Тільки-но настане весна, дуже кортить посмакувати корисними овочами з городу. До таких ультраранніх представників належить спаржа, яку часто плутають із спаржевою квасолею.
«СонцеСад» завітав у с. Мошни Черкаської області, де Павло Булгаков, як керівник проекту в компанії Філдгруп, висадив шість гектарів різнокольорової спаржі та вже збирає перший урожай. Фахівець поділився секретами вирощування першого весняного суперфуду у відкритому ґрунті та рецептами простих і смачних страв.
⌂ Фото: Павло Булгаков показує частинку врожаю, зібраного зі своєї ділянки
— Коли зародилася любов до спаржі?
— Це була спершу невзаємна любов, — усміхається Павло, розкриваючи інтригу далі. — У 2013 році до сховища , де я працював головним технологом, генеральний директор привіз 400 кг білої спаржі й сказав: «Павле, це треба зберегти!». Я з подивом запитав: «А що це?» Керівник гордо заявив: «Це, аспарагус!» — я промовив: «Назва не допомогла». Таким було наше перше знайомство.
Відео: Спаржа: перший овоч навесні
Розповідає Павло Булгаков
Згодом я палко полюбив цей овоч. У рідній Каховці залишилось власне поле спаржі. У компанії зі зберігання плодово-овочевої продукції, яку консультував, після закінченні навчання їх працівників мені запропонували залишитися в команді. Так започаткували проєкт, присвячений вирощуванню спаржі в Черкаській області.
Наразі ми входимо до п’ятірки найбільших виробників спаржі. Перше місце за площею поля, на якому вирощують цю рослину, посідає тимчасово окупована Каховка (100 га), друге — Волинська область (40 га). А ми цього року матимемо понад 20 гектарів.
Відео: Як виростити спаржу у себе на городі та що приготувати
Розповідає Павло Булгаков
Це дорогий і корисний продукт! Раніше вважав, що витрачати на спаржу такі гроші (від 300 грн за кілограм) — марнотратство. Краще купити, наприклад, півтора кілограма м’яса. А тепер закликаю вас посадити на ділянці спаржу. Продайте — і заробите чималі кошти! Це надранній овоч. Картоплю, моркву навесні можна їсти лише зі сховища або з теплиці. До того ж їх треба обробляти, щоб захистити від хвороб і шкідників. Тоді як 8 квітня вже можна зібрати перший урожай спаржі!
Ця рослина багаторічна — збиратимете спаржу до 12-15 років. Важко повірити, але за оптимальних умов щодоби її довжина зростає на 10 см!
— Останні десятиліття спаржа дедалі частіше з’являється на столах українців. Чим корисний цей овоч?
— Я ось вас запитаю: коли востаннє їли вінегрет? Згадайте, скільки разів споживали його в дитинстві! Тепер я рідко їм цей салат, а коли був малим, то смакував двічі або й тричі на тиждень. Словом, культура споживання змінюється.
Доведено, що їсти багато картоплі, яка містить крохмаль, не можна. Спаржу, навпаки, корисно споживати.
Напевно, ви здивуєтесь, коли довідаєтеся, що нині лікарі прописують спаржу пацієнтам, бо вона — відмінний засіб для лікування серцево-судинних захворювань та підвищення потенції, а також для відновлення організму після онкології. Диво-рослина багата на вітаміни A, C, B1, B2, Е, мінерали (кальцій, фосфор, калій, мідь, магній, залізо, цинк), а у фіолетовій є ще антоціани. Зрізайте екологічний продукт, який росте без гербіцидів та інсектицидів, і хрумтіть ним прямісінько на полі!
⌂ Фото: Щоб приготувати страви зі спаржі необхідно відламати або відрізати нижню частину стебла
— Поділіться рецептами простих і смачних страв, щоб пальчики облизали навіть ті, хто вперше куштуватиме.
— Максимальну дозу користі отримаєте тоді, коли з’їсте свіжу спаржу. Спробуйте переламати її, щоб визначити, де є дуже хрустка частина, яку можна споживати (від місця надлому й до голови паростка). Смак подібний до зеленого горошку.
