Про цінність садової ірги, вирощування її як промислової культури розповідають професор кафедри садівництва імені професора В.Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України Володимир Меженський та грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія.
«Садова ірга вільхолисткова, або по латині Amelanchier alnifolia в природному стані росте в Канаді, — розповідає Володимир Меженський. — Її грона з плодами дуже схожі на смородинові, але вирізняються солодкістю, а за габітусом вона подобна до кущів аронії». Зазвичай цю рослину називають іргою, але, за словами фахівця, така назва в українській мові позначає Cotoneaster. Унаслідок примусового зросійщення, українські назви багатьох рослин було замінено на російські, а в російській мові Cotoneaster називають «кизильником», а Amelanchier — «іргою». На думку фахівці, варто повернутися до національної термінології, в якій Cotoneaster має родову назву «ірга», а Amelanchier — «садова ірга».
⌂ Фото: Ірга дуже корисна при анемії, частих застудах, слабкості і під час дієт
«Плоди садової ірги називати ягодами неправильно, бо за ботанічною класифікацією це яблука, отже садова ірга це зерняткова, а не ягідна культура. Її плоди дуже солодкі, приємні на смак. Їх їдять свіжими, використовують для приготування ласощів і домашнього плодового вина. Вино з високим вмістом антиціанів — смачне і корисне,» — підкреслює науковець і додає: «Щоб збагатити організм комплексом поживних речовин та зміцнити імунітет, доросла людина щодня повинна з’їдати 250 г різних плодів».
«Завдяки величезній кількості антоціанів — до 15 тисяч одиниць! — запевняє грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія, — ця культура має набагато сильнішу оздоровчу дію на організм, ніж решта плодових культуру». Її плоди містять до 19% цукрів, а також вітаміни С, В і Р, який запобігає утворенню тромбів. Відвар з ірги заспокійливу дію. Низькокалорійні ягоди можна їсти людям, в яких проблеми із зайвою вагою. «Корінні народи на батьківщині ірги, — каже пан Іраклій, — давно використовували її цілющі властивості: північноамериканські індіанці витяжкою з цієї рослини лікували цукровий діабет».
⌂ Фото: З ірги можна приготувати дуже смачний пиріг
Якщо в Україні садову іргу садять у приватних садибах, то в Грузії цю культуру вирощують як промислову на гектарах полів. Культура легка у вирощуванні, невибаглива до ґрунтів, вологості, морозостійка, світлолюбна, швидко росте. Не вражається шкідниками та хворобами, піддається обрізанню. «Посадив і на чотири роки про неї забув, потім лише збирай урожай та отримуй гроші. З одного дерева можна зібрати до 20-30 кг плодів», — каже грузинський садівник.
Український науковець запевняє, що садова ірга надзвичайно швидко вступає в плодоношення. Якщо вирощувати з насіння, то плодоносити починає у дво— трирічному віці, ще у розсаднику.
⌂ Фото: Володимир Меженський назвав найкращі сорти ірги для присадибного вирощування
Існує безліч сортів садової ірги. «В Україні вирощують понад десяток сортів канадської селекції, є вітчизняний сорт Радослав. Він не поступається канадським. Якщо вирішите висаджувати промислову плантацію українського сорту ірги, то зможете отримати навіть державні відшкодування», — каже Володимир Меженський.
Серед канадських сортів науковець виділяє:
Вони характеризуються якісними соковитими плодами, з більшим відсотком м’якуша.
⌂ Фото: Найкращі сорти садової ірги в Україні
Садова ірга — самоплідна, декоративна рослина. Посадіть її у своєму саду або використайте для ландшафтної композиції — милуйтеся красою і насолоджуйтесь цілющими ягодами. Ароматні суцвіття полюбляють бджоли, плоди приваблюють птахів, восени кущ зваблює яскравим жовто-гарячим листям. Багатий мультивітамінний склад плодів — цінні ласощі для дорослих і дітей.
⌂ Фото: Ось так красиво цвіте ірга
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Рекомендовані товари!