Жимолость — користь та краса

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.04.2022

В Україні жимолость поки що лише набуває популярності. Але ті, хто вже встигли оцінити смак, красу та лікувальні властивості ягоди, у своєму саду виділяють їй почесне місце. Експерт «СонцеСаду» Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва розповість про переваги жимолості.

Людмила ВАРЛАЩЕНКО, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва

⌂ Фото: Людмила Варлащенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва

 

Біологічні особливості жимолості

Жимолость їстівна — одна з найулюбленіших малопоширених плодових і декоративних рослин відкритого ґрунту. У природних умовах це — невисокий прямостоячий кущ заввишки 0,5-1 м, в умовах культури — 1,5-2 м. Крона — округла, напівкуляста, плоско-округла. У перші роки життя надземна частина рослини розвивається дуже повільно, зате швидко росте коренева система. Максимальних розмірів кущі досягають у віці 7-12 років.

Ягоди жимолості

⌂ Фото: Ягоди жимолості

Листки — суцільні, цілокраї, подовжено-овальні (залежно від виду), еліптичні, ланцетні, опушені або майже голі. Квітки — двостатеві зеленуваті, біло-жовті або жовті, найчастіше трубчасто-воронкоподібні, досить декоративні.

 

Як використовувати жимолость у ландшафтному дизайні

В озелененні жимолості можуть виконувати різні функції: формувати архітектурно-художній образ об’єкта; разом з іншими рослинами сприяти біологічній рекультивації земель, поліпшуючи їхню рекреаційну стійкість; захищати від пороху і шуму; регулювати режим вологості й температури тощо.

Зверніть увагу!

Для того, щоб озеленення сповна відповідало різним функціональним потребам, під час добору сортів синьоплідних жимолостей треба враховувати їхні природні властивості: висоту, колір та форму листка як під час вегетації, так і восени; колір квіток, термін та тривалість періодів цвітіння і плодоношення тощо.

Жимолость можна використати для створення низьких і середніх огорож між садовими зонами, закріплення схилів і обривів, для низьких бордюрів, живоплотів, поодиноких і групових насаджень, декорування невеличких водойм.

Жимолість — гарна вітка рослина

⌂ Фото: Жимолость — гарна витка рослина

Рослини тіньовитривалі і невибагливі до ґрунту, холодостійкі, швидко ростуть, добре витримують обрізування, а також міські умови.

 

Жимолость перша ягода весни, яка дарує вітаміни

Жимолость — це не тільки красивий кущ, але і дуже корисна плодово-ягідна рослина. В умовах Правобережного Лісостепу України вона починає вегетувати на 10-15 днів раніше за інші ягідні культури (кінець березня — початок квітня) при середньодобовій температурі +5-7°С. У квітні жимолость вкривається ніжно-зеленим листям, а на початку травня вона вже квітує упродовж 10-15 днів (залежно від погодних умов), вкриваючись блідо-жовтими чи зеленувато-білими парними дзвіночками.

Важливо!

Весняні заморозки, як правило, не призводять до загибелі квіток й суттєвого зниження врожаю.

Вже в травні можна ласувати смачною та корисною ягодою

⌂ Фото: Вже в травні можна ласувати смачною та корисною ягодою

Середньорічний приріст пагонів становить 9-25 см.

Жимолость їстівна — перехреснозапильна рослина. Її плоди — це супліддя різноманітної форми: циліндричної, веретеноподібної, стручкової тощо, які мають синьо-блакитне забарвлення і вкриті восковим нальотом. Стиглі плоди кисло-солодкі або кислі на смак, мають слабкий аромат і досягають маси 0,6-1,5 г.

Відео: Жимолость — молодильна ягода

Розповідає Любов МИХАЦЬ, співвласник журналу «СонцеСад»

 

Жимолость — користь, як від ліків

У плодах жимолості їстівної міститься 4–8% цукрів (глюкози, фруктози, галактози), 1–3% органічних кислот, 1,1–1,5% пектинових речовин. Вона має вітамін С, Р-активні речовини (рутин, катехін, антоціани та ін.), навіть невелику кількість вітамінів В2, В9, В6, провітаміну А. Ягоди багаті на йод, марганець, залізо, мідь.

У народній медицині плоди жимолості використовують при розладах травлення, хворобах печінки і жовчного міхура, гіпертонії, серцево-судинних захворюваннях, малярії, недокрів’ї, ожирінні, як сечогінний засіб. Ягоди мають бактерицидні властивості. Високо оцінюють і її смакові властивості. Свіжі плоди використовують як десерт, з них готують варення, соки, узвари.

Купити саджанці найкращих сортів жимолості

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Жимолость — ягода майбутнього
Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком
Жимолость. Неймовірна користь від ягідного піонера
Жимолость дозріває найпершою — у травні-червні. Саме ця ягода швидкого наповнюе наш організм вітамінами після весняного безвітамінного голодування
Жимолость — перша ягода весни
Уже в середині травня жимолость дає свої плоди, які збагачують організм корисними речовинами
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України
Жимолость — максимум користі, мінімум клопотів (журнал СонцеСад №1/2021)
Жимолость вирощування та догляд
Ягода жимолость — скарб саду!
Тадеуш Кусібаб — один із найбільших експертів і популяризаторів жимолості в Європі та за її межами. До вашої уваги інтерв'ю з ним.
Суперранні ягоди достигають уже в травні
Висадивши влітку жимолость, наступного півроку можна отримати перший урожай.
Жимолость — чудо-ягода з небаченою врожайністю!
Нові сорти особливо подобаються дітям, адже за вмістом цукрів усі три сорти перевищують малину, манго чи кавуни!
Жимолость — перша ягода сезону
Це відносно нова культура в садах України. Однак популярність її і потреба плодів на ринку росте з кожним роком.

Рекомендовані товари!