Десять правил вирощування брусниці: посадка та догляд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
23.03.2023

Брусниця має дуже привабливий вигляд: це невисокий вічнозелений кущик (10-28 см заввишки), який чарує блискучим листям, що не опадає протягом двох-трьох років, та рожевими квітками, зібраними в китиці. 

Брусниця розцвітає у другій половині травня і червні, містять багато нектару й дуже приваблюють бджіл (з 1 га рослин можна зібрати до 50 кг меду). А в серпні-вересні брусниця подарує вам щедрий урожай ягід (7-12 мм діаметром). Вони смачні й корисні, мають лікувальні властивості, цілющими є й пагони рослини. Тому брусницю використовують і як цінну харчову рослину, і як лікувальний засіб, а також у ландшафтному дизайні. Аби насолодитися і виглядом, і смаком брусниці, запам'ятайте кілька правил її вирощування.

 

Правило №1

ПРАВИЛЬНЕ СУСІДСТВО

Будьте уважними з вибором сусідів для брусниці. Головне — не висаджуйте поряд рослини, які потребують для росту великої кількості органічних добрив. А найкращі сусіди брусниці — рослини кислих ґрунтів.

Правило №2

ВИБІР МІСЦЯ ТА ҐРУНТУ

Оптимальним для брусниці є захищене від вітру сонячне місце, яке не затоплюється талими чи іншими водами. Краще висаджувати кущики на підвищені або на горизонтально рівні місця, аби уникнути застою води й подальшого засолювання ґрунту. Для нормального розвитку брусницю слід вирощувати на торф'яному повітропроникному кислому ґрунті (рН 4,0-5,5). Якщо на вашій ділянці такого нема, заздалегідь підготуйте місце для висаджування брусниці:

• викопайте траншею завширшки приблизно 1,5 м і завглибшки до 30-40 см;

• наповніть траншею верховим торфом або торф'яно-піщаним субстратом (приблизно 25 кг піску на 1 м2);

• полийте субстрат підкисленою водою: 100 мл оцтової або яблучної дев'ятипроцентної кислоти на 10 л води або чайна ложка лимонної чи щавлевої кислоти на три літри води — поливайте з розрахунку 10 л на 1 м2;

• для підвищення кислотності також можна закласти в ґрунт по 10-15 грамів порошкової сірки на 1 м2 площі;

• краї грядки зміцніть дерев'яними або пластиковими дошками.

Оптимальним для брусниці є захищене від вітру сонячне місце, яке не затоплюється талими чи іншими водами

⌂ Фото: Оптимальне місце для посадки брусниці —  захищене від вітру сонячне, яке не затоплюється талими чи іншими водами

Правило №3

ВИСАДЖУВАННЯ

Бажано купувати рослини із закритою кореневою системою: вони краще приживуться, оскільки ґрунтовий ком уже заселений потрібними грибами-симбіотами.

Найкраще висаджувати брусницю у квітні-травні або восени на глибину 6-8 см. Між рядами залишають відстань 50-60 см, між саджанцями — не менше 30 см. Висаджену брусницю рясно поливають і мульчують тирсою хвойних порід, корою, піском або хвоєю. Якщо висаджуєте брусницю навесні — накрийте рослини нетканим матеріалом або плівкою (на кілька тижнів), аби уникнути сонячних опіків і сухості ґрунту. Поливайте рослину рясно, але не заливайте!

Правило №4

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВОЛОГОСТІ ҐРУНТУ

Вологість ґрунту є одним із найважливіших аспектів під час вирощування брусниці. Ця рослина дуже погано витримує застій води на ділянці та високий рівень ґрунтових вод, але з іншого боку не любить посухи. Саме тому найкраще застосовувати крапельне зрошення: понад два рази на тиждень. Або поливати чагарник раз чи два рази на тиждень протягом весняно-літнього сезону відповідно, використовуючи не більше 10 л води на 1 м2.

Якщо літо видалося сухим і дуже спекотним, можна проводити щоденне вранішнє або вечірнє зрошення чагарнику. Також брусниця потребує розпушування ґрунту та постійного виполювання бур'янів. Аби робити це якнайрідше і водночас утримувати вологу, замульчуйте ґрунт навколо кущів товстим шаром (4-5 см) тирси хвойних порід, хвої тощо.

