Спогади про відомого виноградаря

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
19.10.2021

Павел Якович Голодрига — талановитий вчений, чудовий керівник і просто добра людина, про яку з любов'ю згадують його учні та соратники

Це, здається, був вихідний, під ві­кном моєї квартири на першому по­версі зранку почали так гупати, що аж земля затремтіла. Я — мерщій на двір. А там незнайомий чоловік біля нашої багатоповерхівки щосили лу­пає киркою. Я відразу руки в боки і грізно так: «Що ви це тут робите?»

— «Та ось виноград хочу посадити. Води дасте на полив?». Слово за слово, і так я познайомилася з Павлом Яковичем Голодригою. Тоді він запропонував мені перейти з Нікітського Ботанічного саду до нього у відділ селекції «Магарача». До знайомства з ним про виноград я знала тільки одне: що він буває білим і чорним.

Ця випадкова зустріч повністю змінили моє життя. З неї почалася моя співпраця зі знаменитим селе­кціонером, сорти якого належать до золотого фонду винограду. Павло Якович Голодрига, якого в науково­му світі називають «переможцем філоксери» — автор понад п’ятдеся­ти сортів винограду нової селекції, більше 250 наукових праць, 23 запатентованих свідоцтв на винаходи. Робота з ним була сповнена натхненням і радістю творчості.

Та прийшли і важкі часи... На хвилі антиалкогольної кампанії піс­ля убивчого не для пияків, а для ви­ноградної лози лігачовсько-горбачовського указу Голодрига з його знаменитістю і авторитетом у сві­товому науковому світі став непо­трібним і його почали цькувати. А після його смерті у 1986 року під­дали варварському знищенню його виноградні дослідні поля.

Можливо, це дещо пафосно зву­чить, але для мене справді дорого­вказною зіркою є пам'ять про учи­теля й людину Павла Яковича Голодригу.

У ті важкі часи по його смерті ме­ні вдалося врятувати невелику час­тину його колекції, перевізши її на північний Кавказ. Разом з іншими послідовниками справ ученого мені вдалося не тільки зберегти кілька унікальних надзвичайно стійких до морозів і спеки, філоксери, мільдью, сірої гнилі сортів, а й поповни­ти сім'ю вишуканих і загартованих лоз. Їх названо на честь видатного селекціонера: Пам’ять Голодриги, Мускат Голодриги, Рубін Голодриги. Гурзуфський, Лівадійський чорний, Цитронний Магарача.

Як показали багаторічні випробу­вання ці сорти можна успішно ви­користовувати у кореневласній ку­льтурі по всій Україні, і тому я рада, що «СонцеСад» поширюватиме їх по усіх куточках нашої Батьківщини.

В ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» розповіла Костік Марія Антонівна, провідний фахівець по селекції винограду

Купити саджанці винограду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Як і коли обрізати виноград навесні 2024 року
Поради, як правильно обрізати виноград навесні, від провідних фахівців у галузі виноградного господарства
Як підготувати виноград до зими
Осінь — золотий період для підготовки багаторічних рослин до зимівлі. Виноград у цей час потребує обрізання, а пізніше — надійного укриття. Як це зробити правильно?
Ліки з Олімпу: користь винограду
Виноград — одна з найдавніших культур, про що свідчать археологічні розкопки і легенди, які дійшли до нас із сивої давни­ни. Про користь цієї ягоди
Виноград — солодкий лікар здавна
Сьогодні виноград успішно використовують проти багатьох захворювань
Найкращі способи обрізки винограду
Надзвичайно важливо правильно сформувати виноградний кущ. Існує дуже багато способів, як це зробити, — залежно від зони та умов вирощування, ваших уподобань
Виноград в очікуванні дощу
Правила поливу та підживлення винограду
Північний виноград
Технології вирощування північного винограду
Як обрати сорт винограду
Поради експертів, який сорт винограду обрати для свого саду
Як садити виноград
Основні правила посадки винограду
Якщо виноград зголоднів
Діагностування потреби винограду в підживленні

Рекомендовані товари!