Як просто зберегти різні види капусти взимку (журнал «СонцеСад» 4/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.11.2023

Є багато способів зберігання різних видів капусти, які спрямовані на те, щоб цей овоч не втратив усіх поживних речовин та корисних властивостей.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

Як зберегти капусту кольрабі

Капуста кольрабі має багато вітамінів і мікроелементів, особливо вітаміну С, В6 та калію. З неї можна приготувати різні страви, салати. Овоч при кімнатній температурі зберігається кілька днів. Щоб споживати капусту протягом усієї зими, зберігайте її в спеціальних умовах.

Для тривалого зберігання вибирають переважно пізньостиглі сорти, плоди яких фіолетового кольору, діаметром 8 см, стійкі до здерев’яніння. Кореневище не обрізають, тільки листки на відстані 2 см від нього. Перестиглі плоди не рекомендують збирати, бо їхній м’якуш швидко твердіє.

Є кілька способів зберігання капусти в домашніх умовах. Тримають її в погребі, викладаючи в ящики або кошики. Ці ємкості бажано ставити на стелажі. На дно насипаємо піску. Коренеплоди розміщуємо так, щоб не прилягали один до одного. Частково занурюємо їх у зволожений пісок. Зверху накриваємо плівкою і робимо отвір для доступу повітря. Можна зберігати кожен плід підвішеним у сітці.

Застосовують ще один спосіб: насипають піску шаром завтовшки 8–10 см на підлогу в сховищі, розкладаючи капустини на невеликій відстані. Але такий спосіб використовують, якщо нема гризунів. Важливо знати, що, зберігаючи плоди, треба оглядати їх двічі на місяць.

Якщо балкон утеплено, у зимову пору можна зберігати капустини підвішеними або в ящиках. У холодильнику тримають у ящику для овочів. Коренеплід і листя складаємо окремо. Капустини обгортають вологою тканиною або щільним папером, поклавши в поліетиленовий пакет, який злегка відкривають. Заморожений овоч зберігається добре, але частково втрачає свої смакові властивості.

 

Технологія зберігання білокачанної капусти

Зберігають середньопізні та пізньостиглі сорти білокачанної капусти, які достигають у жовтні, але на головках залишають кілька покривних листочків. Перед закладанням у погріб на зберігання зрізують коріння так, щоб кінчики стебел були завдовжки не більше ніж 3–4 см. Капусту не рекомендують зберігати в підвалі з грушами або яблуками, бо вони виділяють етилен, який знижує лежкість.

У сховищах капустини розміщують рядами й на стелажах, головки не мають прилягати одна до одної. Для такого способу зберігання підготовляють відповідні конструкції.

Капусту також зберігають підвішеною. Качан має бути довшим, щоб можна було обмотати його мотузкою й підвісити головку.

У квартирних умовах капусту зберігають на балконі чи в холодильнику. На балконі використовують дерев’яні або пінопластикові ящики, якщо морози – вкривають. У холодильнику головки краще обмотувати харчовою плівкою.

 

Як зберігати пекінську капусту

Для тривалого зберігання пекінської капусти вибирають середні та пізні сорти, гібриди. Під час збирання віддають перевагу твердим головкам. Щоб вони не висихали, залиште на них декілька листків.

Льох – одне з найкращих місць для зберігання капусти, оскільки в ньому висока вологість, що запобігає швидкому розмноженню мікроорганізмів. Зберігають головки в ящиках, обгорнувши поліетиленовою плівкою. Не рекомендують укладати капустини щільно й боком, тільки вертикально. Не слід пекінську капусту зберігати разом із яблуками, бо вони виділяють речовину, що призводить до в’янення листків.

У холодильнику зберігають сухі й непошкоджені капустини. Їх обмотують харчовою плівкою, щоб не утворювався конденсат, і складають в овочевий відсік. У холодильнику пекінська капуста може зберігатися близько місяця.

 

Як зберігати брюссельську капусту

Для вирощування брюссельської капусти в нашому регіоні вибирають ранні та середньоранні сорти. Починають збирати, коли паростки досягають діаметра 1–4 см. Головки можна зберігати як зрізаними, так і зі стеблом.