Правило №5

ВЧАСНЕ ПІДЖИВЛЕННЯ

У перший сезон брусниця не потребує удобрення, але, починаючи з другого року вирощування, добрива треба вносити щорічно.

Восени краще заправляти ґрунт подвійним суперфосфатом із розрахунку 100 г на один кущ, а навесні вносити азотні або калійні добрива. Найкращим калійним добривом є сульфат калію (40 г на кущ), оскільки він не містить хлоридів, які пригнічують брусницю. Сульфат амонію також вносять по 40 г на кущ. Напередодні цвітіння рослини це роблять повторно (у тій же дозі), а під час цвітіння додають по 10 г сульфату марганцю і цинку. На насадження першого року обов'язково вносять сульфат міді. Відмінні результати забезпечує поєднання підживлень і мульчування піском. Брусниця не любить органічних добрив, зокрема гною, курячого посліду, рідких зелених добрив, бо вони містять надлишкову кількість поживних речовин, а також значно залужують (зменшують кислотність) ґрунт.

Правило №6

ОСОБЛИВОСТІ ОБРІЗУВАННЯ

Брусниця швидко розростається, тому для підвищення її продуктивності, починаючи приблизно з шестирічного віку, рекомендують раз на чотири-п'ять років проводити омолоджувальне обрізування (вирізають п'ятирічні пагони). Сухі та хворі пагони видаляють щороку.

Правило №7

НЮАНСИ РОСТУ

Двічі впродовж вегетаційного періоду треба проводити поверхневе розпушування ґрунту. Але надмірно не заглиблюйтеся, оскільки довге й повзуче кореневище рослини розміщується дуже близько до поверхні землі (на глибині 5-10 см), тому його можна легко ПОШКОДИТИ.

Якщо підперти кущ опорами, брусниця може розвиватися вертикально, а не лише стелитися, довжина пагонів дорослої рослини досягає метра.

Правило №8

ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ

Брусниця є досить морозостійкою рослиною, проте можливе підмерзання рослини в безсніжну зиму. Аби цього не сталося, вкрийте кущики гіллям хвойних дерев або агроволокном. З настанням весни укриття зніміть, а підмерзлі кінчики гілок обріжте.

На зиму можна вкрити кущики брусниці, наприклад, агроволокном.

⌂ Фото: На зиму кущі брусниці можна вкрити, наприклад, агроволокном

Правило №9

БОРОТЬБА ІЗ ХВОРОБАМИ ТА ШКІДНИКАМИ ШКІДЛИВІ ГРИБКИ

Загалом брусниця стійка проти захворювань, однак збудники деяких грибкових хвороб (моніліозу, екзобазидіозу, іржі, склеротинії) таки можуть їй зашкодити. Якщо ви помітили перші ознаки згаданих захворювань, одразу зріжте і спаліть усі пошкоджені гілки, а чагарничок обробіть (до періоду цвітіння) бордоською рідиною, повторивши цю процедуру через кілька тижнів.

Ознаки:

• моніліозу: проявляється або навесні як моніліальний опік (раптово засихають молоді гілки, суцвіття та листя), або у червні (на плоді з'являється бура пляма, плід зморщується і засихає, а на його поверхні утворюється сірий наліт);

• екзобазидіозу: рожевий колір листя, деформовані пагони з білуватим нальотом спор;

• іржі: на верхньому або нижньому боці листків помітні червонувато-жовті плями;

• склеротинії: муміфікація ягід.

НЕБЕЗПЕЧНИЙ ВІРУС

Також брусницю може уразити вірусна інфекція карликовості або мікоплазмозу. У такому разі доведеться видалити і знищити весь кущик.

Ознаки мікоплазмозу та карликовості: в'янення, хлороз, карликовість і деформація листя та стебел, утворення «відьомських мітел».

ЗЛІСНІ ШКІДНИКИ

Не байдужі до брусниці такі шкідники: листокрутка, щитівка, тля. Для боротьби з ними використовують інсектициди, однак можна обприскувати кущі настоями тютюну, цибулевого лушпиння, мильним розчином тощо. Важливим методом профілактики поширення захворювань брусниці, особливо спричинених комахами, є вчасне видалення бур'янів.

