза збирається в молочно-восковій стиглості.
Але з року в рік трапляється бачити до п’яти гусениць на одному качані. Стільки гусені може з’їсти весь качан повністю. Рік на рік не приходиться, звичайно, але буває і таке.
⌂ Фото: Луговий метелик
— Чи можна боротися з метеликами без застосування хімічних засобів?
— Звичайно можна. Є така маленька комашка, називається трихограма. Вона паразитує на яйцях шкідників. Ми рекомендуємо купувати її та розкидати по полях і городах. Це дуже дієва штука. Її продають біолабараторії практично в кожному обласному центрі. Трихограма вбиває приблизно 70 різних шкідників.
Коштує трихограма невеликі гроші. Але це дієвий і безпечний метод боротьби. Давно помітили, хто вносить трихограму, при правильному застосуванні гарантовано ефективність 60-80%. Хімікати діють краще — майже 90-95% ефективності. Однак варто враховувати фактор безпеки.
До того ж трихограма дешевша в разів «надцять» від хімічних препаратів. По грошах трихограма 100 гривень на гектар, чи 150. Це не так вже й дорого.
Також є чимало зареєстрованих органічних препаратів. Ми в себе на полях їх також вносимо. Ми перевіряли ефективність їх і хімічних препаратів — вони приблизно були на рівні. Та й по ціні майже однаково.
З препаратами для солодкої кукурудзи потрібно бути вкрай обережними ще через один важливий фактор — пилок з цієї культури збирають бджоли.
Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Людмила Калита
Широкий вибір біо- та хімпрепаратів від метеликів та ін. щкідників на сайті SONCESAD.COM
у розділі Для саду / Від шкідників / Від гусениці, совок
Рекомендовані товари!
У наявності
Кукурудза цукрова Медунка F1 за 20 г (ЕКК-9В)
32грн.
У наявності
Кукурудза Дейнеріс (Барселона) F1 (ЕКК-20)
42грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Білий Кролик (ЕКК-47)
48грн.
У наявності
Набір цукрової кукурудзи "Біле золото" (ЕКК-80)
У наявності
Кукурудза цукрова Андріївський F1 (ЕКК-15)
48грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Герміона F1 (ЕКК-44)
42грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Ротердам (ЕКК-40)
42грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Білосніжка за 15 г (ЕКК-11В)
19грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Біколор (ЕКК-53)
48грн.
У наявності
Кукурудза цукрова Палітра F1 (ЕКК-67)
59грн.