Брюссельську капусту також зберігають у погребі. Якщо головки зрізані зі стебла, складаємо їх щільно в ящики й накриваємо цупким папером. Капустини також зберігають підвішеними. Тоді головки залишаємо на стеблі, нещільно замотуємо в поліетилен, щоб була вентиляція.

Якщо капуста не достигла, її можна зберігати за допомогою методу прикопування. Обмотуємо головки поліетиленом та прикопуємо в чистий вологий пісок. За такого методу вони достигають і зберігають свої смакові властивості.

Зберігають капусту в морозильній камері. Перед тим занурюємо головки в сольовий розчин на 10–15 хвилин. Тоді опускаємо на дві або три хвилини в окріп, даємо обсохнути й закладаємо в морозильну камеру.

Вам не вдасться зберігати капустини на балконі впродовж тривалого періоду, оскільки там неможливо забезпечити стабільну температуру й вологість.

 

Технологія зберігання цвітної капусти

Для зберігання цвітної капусти вибирають середні або пізні сорти, які мають високі показники лежкості.

У підвалі або льосі капусту зберігають у дерев’яних ящиках. Головки обмотують папером або розкладають так, щоб вони не прилягали одна до одної. Не пошкоджуючи суцвіття, облаштовуємо між ними перегородки з фанери або картону.

Коли зберігаємо капустини підвішеними, то листки не зрізаємо, позаяк вони перешкоджатимуть в’яненню.

У холодильнику капустяні головки зберігають так. Заздалегідь миють, обсушують, потім обмотують їх папером, а зверху – харчовою плівкою.

Перед заморожуванням свіжою капусту замочують у прохолодній солоній воді на 10–15 хвилин, щоб позбутися комах, які ховаються всередині. Розфасовують, просушують і розкладають у морозильну камеру.

Бланшування перед заморожуванням є ще одним способом зберегти свіжість капусти. Суцвіття капусти занурюємо на дві або три хвилини в киплячу воду, далі відціджуємо їх на друшляк, просушуємо й порціями в пакетах закладаємо в морозильну камеру.

 

Як зберігати савойську капусту

Савойську капусту зберігають у погребі таким способом. Капустини складають у ящики головками догори. Вони не мають прилягати одна до одної. Потім засипають піском. Можна покласти капустини пірамідою на стелажі й також засипати сухим та чистим піском.

Якщо хочете зберігати головки капусти, підвішуючи їх, очистьте коріння від землі та висушіть.

У холодильнику капустини зберігають у спеціальному овочевому ящику, але в поліетиленових пакетах з отворами. Головки капусти мають бути сухими й чистими. Свіжою капусту можна зберігати в морозильній камері.

 

Як зберігати капусту броколі

Термін достигання ранніх сортів броколі триває 90–100 днів, пізніх – 135–140. Щоб насолоджуватися капустою якнайдовше, використовуйте пізні.

Цей овоч дуже вибагливий до зберігання. Температура в підвалі має становити не нижче ніж 0°С і не вище як 5°С, вологість повітря – 80–90%, вентиляція обов’язкова.

Дно ящика застеляють вологою тканиною і ніжками викладають капустини. Щоб головки якнайменше прилягали одна до одної, між ними можна облаштувати картонні перегородки. Тканину періодично обприскують водою, яка не має потрапляти на головки.

Є кілька варіантів зберігання броколі в холодильнику.

У зволожений паперовий рушник замотують капустини, які так можуть зберігатися щонайбільше п’ять днів.

Суцвіття броколі накриваємо целофановим пакетом і викладаємо в ємкість із водою. Термін зберігання – до 10 днів.

Овочі, які виділяють етилен (морква, помідори, яблука тощо), не мають бути поруч із капустою, бо вона швидко псуватиметься.

Перед заморожуванням капустини замочують у солоній воді (столова ложка солі на літр води), щоб позбутися комах. Потім бланшують, охолоджують, просушують, розкладають у целофанові пакети – і в морозильну камеру.

