Зізіфус, китайський фінік, грудна ягода, або ж унабі. Ця екзотична для України рослина має багато назв. Однак ягоди зізіфусу мають ще більший перелік цілющих властивостей. У Китаї зізіфус називають деревом молодості та здоров'я. Цей факт не залишив без уваги багатьох садівників з усього світу.
Сьогодні зізіфус вирощують не тільки в субтропічному кліматі, який є оптимальним для рослини. Китайський фінік став частим сусідом яблунь та груш в українських садах. За сотні років безперервної селекції зізіфус змужнів та став морозостійким. Тепер він може витримувати суворі морози до -30 градусів.
Крім морозів зізіфус не погано переносить спекотні періоди та навіть тривалу посуху. Він здатен рости без поливу тривалий час. Але зрошення чи полив збільшать врожайність культури. Плоди дозріватимуть швидше та рівномірніше, а ще вони будуть більш соковитими.
Зберегти вологу допоможе мульчуванна прикореневої зони рослини. Чудово підійде органіка: солома, тирса, дерев'яна тріска, можна використовувати більш сучасні методи — спеціальне агроволокно.
Читайте інші статті
Мульчування не тільки полегшить догляд за зізіфусом, а й допоможе боротися з бур'янами. Росте зізіфус досить повільно, молодим рослинам часто дошкуляють небажані «гості», особливо ті, що ростуть біля коренів, і крадуть поживні речовини та вологу.
⌂ Фото: Мульчування полегшить догляд за зізіфусом
Китайський фінік не вибагливий — підживлювати його часто не потрібно. Іноді достатньо простої підгодівлі. Раз на три роки в ґрунт біля дерева вносять перегній чи гумус, приблизно 5 кг під кожне.
Весною зізіфус можна «потішити» азотовмісними добривами, а після того, як урожай зібрано — сумішшю з фосфора і калія.
Найстаранніші садівники підживлюють зізіфус двічі на рік. Використовується засіб, наприклад, Агролайф.
На батьківщині дорослі дерева зізіфуса можуть вирости доволі високими — до 13 метрів. Однак в нашому кліматі вони бувають значно меншими. До того ж за високим китайським фініком буде доволі складно доглядати та збирати врожай. Тому обрізка — одна з важливих частин догляду за рослиною.
Кожен садівник обирає для себе найбільш зручний метод. Дехто вважає, що обрізати зізіфус практично не потрібно. Молоді деревця унабі зазвичай обрізають наприкінці весни, а дорослі — в перші два місяці після зими.
Найменше, що потрібно зробити для дерева — перед настанням весни видалити сухі чи поламані пагінці. Видаляються і ті паростки, котрі спрямовані вглиб крони. Вони стають причиною загущення крони. Продуктивну крону зізіфуса формують в перші два роки після посадки. Далі потрібно тільки слідкувати за її формою.
Формують зізіфус переважно у вигляді куща, але трапляється і тополеподібна форма. Вона також є зручною — дає повноцінне освітлення, що дозволить отримати більший врожай, ніж з кущів унабі. Обрізку, що формує, проводять зазвичай навесні.
Перші 2-3 роки у зізіфуса обрізають лише слабі пагони. Гілки залишають тільки вертикальні, або ті, що ростуть з маленьким нахилом. Гілки, що ростуть догори, паралельно центральному стовбуру видаляються. Таку обрізку можна проводити протягом всього теплого сезону.
На півночі України зізіфус може вимерзати під час зими. Іноді навіть до кореневої шийки. Відтак китайський фінік цілком природньо набуває кущової форми. В тих місцях, де гілки зізіфуса на час зими пригинають до землі, важливо постійно оновлювати відростки. Вони мають були доволі еластичними. Старі гілки вирізаються повністю. На їх місці виростуть молоді, плодовитіші.
⌂ Фото: Зізіфус добре росте у кліматі України
В Україні готувати зізіфус до зимівлі не просто бажано, а життєво необхідно. Хоч він і став морозостійким, південне коріння рослини дається в знаки. Особливо це стосується молодих рослин. Зізіфусу влітку може не вистачити тепла для якісного розвитку, відтак його зимостійкі якості критично знижуються.
Чималий плюс для унабі — навіть після тотального підмерзання аж до кореневої шийки, зізіфус відновиться вже за кілька років.
Перед зимою гілочки зізіфусу бажано пригнути до землі для зимування під снігом. Гілки фіксують гачами чи притискають чимось важким, наприклад, дошками. Потім рослину вкривають агроволокном. Однак сильно вкутувати зізіфус не слід — він не прихильник надмірної вогкості. Кущі можуть впрівати і навіть загинути.
Щоб уникнути цього клопоту зізіфус в Україні вирощують в теплицях без обігріву. Однак поряд з парником неодмінно має бути тепла споруда, наприклад, будинок чи опалюване підсобне приміщення. Це стане і додатковим джерелом тепла, і захистом від лютого північного вітру.
⌂ Фото: В Україні готувати молоду рослину зізіфусу до зимівлі необхідно
Дехто з українських садівників вирішує проблему зимівлі зізіфусу так званим траншейним методом. Це займає трошки біьше часу і зусиль, але гарантує збереження рослини взимку. Під посадку унабі копають капітальну траншею завглибшки до метру і завширшки приблизно 1,5 метра. Стінки траншеї можна забетонувати, чи викласти цеглою. Дно траншей заповнюють родючим ґрунтом і висаджують в нього саджанці зізіфуса.
Влітку вони ростуть в умовах відкритого ґрунту — траншеї відкривають на весь сезон. Восени траншею повністю перекривають дошками і встеляють агроволокном чи плівкою. Дехто для гарантії додатково утеплює траншеї землею чи гілками хвойних дерев. Як випаде сніг, вкриту траншею закидають ще й снігом.
Якщо взимку потеплішає до плюсових температур траншею радять трохи відкрити з боків для провітрювання. Це дозволить захистити зізіфус від випрівання. Навесні укриття знімають, але саму траншею ще тримають накритою поліетиленовою плівкою, поки мине загроза повторних заморозків. Влітку кущі ростуть під відкритим небом.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита