Горох широко використовують свіжим, консервованим, замороженим і сушеним. Улітку зелені горошинки є улюбленими городніми ласощами дітей і дорослих. В іншу пору року з гороху готують супи, гарніри, приправи, начинки для пирогів.
Зелений горошок можна консервувати в домашніх умовах. Спочатку збирають молоді боби, заповнені ніжними цукристими зернами, лущать їх, промивають у холодній воді, потім бланшують, занурюючи на три хвилини в киплячу воду. Далі готують маринад (на літр води 1,5 столової ложки солі та цукру, 3 грами лимонної кислоти). Стерилізовані банки заповнюють горошком на 1 см нижче ніж горловина, заливають маринадом і накривають кришками. Банки ставлять у каструлю з підігрітою до +70С° водою; стерилізують продукт протягом 3–3,5 години, після чого банки закатують і охолоджують. Для консервування найкраще використовувати мозкові сорти гороху, які найбільш цукристі й мають низький вміст крохмалю.
⌂ Фото: Зелений горошок можна консервувати в домашніх умовах
Інгредієнти:
Перед приготуванням горох замочити на 3–4 години, воду вилити і додати нової, варити протягом 50–60 хв. Дрібно нашаткуйте цибулю, потріть морквину, поріжте соломкою перець, обсмажте все на маслі, додайте в охолоджене горохове пюре, подрібніть масу в блендері й подавайте на стіл.
Інгредієнти:
Горох замочити на ніч, відварити і протерти через сито. З манної крупи зварити на воді густу манну кашу і додати її до горохового пюре. Цибулю дрібно нарізати, підсмажити на олії до світло-коричневого кольору й теж додати до горохового пюре. Масу ретельно перемішати і пропустити через м’ясорубку. Додати сирих яєць, солі та чорного меленого перцю за смаком і ретельно перемішати. Сформувати січеники, обкачати їх у сухарях і посмажити на олії до золотистого кольору. Подавати на стіл гарячими.
Інгредієнти:
8 ст. л. гороху подрібнити в кавомолці, решту відварити до готовності. Часник обсмажити на маслі, додати горохового борошна, розведеного з молоком, води, бульйонних кубиків, відвареного гороху, довести до кипіння, протягом 10 хв. прокип’ятити, поперчити і посолити, заправити сметаною.
Інгредієнти:
Горох відварити до готовності. На відварі приготувати манну кашу (на 250 мл відвару — 100 г крупи). Горох розім’яти, перемішати з гарячою манною кашею, борошном, сіллю, поперчити, додати обсмаженої на маслі цибулі, перемішати – маса має бути густою. Сформувати котлети, панірувати їх у сухарях, обсмажити на олії і запекти в духовці. Подавати гарячими.
⌂ Фото: Котлети з гороху дуже ситні та поживні
Інгредієнти:
Буряк і картоплю нарізати тонкими кружальцями, додати вареного гороху, тертого яєчного жовтка, сметани, поперчити і посолити, перемішати і прикрасити маслинами. Подавати охолодженим.
Інгредієнти:
Перемолоти горох у кавомолці, всипати в підсолену киплячу воду, проварити протягом 15–20 хв., постійно помішуючи. Розлити масу в тарілки, змащені олією. Після загустіння розрізати кисіль на порції. Оскільки гороховий кисіль виходить дуже густим і твердим, то він більше схожий на закуску, ніж на напій.
⌂ Фото: Кисіль з гороху більше схожий на закуску
Інгредієнти:
Горох замочуємо в теплій воді на ніч, промиваємо. Варимо м’ясо у воді протягом 20 хв., перчимо, додаємо лаврового листа, заливаємо цим бульйоном горох, варимо до готовності, регулярно помішуючи. Якщо вода википить раніше, ніж каша буде готова, можна додати окропу. Тим часом нарізаємо цибулю півкільцями, обсмажуємо, додаємо натертої на дрібній тертці моркви — тушкуємо впродовж 10 хв. За 10–15 хв. до готовності каші додаємо обсмажені овочі, готуємо ще 7 хв., даємо трохи настоятися і подаємо на стіл.
⌂ Фото: ⌂ Горохова каша з копченостями
1. Коли варите горох, не підливайте в каструлю холодної води, інакше страва втратить смак. Якщо не розрахували кількість води, долийте окропу.
2. Солити горох треба наприкінці варіння. Інакше страву доведеться готувати годин. Та й буде вона не такою смачною.
3. Якщо хочете приготувати пюре, перетирайте і розминайте горох одразу після закінчення варіння, тоді пюре вийде без грудочок.
4. Свіжозаморожений зелений горошок одразу кидайте в окріп, заздалегідь його не розморожуйте, інакше втратить смак і вітаміни.
1. При закрепах щодня з’їдайте по 1 ч. л. порошковидного сухого гороху.
2. Горохове пюре з великою кількістю кропу, петрушки та свіжої цибулі має сечогінні та жовчогінні властивості.
3. Для нормалізації обміну речовин: 3 ч. л. гороху залити 200 мл води, кип’ятити протягом 15–20 хв., охолодити, пити по півсклянки 2–3 рази на день.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла єксперт Єва ТЕРНОВА, завідувач лабораторії Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Горох овочевий Бінго (ЕГХ-11)
10грн.
У наявності
Горох Овочеве диво (ЕГХ-8)
10грн.
У наявності
Горох овочевий Альфа (ЕГХ-1)
10грн.
У наявності
Горох Цукрові нотки за 20 г (ЕГХ-18)
16грн.
У наявності
Горох овочевий Киш Миш за 20 г (ЕГХ-19)
16грн.
У наявності
Горох Самі з вусами (ЕГХ-23)
16грн.
У наявності
Горох Солодке гроно за 20 г (ЕГХ-25)
16грн.
У наявності
Горох Адагумський (ЕГХ-20)
10грн.
У наявності
Горох Гарде за 20 г (ЕГХ-22)
16грн.
У наявності
Горох Скінадо за 20 г (ЕГХ-24)
16грн.