Поділюся кількома чудовими рецептами страв зі спаржі. Її дуже часто готують до стану аль-денте, тобто недоварюють, щоб зберегти корисні властивості. Або на грилі, але пам’ятайте, що паросток унизу треба очистити від шкірки. Це роблять для того, щоб позбутися волокон. Нижню частину можна використати для крем-супу зі спаржі.
Верхню частину полийте духмяною олією, посипте сіллю середнього помелу та щойно змеленим перцем або сумішшю перців. Викладіть на решітку. Залежно від вугілля, на мангалі смажать від п’яти до десяти хвилин. Коли я готую, то розбирають спершу спаржу, аж потім — м’ясо.
⌂ Фото: Спаржа в беконі на грилі
Другий мій улюблений рецепт: берете спаржу, чистите нижню частину; на сковорідці протушковуєте часник із маслом протягом двох або трьох хвилин; викладаєте туди спаржу й обсмажуєте. Можна додати трішки соєвого соусу й ще протушкувати (одну-дві хвилини). Викладаєте на тарілку, посипаєте соняшниковим або гарбузовим насінням чи кедровими горішками.
Кожен паросток спаржі можна огорнути беконом, викласти на сковорідку, залити вершками й протушкувати.
За рік я з’їдаю п’ять кілограмів спаржі, приготовленої відповідно до зазначених рецептів. Найбільше споживаю, поки бігаю полем.
⌂ Фото: Посійте спаржу і будете збирати такі великі пучки
— Чи можна заморозити спаржу, щоб насолоджуватися стравами взимку?
— Так, можна. Спаржа трохи втратить структуру, як і більшість заморожених овочів. Однак смак збережеться. У холодильнику, в свіжому стані, можете тримати протягом тижня, але пакет не закривайте, щоб рослина не зіпсувалася. Верхівка має дихати. Якщо зберігатимете при високій температурі, то пришвидшиться утворення лігніну, що спричинить здерев’яніння спаржі.
Поділюсь лайфхаком: якщо рослина прив’яла — покладіть її у воду. Спаржа візьме свій тургор назад (напружений стан клітинної стінки). До речі, якщо поставити спаржу у воду, то вона виросте. В апікальній бруньці накопичується більше елементів та енергії. Коли спаржа підживлена вологою, то апікальна брунька розростається. Однак це не поліпшить її властивостей.
— Поділіться кольоровою гамою спаржі.
⌂ Фото: Зелена, біла та фіолетова спаржа
— Ми вирощуємо зелену, білу та фіолетову спаржі. Вони відрізняються кольором лусочок на паростку, товщиною стебла та розміром бруньки. Фіолетова найсолодша, бо має більше сухих розчинних речовин, основу яких становлять цукри. Смак зеленої ближчий до зеленого горошку, іноді з легкою гірчинкою (залежить від гібридів), а білої — ніжний, солодкуватий.
Відео: Найцікавіше про спаржу: запитання — відповіді
Розповідає Павло Булгаков
— Розкажіть читачам «СонцеСаду» про тонкощі вирощування.
— Спаржу можна вирощувати в усіх куточках України. Вона добре росте у відкритому ґрунті. Навіть там, де взимку температура сягає –32 °С. На одному місці може рости до 15 років, деякі гібриди до 40 років.
На присадибній ділянці треба висадити від 30 до 50 рослинок, щоб наситити сім’ю з трьох або чотирьох осіб, які зможуть скуштувати спаржу й уранці з яєчнею, й увечері зі стравами, приготовленими на грилі.
Рослину можна пересаджувати до двох років. Пізніше коріння розростається до трьох метрів завглибшки, тому ви можете пошкодити спаржу, внаслідок чого вона засохне. Вирощуючи з насіння, урожай отримаєте третього або четвертого року.
⌂ Фото: Ось так вегетує аспарагус
Загалом спаржа полюбляє легкі ґрунти. Я висадив, навпаки, на важких. Але й на такій ділянці вона добре росте. Тільки не допускайте застоювання вологи, бо спаржа не витримує близького розташування ґрунтових вод.
⌂ Фото: Як росте біла спаржа
Садять цю рослину з кінця квітня або після 5 травня, залежно від регіону. Відстань між рослинками має становити 17-25 см, а міжряддя — 1,20-2,3 м, щоб потім можна було використати «Просапін» або «Сапазін». Звичайно, я жартую, маючи на увазі звичайне просапування. Під рослини можна додати трішки селітри (приблизно жменьку на чотири або п’ять рослинок).
