Про користь лікарської рослини, а також, як виростити гісоп у себе на ділянці, — поради від експерта «СонцеСаду» Любові Дудченко, кандидат біологічних наук.
«Священна трава». Під такою характеристикою у Біблії згадується гісоп. І тому є обґрунтування. Адже ця рослина чудово очищає організм. Про гісоп знали та використовували його у своїй медичній практиці Гіппократ та Діаскорид. Це чудовий антисептик і спазмолітик.
⌂ Фото: З гісопу готують лікувальні настої
Вдовину в Україні не лише народні цілителі, а й лікарі виписували своїм хворим рецепти із гісопу. Відступали такі недуги, як туберкульоз, катар верхніх дихальних шляхів, кашель від застуди.
Використанням цієї священної рослини є допоміжними для полегшення симптомів таких тяжких захворювань, як астма, анемія, стенокардія, туберкульоз (усуває підвищену пітливість), невроз, ревматизм, а також при запаленнях верхніх дихальних шляхів (трахеїт, захворюваннях горла), захворюваннях шлунково-кишкового тракту (погане травлення, коліт, метеоризмі). Гісоп використовують місцево для лікування забиттів, ран, екземи, стоматиту, панарицію, при запаленні очей, охриплості голосу, в стоматології.
Відео: Гісоп лікарський. Розповідає Леонора Адамчук:
Настій. Під час цвітіння збирають наземну частину гісопу, з якої, готують такий настій: 1-2 ст. л. сухої частини заливають 2 склянками окропу, залишають на годину. Потрібно пити теплим 0,5 склянки 2-3 рази на добу за 20 хв. до вживання їжі. А ось для того, щоб настій використовувати для зовнішнього лікування (примочки, промивання, полоскання), слід приготувати по іншому рецепту: 2 ч. л. заливають склянкою окропу, й настоювать всього 30 хв, а потім використовують за призначенням.
Настоянка на горілці. 20 г трави на 100-200 мл горілки, настоюють 7 днів, проціджують та вживають по 1 чайній ложці 2-3 рази на добу.
При цукровому діабеті. 1 столову ложку коріння (попередньо подрібнити) залити 1 склянкою води, нехай кипить 10 хв., а потім обов'язково настояти не менше 30 хв. Треба пити по 2 столові ложки тричі на день.
Увага!
Ця рослина протипоказана хворим на епілепсію, вагітним. Також гісоп підвищує артеріальний тиск. Передозування препаратів недопустиме, рослина містить речовину, яка може спричиняти епілептіформну дію.
⌂ Фото: Гісоп любить добре освітлені ділянки
Гісоп — холодо-, зимо- та посухостійка рослина. Добре росте на сонячних ділянках. Маловибаглива до умов вирощування, але краще росте на легких, водопроникних ґрунтах і погано — на заболочених, важких. Розсаду висаджують за схемою 15-20 см між рядами і 20-25 см між рослинами у ряду. При висадженні вносять перегній і мінеральне добриво.
Збирають гісоп у фазі повного цвітіння, починаючи з другого року життя рослини. При більш пізньому збиранні знижується вміст ефірної олії. У сезон за умови належного догляду можна провести два-три зрізання молодих пагонів, для споживання сирими — за потреби.
Для заготівлі про запас сировину сушать у тіні, на горищі, розстеливши тонким шаром, або підвішують невеликими пучками. Відразу після сушіння засипають у банки й герметично закривають їх, інакше гісоп швидко втрачає колір і аромат.
Рекомендовані товари!
У наявності
Лаванда лікарська за 0,1 г (ЕЛП-7)
12грн.
У наявності
Нагідки за 0,5 г (ЕЛП-72)
10грн.
У наявності
Ехінацея пурпурова (лікарська) за 0,5 г (ЕЛП-71)
10грн.
У наявності
Індійський женьшень за 10 нас. (ЕЛП-85)
34грн.
У наявності
Рута пахуча за 0,1 г (ЕЛП-33)
10грн.
У наявності
Звіробій лікарський за 0,05 г (ЕЛП-32)
12грн.
У наявності
Полин Боже дерево за 0,1 г (ЕЛП-92)
10грн.
У наявності
Змієголовник за 0,3 г (ЕЛП-17)
10грн.
У наявності
Шавлія лікарська за 0,2 г (ЕЛП-20)
10грн.
У наявності
Шандра за 0,1 г (ЕЛП-69)
8грн.