Здорове харчування запобігає розвитку тромбозу, інфаркту та інсульту. Пропорційний раціон має складатися з продуктів, що знижують в’язкість крові. Які дари саду унікальні в цьому аспекті – розповіла наша експертка – професорка Тетяна Гарник.
⌂ Фото: Професорка Тетяна Гарник
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
На щастя, чимало дарів саду – природні антикоагулянти, які знижують в’язкість крові й активність тромбоцитів. Деякі з них містять саліцилат – натуральний аналог ацетилсаліцилової кислоти, яка розріджує кров.
Також допоможе вітамін С, який у поєднанні з клітковиною і флавоноїдами стимулює розчинення тромбів, перешкоджає агрегації тромбоцитів, зміцнює стінки судин. Отож, корисно споживати ягоди й фрукти, у яких є високий вміст цього вітаміну в комплексі з флавоноїдами: чорну смородину, цитрусові, шипшину. Їжте якнайбільше садовини, що містить багато флавоноїдів (ожина, лохина, обліпиха), яка поліпшує пружність та еластичність судин, захищає від ушкодження і агрегації (склеювання) тромбоцитів, утворення тромбів.
Кумарин – ще один цілющий компонент, який має чудові антикоагулянтні властивості. На нього багаті ягоди полуниці й аґрусу.
Надважлива рекомендація проти згущення крові – вживати достатню кількість чистої і негазованої води – не менше ніж півтора літра на добу. А також якнайбільше морсів! Це дуже важливо в спеку та під час фізичного навантаження, коли виникає ризик зневоднення. Тому й фрукти треба вживати такі, які містять багато рідини й сприяють розрідженню крові.
Яблука (віддавайте перевагу плодам зеленого забарвлення) та груші, особливо соковиті сорти. Рекомендують і яблучний оцет (якщо не страждаєте на виразкову хворобу чи підвищену кислотність шлункового соку). Чайну ложку оцту можна розбавити в склянці теплої води й додати трішки меду. Пити двічі або тричі на день.
Сливи багаті на корисні речовини – антикоагулянти. До того ж чистять організм.
Абрикоси. Якщо вживати свіжі плоди, то знижується ризик розвитку інфаркту та інсульту завдяки комплексній дії мікро- і макроелементів, вітамінів, біологічно активних сполук, що містяться в них.
Алича має кровоочисну дію. У жовтих плодах є багато лимонної кислоти, у темних сортах – пектинів.
Чорниця містить спектр речовин антикоагулянтної дії. Тому впродовж сезону чорниці споживайте її досхочу! Можете приготувати з ягід сік і протягом року вживати по чайній ложці три або чотири рази на день. Корисне й варення із чорниці – додавайте по столовій ложці до чаю.
Суниці корисні, якщо їсти свіжими й готувати з їхнього листя чай. Вони містять саліцилові та яблучні кислоти, вітамін С.
Ягоди порічок знижують згортання крові, якщо воно підвищене. Тому сік із ягідок можна вживати як для профілактики тромбозу, так і для його лікування.
Малина – чудовий антизгущувач крові. Її рекомендують вживати замість аспірину, навіть при застуді, тож у щоденному вживанні лікувальна дія рослини незаперечна. Якщо ягоди набридли, можна приготувати чай із сухого листя або взимку – з гілочок.
Журавлина – чудовий природний антиоксидант. Її компоненти допомагають розріджувати кров, поліпшують загальний обмін в організмі.
Виноград – відмінний антиоксидант, що підтримує тонус судин і зміцнює серце. Якщо нема протипоказань, щоб вживати ці ягоди (наприклад, цукровий діабет), насолоджуйтеся ними сповна! Особливо рожевими та червоними сортами. Також позитивно впливає на стан крові червоне вино. У помірній кількості воно знижує ризик накопичення тромбоцитів через зменшення їхньої клейкості.
Смородина містить багато калію, який зміцнює судини й поліпшує кровообіг, вітаміну С та інших корисних речовин.
Вишня. Антоціани й антиоксиданти, якими насичені її плоди, захищають кровоносну систему від закупорення судин й утворення тромбів.
Черешня. Темні сорти зміцнюють стінки кровоносних судин і капілярів, що дає змогу захистити серцево-судинну систему від хвороб.
Важливо!
Людям із густою кров’ю слід обмежити вживання садовини, яка сприяє згортанню крові. Наприклад, менше їсти ягід чорноплідної горобини та калини.
Рекомендовані товари!