Павел Якович Голодрига — талановитий вчений, чудовий керівник і просто добра людина, про яку з любов'ю згадують його учні та соратники
Це, здається, був вихідний, під вікном моєї квартири на першому поверсі зранку почали так гупати, що аж земля затремтіла. Я — мерщій на двір. А там незнайомий чоловік біля нашої багатоповерхівки щосили лупає киркою. Я відразу руки в боки і грізно так: «Що ви це тут робите?»
— «Та ось виноград хочу посадити. Води дасте на полив?». Слово за слово, і так я познайомилася з Павлом Яковичем Голодригою. Тоді він запропонував мені перейти з Нікітського Ботанічного саду до нього у відділ селекції «Магарача». До знайомства з ним про виноград я знала тільки одне: що він буває білим і чорним.
Ця випадкова зустріч повністю змінили моє життя. З неї почалася моя співпраця зі знаменитим селекціонером, сорти якого належать до золотого фонду винограду. Павло Якович Голодрига, якого в науковому світі називають «переможцем філоксери» — автор понад п’ятдесяти сортів винограду нової селекції, більше 250 наукових праць, 23 запатентованих свідоцтв на винаходи. Робота з ним була сповнена натхненням і радістю творчості.
Та прийшли і важкі часи... На хвилі антиалкогольної кампанії після убивчого не для пияків, а для виноградної лози лігачовсько-горбачовського указу Голодрига з його знаменитістю і авторитетом у світовому науковому світі став непотрібним і його почали цькувати. А після його смерті у 1986 року піддали варварському знищенню його виноградні дослідні поля.
Можливо, це дещо пафосно звучить, але для мене справді дороговказною зіркою є пам'ять про учителя й людину Павла Яковича Голодригу.
У ті важкі часи по його смерті мені вдалося врятувати невелику частину його колекції, перевізши її на північний Кавказ. Разом з іншими послідовниками справ ученого мені вдалося не тільки зберегти кілька унікальних надзвичайно стійких до морозів і спеки, філоксери, мільдью, сірої гнилі сортів, а й поповнити сім'ю вишуканих і загартованих лоз. Їх названо на честь видатного селекціонера: Пам’ять Голодриги, Мускат Голодриги, Рубін Голодриги. Гурзуфський, Лівадійський чорний, Цитронний Магарача.
Як показали багаторічні випробування ці сорти можна успішно використовувати у кореневласній культурі по всій Україні, і тому я рада, що «СонцеСад» поширюватиме їх по усіх куточках нашої Батьківщини.
В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Костік Марія Антонівна, провідний фахівець по селекції винограду
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Чорна вишня (ІВН-68)
У наявності
Саджанець Виноград привитий Фаетон (ОКН-3486(2-4л))
У наявності
Саджанець Виноград (кореневласний) Богема (ІВН-154)