Коли та як обрізати, підготувати до зими, чим підживити зізіфус

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.09.2022

Зізіфус, китайський фінік, грудна ягода, або ж унабі. Ця екзотична для України рослина має багато назв. Однак ягоди зізіфусу мають ще більший перелік цілющих властивостей. У Китаї зізіфус називають деревом молодості та здоров'я. Цей факт не залишив без уваги багатьох садівників з усього світу.


Сьогодні зізіфус вирощують не тільки в субтропічному кліматі, який є оптимальним для рослини. Китайський фінік став частим сусідом яблунь та груш в українських садах. За сотні років безперервної селекції зізіфус змужнів та став морозостійким. Тепер він може витримувати суворі морози до -30 градусів.

Крім морозів зізіфус не погано переносить спекотні періоди та навіть тривалу посуху. Він здатен рости без поливу тривалий час. Але зрошення чи полив збільшать врожайність культури. Плоди дозріватимуть швидше та рівномірніше, а ще вони будуть більш соковитими.
Зберегти вологу допоможе мульчуванна прикореневої зони рослини. Чудово підійде органіка: солома, тирса, дерев'яна тріска, можна використовувати більш сучасні методи — спеціальне агроволокно.

Читайте інші статті

Мульчування не тільки полегшить догляд за зізіфусом, а й допоможе боротися з бур'янами. Росте зізіфус досить повільно, молодим рослинам часто дошкуляють небажані «гості», особливо ті, що ростуть біля коренів, і крадуть поживні речовини та вологу.

Мульчування полегшить догляд за зізіфусом

⌂ Фото: Мульчування полегшить догляд за зізіфусом

 

Чим краще підживлювати зізіфус

Китайський фінік не вибагливий — підживлювати його часто не потрібно. Іноді достатньо простої підгодівлі. Раз на три роки в ґрунт біля дерева вносять перегній чи гумус, приблизно 5 кг під кожне.

Весною зізіфус можна «потішити» азотовмісними добривами, а після того, як урожай зібрано — сумішшю з фосфора і калія.

Найстаранніші садівники підживлюють зізіфус двічі на рік. Використовується засіб, наприклад, Агролайф.

 

Особливості обрізки зізіфуса

На батьківщині дорослі дерева зізіфуса можуть вирости доволі високими — до 13 метрів. Однак в нашому кліматі вони бувають значно меншими. До того ж за високим китайським фініком буде доволі складно доглядати та збирати врожай. Тому обрізка — одна з важливих частин догляду за рослиною.

Кожен садівник обирає для себе найбільш зручний метод. Дехто вважає, що обрізати зізіфус практично не потрібно. Молоді деревця унабі зазвичай обрізають наприкінці весни, а дорослі — в перші два місяці після зими.

Найменше, що потрібно зробити для дерева — перед настанням весни видалити сухі чи поламані пагінці. Видаляються і ті паростки, котрі спрямовані вглиб крони. Вони стають причиною загущення крони. Продуктивну крону зізіфуса формують в перші два роки після посадки. Далі потрібно тільки слідкувати за її формою.

Формують зізіфус переважно у вигляді куща, але трапляється і тополеподібна форма. Вона також є зручною — дає повноцінне освітлення, що дозволить отримати більший врожай, ніж з кущів унабі. Обрізку, що формує, проводять зазвичай навесні.

Перші 2-3 роки у зізіфуса обрізають лише слабі пагони. Гілки залишають тільки вертикальні, або ті, що ростуть з маленьким нахилом. Гілки, що ростуть догори, паралельно центральному стовбуру видаляються. Таку обрізку можна проводити протягом всього теплого сезону.
На півночі України зізіфус може вимерзати під час зими. Іноді навіть до кореневої шийки. Відтак китайський фінік цілком природньо набуває кущової форми. В тих місцях, де гілки зізіфуса на час зими пригинають до землі, важливо постійно оновлювати відростки. Вони мають були доволі еластичними. Старі гілки вирізаються повністю. На їх місці виростуть молоді, плодовитіші.

Зізіфус добре росте у кліматі України

⌂ Фото: Зізіфус добре росте у кліматі України

 

Як підготувати зізіфус до зимівлі

В Україні готувати зізіфус до зимівлі не просто бажано, а життєво необхідно. Хоч він і став морозостійким, південне коріння рослини дається в знаки. Особливо це стосується молодих рослин. Зізіфусу влітку може не вистачити тепла для якісного розвитку, відтак його зимостійкі якості критично знижуються.

Чималий плюс для унабі — навіть після тотального підмерзання аж до кореневої шийки, зізіфус відновиться вже за кілька років.

