Кукурудза. Садимо навіть у березні! (журнал СонцеСад №4/2021)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
08.12.2021

⌂ Відомий селекціонер, директор компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк, який розповів читачам «СонцеСаду» про унікальні новинки.

Смакує, аж за вухами лящить. Звичайно ж, це про кукурудзу. Її називають царицею полів, одним із трьох хлібів. Їй — вдумайтеся тільки! — 12 тисяч років. Нею захоплювалися жителі обох Америк, а для Європи маїс відкрив сам Христофор Колумб! На європейських просторах жовті качани називали золотими початками, і цей злак справді містить більше золота, ніж інші рослини: y тонні попелу кукурудзи є до 60 г коштовного металу. Поки науковці шукають у її зернах інші цінні речовини, ми преспокійно смакуємо золоті качани (а тепер — і білі, і кольорові), насолоджуючись неповторним смаком цього соковитого та солодкого злаку. Його люблять і дорослі, і діти, готують кожен на свій смак, і способів приготування не перелічити! Тим паче, що селекціонери, зокрема й вітчизняні, перевершуючи свої попередні зразки, щороку пропонують дедалі смачніші сорти, стійкіші до хвороб та шкідників, простіші у вирощуванні. І один серед тих, для кого кукурудза — не просто наїдок, а джерело прогресу і глибина смаку, — відомий селекціонер, директор компанії «Мнагор» Михайло Нагорняк, який розповів читачам «СонцеСаду» про унікальні новинки. А таких на вітчизняному ринку кукурудзи, як довідалися, чимало!

 

Новинки: ультраранні, кольорові

— Нині популярність кукурудзи зростає, хоча здивувати споживачів дедалі важче. Як Вам це вдається?

— Нині кукурудза — топкультура. Саме тому, що належить до дуже корисних дієтичних продуктів, а якість харчування для багатьох — у пріоритеті. Її зерна — джерело корисної для травлення клітковини, макро- та мікроелементів, вітамінів, цукрів, що позитивно впливають на організм людини. А головне — цей корисний і смачний дієтичний продукт можна виростити на своєму городі. Не дивно, що цій культурі прогнозують славне майбутнє, адже тільки за десятиліття затребуваність кукурудзи має зрости приблизно на 20%!

— Завдяки праці селекціонерів останнім часом з’явилось чимало унікальних новинок. Які найцікавіші сорти та їхнє насіння можна незабаром придбати на ринку?

— Зростає запит передусім на ранні сорти кукурудзи. Українці ласують ними майже від червня. Що раніше достигають, то більше їх купують. Також господарі хочуть вирощувати на присадибних ділянках надранні сорти. Цьогоріч для шанувальників перших качанів ми пропонуємо новий гібрид Імпресаріо, який родитиме вже в середині літа. Це ультраранній гібрид на ринку України, аналогів якого не має ніхто. Уявляєте? Ви вже ласуєте кукурудзою, а качани інших сортів чи гібридів ще достигають! Окрім того, зможете пригостити родину, друзів і вигідно продати на ринку — за 10–12 гривень за качан, тоді як пізніше продаватимуть за 2–3 грн. Дотепер у групі ранньостиглих сортів на першому місці Дейнеріс. Однак Імпресаріо достигає на три дні раніше, до того ж він ще смачніший! Його вирощують із насіння та розсадним методом. Висадивши рослини в теплицях, отримаєте качани швидше, ніж у відкритому ґрунті.

Відео: Як сіяти суперсолодку кукурудзу?

Розповідає селекціонер Михайло НАГОРНЯК

— Якось бачила на ринку різнокольорові качани з білими та жовтими зернами і помітила, що цей продукт миттєво розкуповують… Чи така кукурудза набуває поширення?

— Так, це один із наших ранніх сортів — кукурудза Мармурова, яка кілька років на ринку має такий високий попит серед споживачів, що тепер весь підвид так називають. Насамперед його цінують за оригінальність, а також за раннє дозрівання та розмір качана — 20–22 см. Звичайно, і за неперевершений смак — солодкою та соковитою кукурудзою охоче ласують всією родиною. Купуючи Мармурову або її насіння, будьте певні, що цю двоколірну, ранню, суперсолодку та смачну кукурудзу селекціонери створили для продовольчих цілей.

⌂ Фото: Один із ранніх сортів — кукурудза Мармурова, яка кілька років на ринку користується високим попитом серед споживачів

Колір зараз має значення, адже на овочевому ринку та ринку насіння в Україні ще продають як давні сорти з низьким вмістом цукру — 4–6%, так і несолодкі сорти кормової кукурудзи, які збувають як солодкі. Часто зустрічаються підробки, наприклад "бондюелька" або "суперсолодка", без назви сорту. І всі вони з жовтими качанами. Тому, перш за все покупець звертає увагу на кукурудзу з мармуровими та білими зернами, які однозначно матимуть суперсолодкий неперевершений смак та цукристість понад 22%. Тому такі сорти набувають широкого поширення.

— …Але поки що біла кукурудза не так часто трапляється. Чому?

— Раніше на ринку було дуже мало білих сортів, адже на таких зернах видно найменші вади. Крім того, після легкої термічної обробки цукру, яких багато в них, карамелізуються, тому кукурудза стає вже не такою білою. Чотири роки ми працювали над вирішенням цієї проблеми. Цього року з'явився новий гібрид білої кукурудзи, насіння якої після термічної обробки не тьмяніє і не втрачає колір. Це найбільший серед відомих білих сортів та гібридів — Монблан. Раджу скуштувати його. Цей гібрид — новинка, якої дуже мало на ринку, бо насіння створили небагато.