 

Капуста Романеско: як зберігати взимку

Збирають урожай капусти Романеско приблизно наприкінці серпня – на початку вересня. Найкраще робити це зранку.

Плоди рослини мають велику вагу – до 500 грамів. Цей сорт дуже вибагливий до збирання. Якщо вчасно не зрізати капустини, то головки можуть розсипатися, засохнути або зігнити, вміст поживних речовин знизиться. Уживати можна не так головки, як стебло.

Основний мінус капусти Романеско – зберігання в холодильнику не більше ніж тиждень. Суцвіття грубіють, їх не можна споживати. Заморожена капуста не втрачає своїх корисних властивостей.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Єва Тернова

Купити різні види капусти

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Переваги посіву пізньої осені (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Чому багато городників повертаються до традиції сіяти овочеві культури пізньої осені? «СонцеСад» наводить низку аргументів на користь цього методу посіву
Як боротися з білокрилкою капусти
Як боротися з білокрилкою капусти різними способами, розповість експерт СонцеСаду
Секрети поліського овочівника (журнал СонцеСад №4/2021)
Про особливості вирощування овочів на Чернігівщині журналісти «СонцеСаду» детально розпитували Ігоря Дугінова
Зберігання різних видів капусти взимку
Існують різноманітні способи зберігання різних видів капусти взимку
Як виростити капусту різних періодів достигання
Як виростити гарний врожай капусти різних періодів достигання, щоб смакувати нею цілий рік, розкаже Єва Тернова
Капуста. Як зберігати овочі взимку
«Мало виростити хороший врожай — треба вміти його зберегти». А як саме, розповість Іван Марков, професор
Хвороби капусти та методи боротьби
Хвороби капусти та боротьба з ними
Вирощування пекінської капусти на Волині
Господарі спеціалізуються на пекінській капусті та полуниці. Тому сезон у них триває весь рік.
Секрети надзвичайних урожаїв городини
Як правильно засадити присадибну ділянку та отримати щедрий урожай

Рекомендовані товари!

Капуста Сапфір F1 за 10 нас.

У наявності

Капуста Сапфір F1 за 10 нас. (ЕКП-145)

22грн.
Термін дозрівання пізній
Форма плоду овально-плоска
Фасування міні-упаковка
Вид капуста
Капуста Інтеграл F1 за 10 нас.

У наявності

Капуста Інтеграл F1 за 10 нас. (ЕКП-153)

20грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид червонокачанна
Упаковка 10 нас.
Капуста Баро Стар F1 за 10 нас.

У наявності

Капуста Баро Стар F1 за 10 нас. (ЕКП-144)

22грн.
Термін дозрівання ранній
Фасування міні-упаковка
Вид броколі
Упаковка 10 нас.
Капуста Пекінська Вонг-Бок за 0,5 г

У наявності

Капуста Пекінська Вонг-Бок за 0,5 г (ЕКП-83)

12грн.
Термін дозрівання середній
Форма плоду видовжена
Фасування міні-упаковка
Вид пекінська
Упаковка
Капуста Брюссельска за 0,5 г

У наявності

Капуста Брюссельска за 0,5 г (ЕКП-135)

10грн.
Фасування міні-упаковка
Вид брюссельська
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду округла
Капуста Серце бика за 0,5 г

У наявності

Капуста Серце бика за 0,5 г (ЕКП-139)

10грн.
Термін дозрівання середньопізній
Форма плоду серцеподібна
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Капуста цвітна Розамунда за 0,5 г
NEW!

У наявності

Капуста цвітна Розамунда за 0,5 г (ЕКП-132)

9грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид цвітна
Капуста Кольрабі біла за 0,5 г

У наявності

Капуста Кольрабі біла за 0,5 г (ЕКП-37)

9грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид кольрабі
Упаковка
Капуста білоголова Сір F1 за 10 нас.

У наявності

Капуста білоголова Сір F1 за 10 нас. (ЕКП-141)

20грн.
Термін дозрівання ранній
Форма плоду округла
Фасування міні-упаковка
Вид білокачанна
Упаковка