Перед зимою гілочки зізіфусу бажано пригнути до землі для зимування під снігом. Гілки фіксують гачами чи притискають чимось важким, наприклад, дошками. Потім рослину вкривають агроволокном. Однак сильно вкутувати зізіфус не слід — він не прихильник надмірної вогкості. Кущі можуть впрівати і навіть загинути.

Щоб уникнути цього клопоту зізіфус в Україні вирощують в теплицях без обігріву. Однак поряд з парником неодмінно має бути тепла споруда, наприклад, будинок чи опалюване підсобне приміщення. Це стане і додатковим джерелом тепла, і захистом від лютого північного вітру.

В Україні готувати молоду рослину зізіфусу до зимівлі необхідно

⌂ Фото: В Україні готувати молоду рослину зізіфусу до зимівлі необхідно

 

Траншейне вирощування зізіфусу

Дехто з українських садівників вирішує проблему зимівлі зізіфусу так званим траншейним методом. Це займає трошки біьше часу і зусиль, але гарантує збереження рослини взимку. Під посадку унабі копають капітальну траншею завглибшки до метру і завширшки приблизно 1,5 метра. Стінки траншеї можна забетонувати, чи викласти цеглою. Дно траншей заповнюють родючим ґрунтом і висаджують в нього саджанці зізіфуса.

Влітку вони ростуть в умовах відкритого ґрунту — траншеї відкривають на весь сезон. Восени траншею повністю перекривають дошками і встеляють агроволокном чи плівкою. Дехто для гарантії додатково утеплює траншеї землею чи гілками хвойних дерев. Як випаде сніг, вкриту траншею закидають ще й снігом.

Якщо взимку потеплішає до плюсових температур траншею радять трохи відкрити з боків для провітрювання. Це дозволить захистити зізіфус від випрівання. Навесні укриття знімають, але саму траншею ще тримають накритою поліетиленовою плівкою, поки мине загроза повторних заморозків. Влітку кущі ростуть під відкритим небом.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита

Купити саджанці зізіфусу

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Маракуйя в домашніх умовах: вирощування та догляд
Спробуйте посадити маракую, екзотику, яка здивує своїм смаком. Це можливо в Україні — стверджують експерти «СонцеСаду»
Тамарільйо: прості правила догляду за екзотичним томатним деревом
Що це за плід? Опис та поради щодо догляду за рослиною
ЕВГЄН ХИЖНЯК: «Якщо пагони гранатів загартовувати — морози їм не страшні»
Як удалося харків'янину виплекати свій едемський сад за умов доволі холодних зим, дізнаємося в самого любителя рослин-екзотів
Замість пігулок і дорогих кремів — бамія! (журнал СонцеСад №4/2021)
П’ять років тому Світлана Іщенко із Дніпропетровщини вперше посіяла цю овочеву культуру. І тепер ділиться технологією її вирощування, а також своїми рецептами страв із бамії
Каштан їстівний і його корисні властивості
Всі частини їстівного каштана можуть бути використані для про­філактики захворювань людини або як лікарські засоби
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — досить легка культура для вашого саду!
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Азиміна. І вдома, і в тропіках, і... в Україні
Культура вже підкорила багато країн завдяки красі та унікальному смаку плодів. Повірте, це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в наших кліматичних умовах
Вирощування хурми
Особливості вирощування хурми

Рекомендовані товари!

Саджанець Мигдаль Антік

У наявності

Саджанець Мигдаль Антік (ІМГ-7)

169грн.
Група Плодові
Маса плоду/грона 5-7 г
Колір плоду коричневий
Терміни дозрівання середні
Смак солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма Багаторічники
Розмір Середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІНЖ-5)

199грн.
Група Плодові
Маса плоду/грона 40-80 г
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма багаторічник
Розмір Середньорослі (напівкарликові)
Саджанець Зізіфус

У наявності

Саджанець Зізіфус (ОКН-2951(2-4л))

189грн.
Група Ягідні
Маса плоду/грона до 50 г
Колір плоду жовто-червоний, темно - коричневий
Терміни дозрівання середньопізній
Смак кисло-солодкий
Упаковка контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Форма Багаторічники
Розмір
Саджанець Мушмула німецька

У наявності

Саджанець Мушмула німецька (ІМШ-2)

189грн.
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма Багаторічники
Саджанець Інжир Брунсвік

У наявності

Саджанець Інжир Брунсвік (ІНЖ-6)

199грн.
Група Плодові
Маса плоду/грона 70-200 г
Колір плоду світло-зелений з фіолетовим рум'янцем
Терміни дозрівання ремонтантний, ранній
Смак солодкий, ароматний
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма багаторічник
Розмір Середньорослі (напівкарликові)