Тема суперсолодкої кукурудзи неабияк зацікавила наших читачів, і вони просять розповісти про неї більше. Тому ми знову звернулися до Михайла Нагорняка, керівника компанії «Мнагор» – вітчизняного лідера із селекції солодкої кукурудзи – за роз’ясненнями.
– Зараз селекціонери усього світу працюють тільки над гібридами солодкої кукурудзи. Чому саме гібридам приділяють так багато часу та вкладають у них більше коштів, ніж у вирощування традиційних сортів?
– Насамперед тому, що зважають на якість продукції та економічні показники. У гібридах першого покоління, що позначаються F1, схрещують два сорти, які успадковують найкращі ознаки обох батьків. Наприклад, стійкість проти хвороб і великоплідність, ранньостиглість і транспортабельність. У сорті зазвичай всіх цих ознак не буває. Якщо, для прикладу, качани гібрида в півтора чи два рази більші, ніж сорту, і їх виросте на стеблі значно більше, до того ж всі вони будуть відбірними, то господар вибере насіння саме з позначкою F1. Воно буде дорожчим, але й урожай дасть удвічі більший. Тому, продавши качани, можна буде отримати більший прибуток. Причому різниця суттєва – якщо із сорту на гектарі, наприклад, можна отримати 10–15 тисяч качанів, то з гібрида – 25–30 тисяч. Ціна одного качана кукурудзи на ринку від п’яти до десяти гривень, залежно від регіону. Різниця очевидна, чи не так?
– Навіщо створювати дедалі більше нових гібридів, якщо ті, які вже є, мають високий рівень урожайності?
– Для того, аби отримати не тільки щедрий врожай, а й властивості, яких не мають старі гібриди. У деяких випадках селекціонери створюють гібриди не лише з новою корисною ознакою, а й із великим комплексом властивостей. Ось відгуки наших клієнтів:
«Шість років тому купила популярний американський гібрид солодкої кукурудзи, – каже фермер із Херсонщини Галина Вікторівна. – Він мені дуже сподобався: великий качан та досить солодка кукурудза. Проте достигає аж за 80 днів: я мусила два тижні чекати на свою кукурудзу, тоді як усі мої сусіди-фермери вже активно торгували, та ще й за вигідними цінами. Тому теж вирішила спробувати щось новеньке та більш ранньостигле. Вибрала ранньостиглі гібриди, зокрема насіння Дейнеріс української селекції від фірми «Мнагор». І не помилилася! Качани були не менші, але найголовніше, що достигає тепер моя кукурудза на 20 днів раніше! На наступний городній сезон уже придбала суперсолодкі гібриди від селекційної компанії «Мнагор»: Дейнеріс, Юрмалу, Солодку Мрію (Фіона) та Джамалу. Обов’язково садитиму конвеєрним методом, як радять «мнагоровські» агрономи-консультанти».
Суперсолодка кукурудза Візантія F1
«Торік у травні посадив новинку від компанії «Мнагор» – гібрид Візантія F1, – написав нам В’ячеслав Возіян із Миколаївської області. – Дуже задоволений, бо схожість висока й урожай щедрий. Качани виросли не менше 24 сантиметрів. Смачні й суперсолодкі. Замовлятиму ще».
«Торгую власноруч вирощеною продукцією на ринку, – розповів Василь Ковальчук з Одеси. – Спочатку просто пропонував спробувати новинку від «Мнагора» – Білий кролик. Це перша молочно-біла суперсолодка кукурудза в Україні. А потім клієнти й самі зацікавилися, чи маю білі качани. Як виявилося, вони напрочуд смачні та ніжні, а діти вважають їх неабияким смаколиком».
Суперсолодка кукурудза Білий кролик.
– У каталозі вашої продукції чимало новинок із позначкою «Тип Sh2». Що вона означає?
