Причини виникнення борошнистої роси аґрусу та обробка проти цього захворювання

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.05.2022

Борошниста роса — найнебезпечніша хво­роба аґрусу. Упродовж багатьох років садів­ники боролися з цим захворюванням, проте, попри зусилля, зазнавали невдач. Єдиним вирішенням проблеми було лише знищення культури. Щоправда, е можливість щорічно вирощувати чудовий урожай аґрусу. Для цього, насамперед, слід знайти слабкі місця, коли хвороба найбільш вразлива. Експерт «СонцеСаду» Моторний О. В., фітосанітарний інспектор Державної інспекції в Миколаївській області, розповість про про це детальніше.

Причини виникнення борошнистої роси аґрусу

Борошниста роса — це хвороба, поширена в усіх областях України. Борошниста роса, американська борошниста роса, сферотека (збудник — Sphaerotheka mors uvae Berk et Curt, клас — Ascomycètes, порядок — Erysipha— les), крім аґрусу, пошкоджує також чорну, червону смородину та порічки.

Смородина та аґрус однаково уражуються борошнистою росою

⌂ Фото: Смородина та аґрус однаково уражуються борошнистою росою

Можливість переходу хвороби з аґрусу на смородину та з смородини на аґрус доведена експеримента­льно. Мікроскопічна будова гриба та цикл її розвитку на обох культурах однакові.

Збуд­ник хвороби спеціалізований на молодих тканинах, уражує ділянки росту, черенки ли­стя, саме листя, бруньки, пагони і плоди. Навесні на початку росту аґрусу та розвитку хвороби (в період проростання спор та утво­рення міцелію) обидва організми є найбільш вразливими. На цю особливість треба звер­нути особливу увагу.

 

Як розпізнати борошнисту росу аґрусу

Спочатку на уражених органах з’являється ніжний, білий чи сріблястий борошнистий наліт, що складається з міцелію та конідіального спороношення. Пізніше міцелій ущіль­нюється, стає темно-бурим, в ньому утворю­ються темні плодові тіла — клейстотеції.

При ураженні ділянок росту пагони припиняють рости, викривляються, міжвузля вкорочу­ються, листя дрібнішає, знебарвлюється, на­буває гофрованої форми. Плоди аґрусу від сильного ураження втрачають товарний ви­гляд, стають непридатними для споживання. Дуже уражені верхівки пагонів засихають, листя та плоди опадають, кущі ослаблюють­ся і за 2-3 роки гинуть. Великої шкоди хво­роба завдає саджанцям.

Борошниста роса вражає всю рослину

⌂ Фото: Борошниста роса вражає всю рослину

Спекотна суха погода і недостатня воло­гість ґрунту уповільнюють розвиток хворо­би. Дозрівання плодових тіл і формування в них спор починаються з липня і тривають до пізньої осені, однак визрівають вони навесні (у квітні наступного року).

Масово спори розсіваються в травні, нерідко під час масо­вого цвітіння смородини. До цього часу вони перебували в стані глибокого спокою і по­шкодити їх неможливо ніякими фунгіцидами та коливанням температури.

Увага!

Максимального розвитку хвороба досягає в липні-серпні.

Слід зазначити, що є сорти аґрусу та смо­родини, які стійкіші до ураження. Але, у зв’я­зку з виникненням нових біотипів гриба, сорти, що були раніше стійкі проти хвороби, стають сприйнятливими. Слід зазначити, що найвразливіші сорти мають часто ягоди най­кращих смакових властивостей.

 

Борошниста роса аґрусу:  боротьба народними або «дідівськими» методами

Хотілося б вірити, що старовинні рецепти дієвіші, ніж хімічні. Прикро, але в цьому ви­падку більшість із них мають мізерний пози­тивний ефект, а за витратами часу і сил пе­ревершують оброблення пестицидами. Але все ж наведемо приклади найбільш рекла­мованих оброблень.

1. Ранньою весною, до розпускання бру­ньок, щедро облити кущі кип’ятком. У цей час хвороба перебуває в стадії спори, і ек­стремальна температура не пошкодить їх.

2. Сіно перепріле. Настій готують із розра­хунку: на 3 л води беруть 1 кг сіна і настою­ють упродовж трьох діб. Після цього настій проціджують, доливаючи на 1 л настою 3 л води. Обробляють до появи симптомів хво­роби і повторюють за кожні 7 днів. Вважаю, що кількість оброблень слід збільшити че­рез нестійкість розчину. Навіть якщо в сумі­ші є речовини, які пригнічують розвиток хвороби, вони швидко змиваються з росли­ни. Кардинальних змін від застосування роз­чину перепрілого сіна нема.

Деревний попіл — ефективний метод профілактики проти борошнистої роси аґрусу

⌂ Фото: Деревний попіл — ефективний метод профілактики проти борошнистої роси аґрусу

3. Попіл із деревини. З кг попелу з дереви­ни залити 10 л кип’яченої води. Розчин на­стоюють на свіжому повітрі не менше ніж одну добу. Обробляти рекомендують не мен­ше ніж три рази з перервою 1— 2 дні. Наяв­ність у розчині мінеральних елементів вказує на можливість позитивної дії внаслідок потра­пляння в рослину калію, який забезпечує стійкість рослини до різних умов середовища.

 

Борошниста роса аґрусу: боротьба звичайними або науковими методами

1. Вирощують стійкі сорти. Помірно обрі­зують і знищують уражені пагони.

2. Значно знижує розвиток хвороби поза­кореневе обприскування калійними добрива­ми за 10 і 20 днів після цвітіння, після зби­рання ягід і ще раз за 10 днів.

3. Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіци­дами перед та після цвітіння і ще за 10-12 днів. Обробляють одновідсотковою колоїд­ною сіркою та її аналогами. Препарати — над­звичайно дієві, але мають особливість. Усі препарати сірки починають діяти при темпе­ратурі, вищій ніж 18-20°С. У весняно-літній період температура повітря упродовж доби нижча, що призводить до зараження росли­ни, незважаючи на всі старання.

Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіцидами

⌂ Фото: Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіцидами

Ідеальний результат маємо, коли викори­стовуємо фунгіцид «Тілт» та його аналоги з діючою речовиною пропіконазол. Ці препа­рати дають можливість не тільки захистити ягоди від пошкодження, а й відновити по­шкоджені кущі. Досить навіть двох перших оброблень. Препарат — нешкідливий для бджіл, але є також інгібітором (затримує) росту пагонів.

4. Восени найдієвішим та нешкідливим є оброблення кущів і ґрунту карбамідом із розрахунку 700 г на 10 л води. Дія розчину карбаміду полягає в тому, що листя на ку­щах швидше опадає і розкладається. При цьому спори потрапляють у більш несприят­ливі умови для подальшого проростання.

Купити саджанці аґрусу

Купити засоби захисту ягідних культур

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Аронія: корисні властивості та застосування
Аронія — рослина, плоди якої не просто смачні, а й надзвичайно корисні. «СонцеСад» розповість, як застосовувати аронію у правильному харчуванні
Хвороби аґрусу і чорної смородини
Наші експерти допоможуть Вам розпізнати хвороби рослин і навчать лікувати сад
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Знайомтесь — ірга
Рясне цвітіння, декоративні плоди, вишукане осіннє забарвлен­ня листя, невибагливість до ґрунту, посухостійкість, скороплідність, швидкий ріст, зимостійкість, щорічне плодоношення — все це робить іргу дуже цінною рослиною для садівника
Технологічні прийоми вирощування аґрусу
Технологічні прийоми вирощування аґрусу: садіння кущів, догляд за рослинами, зрошення, збирання врожаю. Поради фахівця
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Рецепти з аґрусу на всі смаки
Оригінальні рецепти з аґрусу
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Посадка та лікувальні властивості лимонника
Умови для вирощування aґpycу
Як садити, доглядати за саджанцями аґpycу розповість постійний експерт — Шестопал Зінаїда Андріївна

Рекомендовані товари!

Саджанець Аґрус Уральський ізумруд

У наявності

Саджанець Аґрус Уральський ізумруд (ОКН-325(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 6,5-7,5 г
Колір плоду зелений
Саджанець Аґрус Берил

У наявності

Саджанець Аґрус Берил (ОКН-243(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 9 г
Колір плоду темно-рожевий
Саджанець Аґрус Сіріус

У наявності

Саджанець Аґрус Сіріус (ОКН-246(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання середньопізній
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 5 г
Колір плоду рожевий
Саджанець Аґрус Шалун

У наявності

Саджанець Аґрус Шалун (ОКН-3517(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак легка кислинка, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 6-8 г
Колір плоду зелений
Саджанець Аґрус Ніжний

У наявності

Саджанець Аґрус Ніжний (ОКН-620(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання пізній
Смак легка кислинка, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 5-7 г
Колір плоду жовто-зелений
Саджанець Аґрус Рожевий-2

У наявності

Саджанець Аґрус Рожевий-2 (ОКН-617(2-4л))

89грн.
Терміни дозрівання ранній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду рожевий