Найбіліший серед відомих білих сортів та гібридів — Монблан.

⌂ Фото: Найбіліший серед відомих білих сортів та гібридів — Монблан

Слід згадати, що є інший сорт білої кукурудзи — Білий кролик, який не містить жодних алергенів. Його можна вживати і маленьким дітям, і людям похилого віку. Багато наших клієнтів зараз хочуть вирощувати цей сорт, тому в найближчому майбутньому, гадаю, білої кукурудзи побільшає і на ринку, і на городах.

Як правильно сіяти білу та жовту кукурудзу, щоб не було перезапилення: поради від Михайла Нагорняка

 

 

Сіємо одночасно — їмо кілька місяців

— Перший качан, як кажуть, найсмачніший. Але хочеться, щоб такими були всі: і середньостиглі, і пізні сорти.

— Наразі аграрна культура виробників, навіть якщо йдеться про тих, хто обробляє невелику городню ділянку, дуже висока. Вирощують кукурудзу конвеєрним способом, щоби збирати врожай все літо і аж до середини осені. Можете садити один сорт, кожні два тижні підсіваючи його, — і зриватимете качани протягом декількох місяців. Або альтернативний, правильніший, на мій погляд, спосіб комбінувати на ділянці надранні, ранні, середньо- і пізньостиглі сорти: висіяти одночасно і поступово споживати. Ультраранні цікаві тим, що в центральних областях їх можна сіяти до початку липня, а на Півдні України ще на два тижні пізніше і восени гарантовано збирати продукцію молочної стиглості.

— Коли висівати кукурудзу?

— Деякі сорти, наприклад наш холодо- та морозостійкий Дейнеріс, можна висівати навіть за мінусової температури. Ми сіяли наприкінці березня, у перші дні квітня на Київщині і, незважаючи на насмішку скептиків, отримали рясні сходи. Такий високий результат отримано завдяки унікальній технології обробки насіння Радікс Перфекта, що в перекладі з латини означає «прекрасний корінь». Якщо посадити ультраранні сорти Дейнеріс або Імпресаріо, отримайте качани вже в середині липня.

— Гарантовано?

— Ризик є. Якщо дуже холодна весна, насіння кукурудзи не відразу сходить. Але оброблені за технологією Радикс Перфект можуть лежати землі протягом 20-30 днів. Тоді її схожість може на кілька відсотків знизитись. З іншого боку, за сприятливих умов виграєте та отримаєте надранній урожай.

 

Кукурудза для початківців

— Мої знайомі, котрі ще не вирощували кукурудзу, цікавляться, чи можна отримати щедрий урожай на присадибній ділянці?

— Кукурудза — це легка культура для початківців. Вона любить вологу та підготовлений ґрунт. В першу чергу проводять осіннє оранку, завдяки якій в грунті накопичується волога і відбуваються біологічні процеси, що підвищують урожайність рослин. Особливих технологій застосовувати не потрібно. Наші сучасні посухостійкі сорти можуть рости і навіть плодоносити без поливання. Щороку обираємо їх у Центральній Україні, Вінницькій області. Все частіше тут рослини одержують мало вологи.

Запорука високої врожайності — у п'яти основних чинниках:

Виділю кукурудзяного стеблового метелика, який теж любить ласувати солодкою кукурудзою. Обробляти посіви сильнодіючими препаратами не раджу, адже споживаємо качани у стані молочної стиглості. Рекомендую використовувати органічний захист кукурудзи, наприклад, трихограм.

— Скільки варити солодку кукурудзу?

— За нашими даними, цукрову кукурудзу потрібно опустити в окріп, дочекатися, поки вона знову закипить, і варити протягом 5-7 хвилин. Не перетримуйте, тому що це позначається на смаку!

— Якщо вродило на славу, не завжди господарі мають змогу вжити всіх плодів цукрової кукурудзи. Як її краще зберігати?

— Ми розробили легку технологію саме домашнього заморожування. Качани збираємо, чистимо, бланшируємо (проварюємо) три хвилини у окропі. Охолоджуємо в холодній воді, зрізані зерна в зиппакетах кладемо в морозильник. У зернах зберігаються усі поживні речовини.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Каліта

Купити насіння кукурудзи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Солодка кукурудза: кращі нові сорти для України
Сучасні гібриди цукрової кукурудзи не тільки корисніші, а й легші для перетравлювання, ніж зернова, яку ми їли в дитинстві
Хвороби кукурудзи
Хвороби кукурудзи та як з ними боротися
Чотири секрети цукрової кукурудзи від селекціонера Михайла Нагорняка (журнал СонцеСад №2/2021)
Секрети вирощування та споживання цукрової кукурудзи. Відгуки городників
Столова кукурудза Чокло: створена спеціально для гарніру
Тільки СонцеСад реалізує насіння столової кукурудзи Чокло!
Консервація початків кукурудзи: рецепт
Як консервувати початки кукурудзи
Користь у квадраті (журнал СонцеСад №4/2020)
Користь високоолеїнової олії торгової марки Garna
«З любові – кожна насінина кукурудзи!»
Вирощуванння та унікальні сорти солодкої кукурудзи від Михайла Нагорняка
Суперсолодка кукурудза любить тепло та догляд
Як вирощувати суперсолодку кукурудзу - поради Сергія Ситниченко
Суперсолодка кукурудза. Захоплива історія створення
Поради від Михайла Нагорняка
Секрети високих врожаїв суперсолодкої кукурудзи
Поради Михайла Нагорняка, директора компанії «МНАГОР» – українського виробника насіння суперсолодкої кукурудзи

Рекомендовані товари!