– Це ген цукристості. Він характерний для суперсолодких гібридів. Відомо, що зерно цукрової кукурудзи у фазі молочній стиглості зберігає свої смакові властивості від п’яти-шести годин після збирання до двох-трьох днів. Потім у ньому відбувається перетворення цукру на крохмаль. Саме через це звичайна солодка кукурудза, яка містить лише п’ять-вісім відсотків цукрів, стає дедалі менш популярною, замість неї віддають перевагу суперсолодкій цукровій кукурудзі, що містить уже від 20% цукрів. Вона може перебувати довший період у стадії технічної стиглості без втрати смаку: при кімнатній температурі – до п’яти-семи днів, а при температурі 0–5°C – до 10–15 і навіть більше.
– Які нові «мнагорівські» гібриди пропонуєте цього сезону?
– Цього року ми подали до Держреєстру два нові гібриди. Це Роттердам F1 – ультрарання новинка, що достигає за 65–68 днів. Його давно чекають наші споживачі, щоб першими мати урожай, на якому можна найбільше заробити. Інший гібрид під назвою NBM-2020 F1 – це суперсолодкий ранньостиглий гібрид для основного ринку, що достигає за 73–75 днів. Має дуже гарні великі качани та надзвичайно ніжний смак. Два гібриди містять понад 22% цукрів, добре транспортуються, підходять для заморожування та консервації.
Загалом усі гібриди компанії «Мнагор» мають інтернаціональне походження: американські, канадські, голландські суперсолодкі лінії, використовуємо традиційну селекцію, без ГМО, із високими посівними властивостями, яким довіряють клієнти з усіх областей України. А з 2017 року й за кордоном: Румунія, Молдова, Білорусь, Узбекистан тощо.
Відео: Користь кукурудзи для вагітних
Розповідає Володимир Заверталюк, кандидат сільськогосподарських наук, директор Дніпропетровської дослідної станції Інституту овочівництва та баштанництва НААН
– Читачі нашого журналу мають унікальну нагоду отримати пробник вашого насіння. Воно дуже оригінально оброблене, має металевий блиск. Розкажіть, будь ласка, що це за агротехнічний прийом, чим таке зерно відрізняється від звичайного?
– Сьогодні на ринку насіння можна легко заплутатися. Яке тільки нам не пропонують продавці: й дражоване, й інкрустоване, й навіть шліфоване.
На нашому виробництві насіння проходить безліч підготовчих операцій. Його очищають, сортують, калібрують, обробляють проти збудників хвороб, які можуть перебувати на поверхні. Окрім того, насіння обов’язково інкрустуємо: створюємо навколо нього спеціальну оболонку, що має відразу декілька корисних функцій. Саме інкрустація є обов’язковою складовою інтенсивної технології рослинництва, бо дає можливість отримати надбавку до урожаю зернових культур на 15–20%, цукрових буряків на 5–10%, цукрової кукурудзи на 7–12%. Також протруйник успішно бореться з патогенними грибками. «Мнагорівська» інкрустація підвищує схожість і енергію проростання насіння, а це, своєю чергою, покращує врожайність. Інкрустоване насіння ще й зручно сіяти: яскраві перламутрові зернини добре видно на темній землі. Насіння захищене до 45 днів після висівання в ґрунт, а далі рослини проходять акліматизацію та набувають природної стійкості проти хвороб.
Розмовляла Вікторія Вишнева.
Відео «Як посіяти суперсолодку кукурудзу?». Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК:
Фахівці компанії «Мнагор» стверджують: суперсолодка кукурудза є нішевою і на ній можна добре заробити. Щороку популярність цієї культури в Україні зростає. Площі, виділені для неї сільгоспвиробниками, стрімко збільшуються. За оцінками компанії, серед покупців насіння суперсолодкої кукурудзи найбільше власників земельних паїв площею один-два гектари та городників, які мають ділянки до одного гектара.
Купити насіння кукурудзи можна тут.
Читати ще:
Суперсолодка кукурудза — скуштуєте раз і захочете їсти щодня!
Редиска — таємниця з хвостиком