Причини виникнення борошнистої роси аґрусу та обробка проти цього захворювання

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
18.05.2022

Борошниста роса — найнебезпечніша хво­роба аґрусу. Упродовж багатьох років садів­ники боролися з цим захворюванням, проте, попри зусилля, зазнавали невдач. Єдиним вирішенням проблеми було лише знищення культури. Щоправда, е можливість щорічно вирощувати чудовий урожай аґрусу. Для цього, насамперед, слід знайти слабкі місця, коли хвороба найбільш вразлива. Експерт «СонцеСаду» Моторний О. В., фітосанітарний інспектор Державної інспекції в Миколаївській області, розповість про про це детальніше.

Причини виникнення борошнистої роси аґрусу

Борошниста роса — це хвороба, поширена в усіх областях України. Борошниста роса, американська борошниста роса, сферотека (збудник — Sphaerotheka mors uvae Berk et Curt, клас — Ascomycètes, порядок — Erysipha— les), крім аґрусу, пошкоджує також чорну, червону смородину та порічки.

Смородина та аґрус однаково уражуються борошнистою росою

⌂ Фото: Смородина та аґрус однаково уражуються борошнистою росою

Можливість переходу хвороби з аґрусу на смородину та з смородини на аґрус доведена експеримента­льно. Мікроскопічна будова гриба та цикл її розвитку на обох культурах однакові.

Збуд­ник хвороби спеціалізований на молодих тканинах, уражує ділянки росту, черенки ли­стя, саме листя, бруньки, пагони і плоди. Навесні на початку росту аґрусу та розвитку хвороби (в період проростання спор та утво­рення міцелію) обидва організми є найбільш вразливими. На цю особливість треба звер­нути особливу увагу.

 

Як розпізнати борошнисту росу аґрусу

Спочатку на уражених органах з’являється ніжний, білий чи сріблястий борошнистий наліт, що складається з міцелію та конідіального спороношення. Пізніше міцелій ущіль­нюється, стає темно-бурим, в ньому утворю­ються темні плодові тіла — клейстотеції.

При ураженні ділянок росту пагони припиняють рости, викривляються, міжвузля вкорочу­ються, листя дрібнішає, знебарвлюється, на­буває гофрованої форми. Плоди аґрусу від сильного ураження втрачають товарний ви­гляд, стають непридатними для споживання. Дуже уражені верхівки пагонів засихають, листя та плоди опадають, кущі ослаблюють­ся і за 2-3 роки гинуть. Великої шкоди хво­роба завдає саджанцям.

Борошниста роса вражає всю рослину

⌂ Фото: Борошниста роса вражає всю рослину

Спекотна суха погода і недостатня воло­гість ґрунту уповільнюють розвиток хворо­би. Дозрівання плодових тіл і формування в них спор починаються з липня і тривають до пізньої осені, однак визрівають вони навесні (у квітні наступного року).

Масово спори розсіваються в травні, нерідко під час масо­вого цвітіння смородини. До цього часу вони перебували в стані глибокого спокою і по­шкодити їх неможливо ніякими фунгіцидами та коливанням температури.

Увага!

Максимального розвитку хвороба досягає в липні-серпні.

Слід зазначити, що є сорти аґрусу та смо­родини, які стійкіші до ураження. Але, у зв’я­зку з виникненням нових біотипів гриба, сорти, що були раніше стійкі проти хвороби, стають сприйнятливими. Слід зазначити, що найвразливіші сорти мають часто ягоди най­кращих смакових властивостей.

 

Борошниста роса аґрусу:  боротьба народними або «дідівськими» методами

Хотілося б вірити, що старовинні рецепти дієвіші, ніж хімічні. Прикро, але в цьому ви­падку більшість із них мають мізерний пози­тивний ефект, а за витратами часу і сил пе­ревершують оброблення пестицидами. Але все ж наведемо приклади найбільш рекла­мованих оброблень.

1. Ранньою весною, до розпускання бру­ньок, щедро облити кущі кип’ятком. У цей час хвороба перебуває в стадії спори, і ек­стремальна температура не пошкодить їх.

2. Сіно перепріле. Настій готують із розра­хунку: на 3 л води беруть 1 кг сіна і настою­ють упродовж трьох діб. Після цього настій проціджують, доливаючи на 1 л настою 3 л води. Обробляють до появи симптомів хво­роби і повторюють за кожні 7 днів. Вважаю, що кількість оброблень слід збільшити че­рез нестійкість розчину. Навіть якщо в сумі­ші є речовини, які пригнічують розвиток хвороби, вони швидко змиваються з росли­ни. Кардинальних змін від застосування роз­чину перепрілого сіна нема.

Деревний попіл — ефективний метод профілактики проти борошнистої роси аґрусу

⌂ Фото: Деревний попіл — ефективний метод профілактики проти борошнистої роси аґрусу

3. Попіл із деревини. З кг попелу з дереви­ни залити 10 л кип’яченої води. Розчин на­стоюють на свіжому повітрі не менше ніж одну добу. Обробляти рекомендують не мен­ше ніж три рази з перервою 1— 2 дні. Наяв­ність у розчині мінеральних елементів вказує на можливість позитивної дії внаслідок потра­пляння в рослину калію, який забезпечує стійкість рослини до різних умов середовища.

 

Борошниста роса аґрусу: боротьба звичайними або науковими методами

1. Вирощують стійкі сорти. Помірно обрі­зують і знищують уражені пагони.

2. Значно знижує розвиток хвороби поза­кореневе обприскування калійними добрива­ми за 10 і 20 днів після цвітіння, після зби­рання ягід і ще раз за 10 днів.

3. Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіци­дами перед та після цвітіння і ще за 10-12 днів. Обробляють одновідсотковою колоїд­ною сіркою та її аналогами. Препарати — над­звичайно дієві, але мають особливість. Усі препарати сірки починають діяти при темпе­ратурі, вищій ніж 18-20°С. У весняно-літній період температура повітря упродовж доби нижча, що призводить до зараження росли­ни, незважаючи на всі старання.

Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіцидами

⌂ Фото: Найважливішим методом запобігання та знищення хвороби є обприскування фунгіцидами

Ідеальний результат маємо, коли викори­стовуємо фунгіцид «Тілт» та його аналоги з діючою речовиною пропіконазол. Ці препа­рати дають можливість не тільки захистити ягоди від пошкодження, а й відновити по­шкоджені кущі. Досить навіть двох перших оброблень. Препарат — нешкідливий для бджіл, але є також інгібітором (затримує) росту пагонів.

4. Восени найдієвішим та нешкідливим є оброблення кущів і ґрунту карбамідом із розрахунку 700 г на 10 л води. Дія розчину карбаміду полягає в тому, що листя на ку­щах швидше опадає і розкладається. При цьому спори потрапляють у більш несприят­ливі умови для подальшого проростання.

Купити саджанці аґрусу

Купити засоби захисту ягідних культур

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Аронія: корисні властивості та застосування
Аронія: корисні властивості та застосування
Аронія — рослина, плоди якої не просто смачні, а й надзвичайно корисні. «СонцеСад» розповість, як застосовувати аронію у правильному харчуванні
Хвороби аґрусу і чорної смородини
Хвороби аґрусу і чорної смородини
Наші експерти допоможуть Вам розпізнати хвороби рослин і навчать лікувати сад
Вирощуємо актинідію
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Знайомтесь — ірга
Знайомтесь — ірга
Рясне цвітіння, декоративні плоди, вишукане осіннє забарвлен­ня листя, невибагливість до ґрунту, посухостійкість, скороплідність, швидкий ріст, зимостійкість, щорічне плодоношення — все це робить іргу дуже цінною рослиною для садівника
Технологічні прийоми вирощування аґрусу
Технологічні прийоми вирощування аґрусу
Технологічні прийоми вирощування аґрусу: садіння кущів, догляд за рослинами, зрошення, збирання врожаю. Поради фахівця
Ягідна оздоровниця
Ягідна оздоровниця
Ягоди — унікальний продукт харчування і дивовижні ліки. Які ягоди кому потрібні?
Рецепти з аґрусу на всі смаки
Рецепти з аґрусу на всі смаки
Оригінальні рецепти з аґрусу
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Лимонник китайський. Ягоди вічної молодості
Посадка та лікувальні властивості лимонника
Умови для вирощування aґpycу
Умови для вирощування aґpycу
Як садити, доглядати за саджанцями аґpycу розповість постійний експерт — Шестопал Зінаїда Андріївна

Рекомендовані товари!

0
Саджанець Агрус Смарагдовий

У наявності

Саджанець Агрус Смарагдовий (ОКН-3369(2-4л))

129грн.
2
Саджанець Агрус Шалун

У наявності

Саджанець Агрус Шалун (ОКН-3517)

129грн.
2
Саджанець Агрус Рожевий-2

У наявності

Саджанець Агрус Рожевий-2 (ОКН-617)

129грн.