«СонцеСад» завітав у гості до фермерів, які працюють в однойменному сільськогосподарському кооперативі, де на Львівщині вирощують славнозвісну квасолю Стрийський Ясь та готують із неї неймовірно смачний солодкий пиріг.
⌂ Фото: Василь Солонинка
Найкращий сорт в Україні, надзвичайно смачний і невибагливий, квасолини якого називають одними з найбільших у світовій селекції. Таким є Стрийський Ясь!
Особливу квасолю – білу та витку – садили на Стрийщині ще в минулому тисячолітті. Завдяки сприятливому клімату та тутешній селекції Стрийський Ясь має дуже великі й тонкошкірі квасолини, солодкі та ніжні на смак.
Василь Солонинка – один із представників кооперативу, вирощує у селі Вівня гігантську стрийську квасолю і впроваджує власні сучасні методи вирощування, якими залюбки поділився із читачами «СонцеСаду».
Відео: Квасоля: відповіді на найпоширеніші питання
Розповідає Василь Солонинка
– Пане Василю, така велика квасоля може рости в усіх регіонах України. У чому її особливість?
– Вона може рости всюди, але тільки вирощена в наших краях має особливий смак. Стрийський Ясь вирощується в екологічно чистих умовах на Прикарпатті. Помірно вологий клімат, підземні джерела Моршинської мінеральної води, річковий намул, гірське Карпатське повітря сформували її неповторний смак. Вона містить вітаміни та мінерали: Калій, Кальцій, Магній, Фосфор, Залізо, За цілющі властивості її вподобали вегетаріанці та діабетики. Ми хочемо популяризувати витку квасолю Стрийський Ясь в усій Україні. Наші називають її тичковою, бо раніше садили на палицях із ліщини.
У нашому регіоні завжди вирощували квасолю на тичках. Три тички розміщують трикутником, щоб міцно трималися і зуміли протистояти поривам вітру. Між ними має бути простір, щоб квасоля легко могла обростати по колу. Такий метод використовують багато членів нашого кооперативу, дехто садить навіть по 300 тичок. Купують їх у лісовому господарстві.
⌂ Фото: Ось так виглядає висушена квасоля Стрийський Ясь
Квасоля повинна мати опору, без якої не виросте. Якщо вона в’ється по землі, то не зацвіте й не вродить. Інколи вітер зламає тичку або повалить частину шпалери. Тоді квасолю вражають грибкові захворювання. Їй загрожує гниття.
Тепер я вирощую квасолю не на тичках, а на шпалерах. Зверху натягую дріт. Підв’язую до нього шнурочки. Можна натягнути огіркову сітку. Це спростить метод і підвищить урожайність. Тоді квасолю треба садити густіше, щоб полегшити догляд за нею.
Краще висаджувати за допомогою шпалер, а не тичок, які можуть зламатися через сильний вітер чи під вагою квасолин та всієї зеленої маси.
Цього року я експериментував – вирощував квасолю на сітці «Козачка». Цей метод мені дуже подобається. Але ще не збирав урожаю. Час покаже, яким буде результат. Також практикую садити квасолю на теплих грядках Розума.
Відео: Гігантська квасоля Стрийський Ясь: способи вирощування
Розповідає Василь Солонинка
– Яка врожайність Стрийського Яся?
– Садимо дворядковим методом: через кожні десять сантиметрів – квасолина. Якщо дотримуватися правил агротехніки – урожайність становитиме близько 5-6 кг із метра (орієнтовно 3 т/га). Я садив квасолю вручну, але в майбутньому збираюся процес механізувати. Збираємо кілька разів. Станом на сьогодні вже вчетверте отримали врожай з інтервалом тиждень-два. Зазвичай беремо до уваги погоду. Не випадають дощі – можна збирати щотижня. Однак пам’ятайте: квасоля не має довго висіти, бо вона розкривається, коли дуже сухо! Тоді її важко зібрати.
Рослину можна залишити на всю зиму надворі. Раніше ми так і практикували: квасолю на тичках тримали біля хати. Навіть не гаяли часу на збирання та зберігання.
Перевага нашої квасолі в тому, що зривати її можна пізніше за інші культури. Наприклад, я чекаю, допоки вона обморозиться. Хтось спалює залишки від квасолі. Я ж навпаки – компостую.
⌂ Фото: Вирощування квасолі на шнурку / Автор фото - Василь Солонинка
– Як доглядаєте за такою квасолею?
– Основні етапи догляду – це підготовка ґрунту, прополювання і поливання. Найкращими попередниками можуть бути: картопля, часник, усі овочі борщового набору, але тільки не бобові. Важливо чергувати культури: щонайменше раз на чотири роки садити на тому ж місці квасолю. Я практикую раз на вісім років.