Правило №10

ВБИРАННЯ ВРОЖАЮ

Брусниця починає плодоносити вже з першого року життя. На максимальні врожаї можна очікувати, починаючи з третього року. Ягоди збирають від середини серпня до перших заморозків (вони мають бути повністю достиглими!). Тож, навіть якщо ягоди остаточно почервоніли, залиште їх на кущах ще на кілька днів: упродовж цього часу в них і далі накопичуватимуться цукри та інші корисні речовини.

При збиранні врожаю

⌂ Фото: При збиранні врожаю брусниці ягоди мають бути повністю достиглими!

Плоди збирають у суху погоду. Свіжими вони можуть зберігатися впродовж місяця в прохолодному місці, залиті кип'яченою водою, у холодильнику — увесь рік. Урожайність куща залежить від ґрунту, на якому він зростає. Зокрема, на торф'яному ґрунті легко можна зібрати до 500 г ягід з 1 м2, на піщаному — приблизно 100 г, біля боліт — не більше 30 г.

Важливо знати!

Урожайність сортової брусниці в рази вища, ніж дикорослої рослини, — деякі такі сорти цвітуть двічі на рік.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Наталія Нужина, к. б. н., ст. науковий співробітник ННЦ «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Т. Шевченка

Купити саджанці брусниці

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Корисні властивості брусниці (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Брусниця – одна з найвідоміших та найкорисніших ягід Північної Європи. Вона має довгу історію використання як у кулінарних, так і в лікувальних цілях
Журавлина Пілігрім: посадка та догляд (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Шукаєте унікальне доповнення до вашого саду? Сорт журавлини Пілігрим — чудовий вибір, який має низку переваг над іншими декоративними та ягідними рослинами. Як його виростити, точно знає наш експерт
Аронія: корисні властивості та застосування
Аронія — рослина, плоди якої не просто смачні, а й надзвичайно корисні. «СонцеСад» розповість, як застосовувати аронію у правильному харчуванні
Жимолость — користь та краса
Експерт «СонцеСаду» Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва розповість про переваги жимолості
Лікувальні рецепти з брусниці
Прості рецепти напоїв із дуже корисної брусниці
Про корисні властивості брусниці
В цій рослині цінні і ягоди і листя, які омолоджують клітини і тіло
Брусниця як ліки
Брусниця дарує здоров’я тим, хто її споживає
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
В ягіднику мир і дружба

Рекомендовані товари!

Саджанець Журавлина Пілігрім

У наявності

Саджанець Журавлина Пілігрім (ОКН-96(2-4л))

129грн.
Упаковка 0,5-1,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 1-1.5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Брусниця Корал

У наявності

Саджанець Брусниця Корал (ІБР-1)

54.5грн.

109грн.

Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Брусниця Руно Білявське

У наявності

Саджанець Брусниця Руно Білявське (ІБР-3)

54.5грн.

109грн.

Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка голий корінь
Саджанець Журавлина Ховес

У наявності

Саджанець Журавлина Ховес (ІЖР-3)

54.5грн.

109грн.

Упаковка голий корінь
Маса плоду/грона 1-2 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньопізній
Смак кисло-солодкий, соковитий
Час саджання березень, квітень, жовтень, листопад
Форма багаторічник
Саджанець Брусниця Koralle

У наявності

Саджанець Брусниця Koralle (ОКН-321(2-4л))

129грн.
Маса плоду/грона 3 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Калина київська садова

У наявності

Саджанець Калина київська садова (ОКН-852(2-4л))

119грн.
Терміни дозрівання середньопізній
Смак без гіркоти, кисло-солодкий
Час саджання жовтень, листопад, березень, квітень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 0.5-0.7 г
Колір плоду пурпурово-червоний
Саджанець Калина звичайна Райдужна

У наявності

Саджанець Калина звичайна Райдужна (ОКН-627)

129грн.
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодко-кислий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона біля 0,6 г
Колір плоду червоний
Саджанець Журавлина Стівенс

У наявності

Саджанець Журавлина Стівенс (ОКН-98)

99грн.
Група ягідні
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л
Маса плоду/грона 1-2 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник