Як прикро, коли зусилля, які докладаємо під час вирощування врожаю, є даремними. Це може трапитися, коли рослини раптом вражаються хворобами. Та нічого не стається зненацька. Десь прогледіли, щось не зрозуміли, чогось не врахували. Щоб цього не допустити, наші експерти допоможуть Вам розпізнати хвороби рослин і навчать лікувати сад
⌂ Фото: Борошнистий наліт на листі чорної смородини
Захворювання проявляється на листках, пагонах і плодах як білий борошнистий наліт. Пізніше він ущільнюється, стає темно-сірим, на ньому з'являється велика кількість дрібних чорних крапок. Уражені листки деформуються, засихають і опадають. На пагонах уражаються верхівки приросту, вони скривлюються, засихають, коричневіють, а пізніше чорніють.
На нестиглих ягодах агрусу наліт легко стирається, пізніше стає темнобурим, ягоди перестають рости й обсипаються. Хворобу викликає гриб, спори якого протягом зими зберігаються на уражених пагонах, опалих уражених листках і ягодах.
Щоб уникнути хвороби, знищуйте опале листя, зрізуйте уражені пагони, а також обприскуйте рослини фунгіцидами.
⌂ Фото: Антракноз на листьях
Хвороба більш поширена в місцевостях із достатнім зволоженням і активізується в період вегетації рослин. На листках з'являються дрібні (діаметром до 1 мм) бурі плями, обмежені дрібними жилками. Часто плями зливаються і листки набувають коричневого забарвлення. Пізніше на місцях уражень вони розриваються, засихають і опадають. На ягодах хвороба проявляється як поверхневі дрібні малопомітні темні плями та крапки. Антракноз призводить до передчасного опадання листків, поганого приросту пагонів, зменшує зимостійкість рослини. Джерелом інфекції є опалі уражені листки і ягоди, на яких збудник хвороби — гриб зберігається у вигляді спор. Для обмеження поширення хвороби знищуйте опале листя, вирізуйте уражені пагони, обприскуйте рослини фунгіцидами.
⌂ Фото: Іржа на листьях
Захворювання поширене скрізь. Інтенсивніше проявляється хвороба на лйстках смородини у вигляді хлоротичних, жовтуватих, нерівномірно розміщених плям з верхнього боку і оранжевих подушечок з нижнього боку пластинки, які в масі надають їй іржавого забарвлення. Пізніше в місцях уражень з'являються коричневі тоненькі рогоподібні вирости - стовпчики гриба-збудника хвороби до 2 мм завдовжки Уражені листки буріють, некротизуються і опадають. Шкідливість хвороби виявляється в зниженні зимостійкості і продуктивності рослин, погіршенні якості ягід. Джерелом інфекції є уражені гілки веймутової сосни і сибірського кедра — проміжних господарів збудника хвороби. Спори гриба на уражених листках смородини і агрусу після м'якої зими можуть бути додатковим джерелом інфекції.
Дотримання просторової ізоляції насаджень агрусу і смородини від веймутової сосни і сибірського кедра; збирання і знищення восени уражених опалих листків, обприскування рослин фунгіцидами, вирощування стійких сортів.
⌂ Фото: Бокальчаста іржа на листьях
Хвороба поширена переважно в поліській зоні України, їй сприяють рясні весняні дощі, наявність різних видів осок поблизу насаджень аґрусу і смородини, які є основними рослинами-живителями для грибка-збудника хвороби. Захворювання проявляються на молодих листках, черешках, пагонах, нестиглих ягодах як яскраво-помаранчеві шкірясті плями-строми. Уражені листки жовтіють, відмирають і опадають. Молоді пагони скривлюються і засихають. Ягоди осипаються. Шкідливість хвороби полягає в передчасному опаданні уражених листків, ураженні зав'язі, що різко позначається на величині та якості урожаю ягід. Джерело інфекції — уражені рослинні рештки осок, на яких зберігаються спори гриба. З метою обмеження поширення хвороби необхідно ретельно збирати і знищувати восени опалі листки, дотримуватися просторової ізоляції насаджень агрусу і смородини від різних видів осок, за необхідності обприскувати рослин фунгіцидами.
⌂ Фото: Біла плямистість на листьях
На листках з'являються округлі або кутасті бурі плями (діаметром до 1–3 мм) з темно-бурою облямівкою. Пізніше вони розростаються, часто зливаються, у центрі стають білими або світло-сірими. На ураженій тканині з верхнього боку пластинки формуються чорні крапки. Уражені листки передчасно опадають. На пагонах утворюються некротичні смуги або поздовжні плями з темно-бурою облямівкою. Уражена тканина розвивається як поздовжні тріщини. На ягодах перед початком їх достигання з'являються дрібні коричневі плями, які пізніше збільшуються, злегка вдавлюються і покриваються
чорними крапками. Шкідливість хвороби полягає у передчас- ному опаданні листків, зниженні продуктивності рослин, погіршення якості ягід, слабкому приросту однорічних пагонів. Хворобу викликає гриб, який зимує на уражених пагонах і опалих уражених листках і ягодах.
Дотримання оптимальної густоти насаджень, вчасне знищення опалого листя, у разі потреби — обприскування рослин фунгіцидами.
Хвороба проявляється як оголення і відмирання пагонів куща під час вегетації рослин. Хворі кущі відстають у рості, листки бліднішають, поступово в'януть, висять на гілках, а пізніше опадають. Спочатку в'януть листки в нижній частині куща, потім — у середній і верхній. Найдовше тримаються верхівкові розеткові листки, які пізніше також відмирають, а пагони всихають. На зрізах уражених гілок і пагонів також добре помітні бурі або темно-бурі уражені судини. У результаті інтенсивного розвитку хвороби рослини гинуть. Джерелом інфекції є уражені рослинні рештки і їрунт.
Систематичне знищення бур'янів, вчасне викорчовування і видалення з поля уражених рослин.
На молодих листках навесні з'являються світло-жовті облямівки жилок, які обмежені одним боком пластинки листя і утворюють папоротевий малюнок. Пізніше з'являються ще й блідо-жовті смуги, що просвічуються вздовж жилок пластинок листків. Іноді розвиток хвороби супроводжується крапчастістю, зморщенням і деформацією пластинок. На уражених рослинах припиняється ріст пагонів і плодоношення. Збудником хвороби є вірус, який передається садивним матеріалом і різними видами попелиць. Джерелом інфекції є уражені рослини, в соку яких зберігається вірус.
Для закладки насаджень використовуйте лише сорти, які характеризуються високою стійкістю до хвороб, створюйте сприятливі умови для росту й розвитку рослин, що суттєво підвищує 'їх стійкість до хвороб та несприятливих погодних чинників, постійно контролюйте розвиток хвороб на рослинах та вчасно проводьте профілактичні хімічні заходи. Велику увагу приділяйте правильному вибору ділянки під насадження агрусу і смородини. Ґрунтові води в місцях садіння культур повинні бути не ближче ніж 1 м від поверхні ґрунту. Окультуруйте ґрунт під посадку цих культур шляхом збільшення перегнійного шару, заправляйте його органічними та мінеральними добривами, вапнуйте кислі ґрунти.
У насадженнях відразу після збирання врожаю видаляйте і знищуйте опале листя, зрізуйте уражені пагони, видаляйте уражені кущі вілтом, вірусними хворобами; навесні вчасно ремонтуйте насадження здоровими саджанцями. Проти зимуючої інфекції антракнозу, септоріозу, іржі борошнистої роси та інших хвороб восени, після листопаду та рано навесні (по сплячих бруньках) насадження і ґрунт на присадибних ділянках обприскують препаратом на основі діючої речовини сульфату заліза, з. п. (Айрон) з нормою витрати 300–600 г на 10 л води; до 0,2 л робочого розчину на 1 кущ. За відсутності цього препарату рослини обприскуйте 5% розчином сечовини або 1 % мідного купоросу.
На фермерських промислових насадженнях агрусу і смородини протягом вегетації рослин проти антракнозу, септорізу, борошнистої роси та інших хвороб кущі обробляйте (перше - відразу після цвітіння рослин, наступне — після збирання врожаю) дозволеними фунгіцидами: 0,025–0,05% емульсією препарату Топаз 100 ЕС, к.е. (0,2–0,4 л/га) або 0,1% суспензією препарату Топсін-М, з.п. (0,8–1,0 кг/га). Останню обробку рослин фунгіцидами слід провести не пізніше ніж за 20 днів до збирання врожаю. Після збирання врожаю проти основних хвороб рослини можна обприскати одним із контактних фунгіцидів: Косайд 2000, в.г. (2 кг/га), Медян Екстра 350 ЭС, к.с., 1,5 л/га)
Розповів ексклюзив для СонцеСад Іван Марков, фітопатолог, кандидат біологічних наук, професор НУБіП України
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Аґрус Смарагдовий (ОКН-3369(2-4л))
У наявності
Саджанець Смородина Золото Інків (ОКН-3065(2-4л))
У наявності
Саджанець Аґрус Шалун (ОКН-3517)
У наявності
Саджанець Аґрус Рожевий-2 (ОКН-617)