Обробіток ґрунту не глибокий (до 10 сантиметрів). На моєму полі міжряддя завширшки 60 сантиметрів, якщо застосовувати мотосапу. Це однорядковий спосіб садіння. А якщо дворядковий, то ширина міжряддя має становити щонайменше метр, щоб кущі квасолі були густішими. Усе залежить від техніки, якою оброблятимуть.
Садимо квасолю тільки тоді, коли мине загроза приморозків, а це приблизно між 10-20 травням. Якщо пізніше – вона не дасть щедрого врожаю. До того ж добре не розвиватиметься і може не достигнути, бо почнуться осінні приморозки.
Квасоля потребує багато вологи. У нашому регіоні вона бере вологу з грунту і повітря і додаткового зволоження, переважно, не потребує. У південних регіонах для її зволоження потрібне додатковий полив. Цього року весна і осінь посушливі, тому я використав крапельний полив. Якщо такого нема, досить щодня помірно підливати, щоб грунт не був мокрий, а тільки вологий.
Квасолю не удобрюю. Однак треба проводити аналіз ґрунту й вносити добрива, як під бобові, відповідно до рекомендацій.
⌂ Фото: Велика квасоля стане смачною прикрасою вашого столу
– Які хвороби атакують квасолю?
– Біла витка фасоля яська особливо не піддається хворобам. Основними ворогами у її вирощуванні є такі шкідники як попелиця і квасолева зернівка (брухус). З брухусом ми боремось ось як: : кладемо висушений урожай у морозильник не менше ніж на добу. Можна й на більше днів. Це не зашкодить квасолі. При -20 °С личинки жука помирають. Від попелиці обприскуємо біопрепаратами. На стадії проростання з землі квасолевого стебла грізним шкідником квасолі є рудий іспанський слимак. Якщо цей період проростання квасолі припильнувати, а квасоля дуже швидко виростає, слимак не завдасть їй великої шкоди. Однак із ними теж боремося. Я використовую препарат «УліЦид». Кажуть, що він органічний. На метр квадратний – один грам – і шкідникам кінець.
– Що зазвичай готують із такої квасолі у вашому регіоні та зокрема у вашій родині?
– Використовуємо цю квасолю в таких стравах, як борщ, вареники, суп, або, як у нас кажуть, фасольова зупа. Мій батько її дуже любить, я теж. Це основні страви. Квасолю можна зварити або випікати з неї смаколики: пиріг, кекси, солодкі кульки. Також маринуємо найбільші квасолини.
⌂ Фото: Хумус Стрийський Ясь
У нашом кооперативі «Стрийський Ясь» ми створили Лабораторію смаку. Ми експериментуємо з різними стравами. Маринуємо квасолю, виготовляємо борошняні суміші з квасолі для панкейків. Переконалися, що Стрийський Ясь прекрасно надається для приготування популярних серед гурманів, арабських страв – хумусу та фалафелів. На переробку використовуємо некондиційні квасолини з дефектами. Наприклад, такі, які потріскали під час зберігання чи перевезення. Із квасолевого борошна виходить смачна випічка. Однак не рекомендуємо замішувати з нього тісто для вареників. Краще використайте квасолю як начинку.
Раджу всім не боятися заморожувати квасолини. На врожайність це не впливає. Якщо заморозите – знищите личинки жука-пильщика, який немовби висвердлює у квасолі красиві кругленькі дірочки.
⌂ Фото: Славнозвісний пиріг із квасолі Стрийський Ясь
Інгредієнти: 10 яєць, 300 г цукру, 400 г звареної білої квасолі, 150 г кукурудзяного борошна або подрібнених сушених сухарів, 60 г грецьких подрібнених горіхів, сіль.
Спосіб приготування:
1. У мисці збити жовтки із цукром до пінки. Окремо також збити білки з дрібкою солі.
2. Додати до жовтків перетерті через сито квасолини, а також всипати сухарів або борошна, горіхів і перемішати. Наступний інгредієнт – збиті білки. Їх також треба додати до суміші. Знову перемішати й викласти у форму для запікання, змащену олією. Запікати при температурі 180 градусів протягом 20-30 хв.
3. Перед пригощанням пиріг можна карамелізувати в соусі з обліпихи на сковорідці.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Людмила Калита
Рекомендовані товари!
У наявності
Квасоля кущова Рось (ЕКС-47)
У наявності
Квасоля кущова Славія (ЕКС-46)
У наявності
Квасоля спаржева Пантера за 10 г (ЕКС-9В)
У наявності
Квасоля кущова Калинка Ніжинська (ЕКС-7)
У наявності
Квасоля спаржева китайська Вігна (ЕКС-10)
У наявності
Квасоля спаржева Богема за 10 г (ЕКС-26)
У наявності
Квасоля Вігна Шарлотта за 1,5 г (ЕКС-14)
У наявності
Квасоля Файний Ясь (ЕКС-22)
У наявності
Квасоля спаржева Чорна черепаха (ЕКС-54)