Поливаємо тоді, коли підсихає ґрунт (двічі на тиждень, залежно від погодних умов). Розпушують після кожного зволоження, щоб не утворювалася щільна ґрунтова кірка на поверхні грядки.
⌂ Фото: Поле спаржі, що вегетує
— Чим спаржа особлива?
— Порівняймо її з огірками чи перцями. Їх ви обов’язково обробляєте: під час вирощування розсади, перед цвітінням і після нього, навіть у період плодоношення. Тим часом спаржа вегетує. Потім урожай не збирають. Настає осінь — спаржа жовтіє. Тоді її скошують. Ми на присадибній ділянці, зрізаємо секатором. Так вона зимує.
Через пів року знову виростає спаржа екологічна, придатна для споживання. Тому, коли вперше посадили її на ділянці, дайте відвегетувати (під час вегетації формуються тоненькі гілочки (до 2 м)). Потім скосіть. Наступного року зберете перші врожаї.
⌂ Фото: Зліва спаржа, що вегетує влітку, справа — краса восени / Скриншот відео Павла Булгакова
Якщо під час перших сходів залишите десять пагонів, то наступного сезону зможете зрізати 20-25. Кількість пагонів залежить від потужності куща і кількості закладених бруньок. Десять дасть обов’язково, але на моїй ділянці торік я нарахував від 28 до 32.
Окрім того, я застосовував розмивання ґрунту й налічив до 50 бруньок, тому потенційно спаржа може дати дуже багато пагонів. Урожайність — п’ять тонн із гектара. З куща можна зібрати до двох кілограмів. Першого року можна вирощувати полуницю між рослинками, але тоді доглядати за ними буде важче й доведеться формувати ширше міжряддя.
⌂ Фото: Тоненькі стебельця спаржі з насіння
— Як правильно збирати спаржу?
— Поверхнева частина має бути 15-17 см, а брунька — закрита, щоб не виднілося суцвіття. Зауважте, що біля рослинки може сформуватися додаткова маленька брунька, яку майже неможливо помітити. Тому головне завдання — не пошкодити її. Розмістіть ніж на рівні із землею, поверніть його та зріжте рослину.
⌂ Фото: Зрізати спаржу потрібно або на рівні із землею або завезти ножа під рослинку та підковернути
— Чи приваблює спаржа шкідників та які хвороби їй надокучають?
— Молоду присадибну ділянку зазвичай не вражають шкідники та хвороби. На великих плантаціях невдовзі може з’явитися спаржевий жук, кліщ, навіть совка, яка залізає всередину, щоб погризти.
Одні з поширених проблем — іржа та коренева гниль. Причиною захворювання можуть бути високі підґрунтові води.
⌂ Фото: Хвороби та шкідники спаржі
— Якими ще фактами про спаржу здивуєте?
— Спаржу, що вегетує, використовують флористи для створення букетів. Її офіційна назва в Україні — холодок заячий лікарський. Чи пам’ятаєте, які раніше пишні букети виготовляли для дітей із нагоди Першого вересня? До троянд додають кілька гілочок холодку. Пухкі пагони разом із квітами мають незвичний і святковий вигляд.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Анна Калініченко
Рекомендовані товари!
У наявності
Чіа (шавлія іспанська) за 20 г (ЕЛП-122)
У наявності
Лагенарія Кобра за 5 нас. (ЕЛГ-3)
У наявності
Спаржа королівська (ЕСП-5)
У наявності
Люфа (губка) за 5 нас. (ЕЛФ-1)
У наявності
Спаржа Білосніжка за 0,5 г (ЕСП-4)
У наявності
Перилла (Буролистка) за 0,1 г (ЕЛП-93)
У наявності
Тютюн Курильний за 0,1 г (ЕЛП-38)
У наявності
Фізаліс Queen of malinska за 5 нас. (ЕФЗ-2)
У наявності
Чумиза 10 нас. (ЕЛП-94)
У наявності
Восковий гарбуз Картон прайз за 5 нас. (ЕЛП-101)